10 největších podvodů všech dob na Wall Street

25.02.2016 07:25 | V Z | Diskuze

Wall Street je místem, kde se přehazují peníze, jako by neměly žádný význam. Lidé zde bohatnou i přicházejí o majetek. Každodenní překřikování ohledně budoucích cen sójových bobů je naprosto normální. Investoři zde přemisťují kapitál a diktují budoucí ekonomické i politické změny. Ano, Wall Street je magickým místem, kde za Vás pracují peníze.

Foto: Goksan Ozman

 

Wall Street však zároveň přitahuje osoby pochybného charakteru. Všude jsou zde cítit peníze, což spolu s mizivým dohledem a regulací mnoho lidí láká k pokusům o obejití zákonných pravidel. Na Wall Street se za dobu její existence pohybovaly stovky, ba spíše tisíce, kriminálníků. Jejich přečiny sahaly od prostého insider tradingu a zneužívání důvěrných informací až po masivní Ponziho schémata provozovaná po mnoho let. Nedávná finanční krize rovněž vzešla z Wall Street. Pouhých několik zločinců v hezkých oblecích dostalo na kolena celé Spojené státy.

O zločinech spáchaných na Wall Street se píší knihy a natáčejí filmy, např. Vlk z Wall Street, Wall Street či Riziko. Na stránkách knih či v kinosálech líčení reálných událostí baví čtenáře či diváky, avšak ve skutečnosti se s jejich následky mnozí lidé potýkají až dodnes. Nedávná finanční krize, skandál LIBOR, podezřelé machinace – na Wall Street se odehrává tolik dramat, že jejich převedení na stříbrné plátno bylo prakticky nevyhnutelné.

Nabízíme vám přehled deseti nejpozoruhodnějších zločinců z Wall Street všech dob. Jejich zločiny ohromují rozsahem či závažností, jiné jsou pozoruhodné osobnostmi svých pachatelů. Některá jména jsou dobře známá, s dalšími se většina čtenářů setká poprvé. Všichni pachatelé však mají něco společného: zneužili trhu a děr v systému.

Přečtěte si o deseti největších podvodech na Wall Street všech dob.

 

1. Albert H. Wiggin

Jméno Alberta H. Wiggina není příliš známé, ale mělo by, protože jde o jednoho z praotců burzovních podvodů. Wiggin zažil úspěšnou kariéru šéfa Chase National Bank, nyní JP Morgan Chase. V bance začal pracovat v roce 1904. Řídil její expanzi na začátku 20. století a vybudoval z ní jednu z největších finančních institucí ve Spojených státech. Wiggin dohlížel na spojení Chase National Bank se sedmi dalšími bankami a zvýšil její aktiva z 250 milionů dolarů na 2,7 miliardy, uvádí Harvard Business School.

Naneštěstí se však Wiggin stal i exemplárním cílem hněvu veřejnosti po pádu finančních trhů v roce 1929. Wiggin se dopustil krátkého prodeje 40 000 akcií Chase National Bank. Podle Investopedie je taková transakce srovnatelná s boxerem, který by si vsadil na vítězství svého soupeře. Wiggin získal ohromující 4 miliony dolarů (což v té době byla obrovská částka), aniž by porušil jakýkoli platný zákon. Zákony omezující podobné transakce vstoupily v platnost teprve později. V roce 1934 byl schválen tzv. Wigginův zákon, stanovující přísné tresty za insider trading.

2. Bernie Madoff

Jméno Bernieho Madoffa je synonymem pro finanční podvody a machinace. Někdejší makléř a investiční poradce spáchal největší finanční podvod v americké historii využívající Ponziho schématu a způsobil škodu dosahující asi 65 miliard dolarů. Madoff, který byl zatčen v roce 2008, když mu bylo 70 let, se ocitl v želízkách den poté, co se svým synům svěřil, jaké triky jeho firma používá. Jeho synové tyto informace poskytli úřadům. Madoff se nakonec ke svým zločinům přiznal a byl odsouzen ke 150 letům ve vězení.

Soudní proces se samotným Madoffem skončil v roce 2009, avšak řízení s dalšími obžalovanými stále probíhají. Důsledky jeho činů zasáhly Madoffovu rodinu velmi těžce a jeden ze synů později spáchal sebevraždu. K obětem Ponziho schématu patřily i celebrity, např. Kevin Bacon, Steven Spielberg a John Malkovich. S ohledem na ohromný rozsah svého zločinu má Madoff vlastně štěstí, že byl zatčen až v poměrně vysokém věku a ze 150 let, k nimž byl odsouzen, si tak pravděpodobně odsedí jen malou část.

zdroj: PublicDomain

Zdroj:cheatsheet, redakce

Podobná témata
podvod, wall street, ponziho schéma, zločin, ekonomická kriminalita, enron, bernie madoff, jordan belfort, jp morgan chase & co

Líbil se vám tento článek?
+1 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Akcie U.S. Steel jsou pro investory, kteří mají pro strach uděláno

Podle prestižního investičního týdeníku Barron's by akcie U.S. Steel mohly do jednoho roku posílit až o 50 % a představují dobrou volbu pro odvážnější investory.

Akcie, které dnes přitahují pozornost investorů: Alcoa, Yahoo, Twitter, Apple, Caterpillar a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?Čti více

Zlaté mince ČR, část pátá: Královský hrad Bezděz

Česká národní banka (ČNB) vydala zlatou pamětní minci s motivem královského hradu Bezděz. Je druhou z desetidílného cyklu, který je věnovaný významným českým a moravským hradům.

Nigerijská vláda bude jednat s povstalci o ukončení útoků na ropnou infrastrukturu

Ukončit útoky povstalců na ropnou infrastrukturu bude cílem dalšího jednání, které začne 31. října mezi nigerijskou vládou a představiteli komunit a ozbrojenců z oblasti delty Nigeru.

Rozvojové trhy čeká volební volatilita

Poslední předvolební debata skončila a do voleb 8. listopadu se neplánují žádné další akce s oběma kandidáty. Na první pohled se může zdát, že pro finanční trhy to bude klidná plavba.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.