Deloitte: 35% veřejně obchodovaných ropných společností hrozí krach. Pozor na levné akcie

25.02.2016 14:14 | V Z | Diskuze

Více než třetině všech veřejně obchodovaných ropných akciových společností na celém světě hrozí bankrot, uvádí nová studie poradenské společnosti Deloitte. Podle této studie jsou vyhlídky amerického průmyslu ropy z břidlic neradostné a kvůli vysokému zadlužení bojuje o přežití. Zpráva společnosti Deloitte – první významná studie týkající se současné situace ropných a plynařských společností na celém světě – analyzovala 500 společností.

Foto: Public Domain

Podle zjištění 175 z těchto firem čelí „kombinaci vysokého pákového efektu a omezeného přístupu k dluhové službě.“

„Téměř 35 % těžebních a výrobních společností, tj. asi 175 firem, se nachází ve vysoce rizikovém kvadrantu,“ uvádí Deloitte s tím, že situace je vysoce riziková pro 50 z těchto společností, které mají negativní kapitálový poměr přesahující 100.

„Akcie některých z těchto firem již spadly pod 5 dolarů za kus a spadají tedy do kategorie tzv. penny stocks. Pravděpodobnost, že v roce 2016 zbankrotují, je vysoká, pokud je nezachrání růst cen ropy, převod dluhů na kapitál či velké investice.”

Zprávy o vysokém počtu bankrotů v oboru ropy z břidlic na americkém trhu nejsou ničím novým, ale nejnovější data od společnosti Deloitte tento obrázek potvrzují.

„Více než 80 % ropných společností, které podaly žádost o bankrot od července 2014 je stále v provozu pod vedením věřitelů či dohledem insolventních správců,” píše Deloitte.

„Většina plánů na restrukturalizaci byla schválena na začátku roku 2015, kdy ropa stála 55 – 60 dolarů za barel. Od té doby cena spadla na 30 dolarů za barel a zajištění výhodných cen již rovněž většinou nejsou platná. Žadatelé o bankrot proto jen obtížně mohou splnit dřívější požadavky věřitelů. Pravděpodobnost, že počet zkrachovalých ropných společností v roce 2016 tak překročí i úroveň z období velké recese.“

Producenti ropy z břidlic se potýkají s velkým zadlužením, které vzhledem k nízkým cenám ropy nejsou schopni zvládat.

Podle společnosti AlixPartners celkové zadlužení amerických a kanadských energetických společností dosahovalo ke konci roku 2015 353 miliard dolarů. Pro srovnání: Deloitte odhaduje celkové zadlužení 175 společností ohrožených bankrotem na více než 150 miliard, tj. téměř polovinu celkové částky.

Dluhy vyžadující obsluhu či restrukturalizaci jsou tedy vysoké. Bohužel, situace v oboru je natolik špatná, že obvyklá řešení nefungují tak efektivně, jak by měla. Poptávka po aktivech těžařských společností je přinejlepším průměrná. Banky měly velký zájem o investice do energetických společností v dobách, kdy se ropa prodávala za více než 100 dolarů za barel. Nyní, kdy spadla až na 30 dolarů, tento zájem pominul a investoři se naopak energetických akcií zbavují.

Dalším možným zdrojem příjmů pro problémy zmítané ropné firmy jsou soukromé kapitálové společnosti či výrazné seškrtání kapitálových nákladů. Účinnost obou těchto metod je však sporná. Banky, Mezinárodní agentura pro energii i Mezinárodní měnový fond varují, že cena ropy spadne až na 20 dolarů za barel. Na mezinárodní trh s ropou se vrátil Irán, který plánuje zvýšit výrobu až na úroveň před zavedením sankcí (v roce 2011 dosahovala asi 4 miliony dolarů za barel). Dva největší producenti ropy na světě, Rusko a Saúdská Arábie, se dohodli na zmrazení produkce na současné úrovni, která je však v obou zemích rekordní, takže tato dohoda pravděpodobně situaci na trhu dlouhodobě nevyřeší.

Všechny tyto faktory znamenají pro výše uvedenou třetinu společností velké problémy. Alternativou k bankrotu je konsolidace v celém sektoru. Konsolidace však čelí stejným problémům jako prodeje aktiv. Peníze na akvizice nyní má jen velmi málo energetických společností.

Jaké možnosti zbývají? Pokračovat v optimalizaci každodenního provozu. Efektivita provozu se neustále zvyšuje, především v oblasti ropy z břidlic, ale i jinde. Náklady na výrobu 95 % ropy v USA klesly pod 15 dolarů za barel, uvádí Deloitte. Zdá se, že ropným společnostem nezbývá než dál těžit a doufat, že se bouře nakonec přežene. Není to nijak fantastický výhled, ale asi nejrealističtější.

Zdroj:pvm, redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Americké akciové indexy včera oslabily. Dolů je táhly především akcie energetických společností

Americké akcie během dnešního obchodování mírně oslabily. Energetické podniky se dostaly pod tlak kvůli nižším cenám ropy, na akciovém trhu navíc přetrvává nejistota ohledně hospodářské politiky nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

Americké akcie mírně oslabily kvůli levnější ropě

Americké akcie dnes mírně oslabily, protože energetické společnosti se dostaly pod tlak kvůli levnější ropě. Ceny akcií technologických podniků však rostly v čele s firmami Apple a Alphabet.

Analytici Danske Bank vidí hodnotu páru EUR/USD v krátkodobém horizontu na 1,04

Analytici Danske Bank se vyjádřili k vývoji měnového páru EUR/USD ve světle výsledků jednání zemí OPEC a očekávají v příštích třech měsících obchodování v oblasti kolem 1,04.

ConocoPhillips ve třetím čtvrtletí úspěšně omezovala výdaje

Americká ropná společnost ConocoPhillips hospodařila ve třetím čtvrtletí se ztrátou ve výši jedné miliardu dolarů (24,7 miliardy Kč), což je proti ztrátě 1,1 miliardy USD před rokem pokles asi o devět procent. Ke zlepšení výsledků přispěly nižší výdaje, uvedla firma ve své dnešní zprávě.

Tajná zbraň společnosti Exxon Mobil proti nízkým cenám ropy. Investice do akcií by tak neměla vyjít naprázno

Všichni znají společnost Exxon Mobil a všichni vědí, že jde o jednu z největších ropných společností. Nikoho tedy nepřekvapuje, že akcie společnosti se v důsledku propadu cen ropy dostaly pod prodejní tlak a cena akcií se nyní nachází na úrovních, které byly ještě před několika lety nepředstavitelné.

Indie chce spojením státních firem vytvořit nového ropného giganta

Cílem vytvoření nové státní ropné firmy by měla být snaha postavit se mezinárodním společnostem a Reliance Industries Ltd. miliardáře Mukeshe Ambaniho.Čti více

Útoky vyděračů na majitele telefonů s operačním systémem Android jsou celosvětově na vzestupu

Počet útoků vyděračských programů na mobilní zařízení s operačním systémem Android se loni zvýšil o 50 procent a dosáhl dosud nejvyšší úrovně.

Ilustrační foto

Euro se stalo před patnácti lety jedinou měnou pro prvních 12 států Evropské měnové unie

Před patnácti lety, 1. března 2002, se ve 12 zemích Evropské měnové unie (EMU) stalo jedinou měnou euro, které bylo do oběhu uvedeno 1. ledna 2002 a po dva měsíce se používalo současně s národními měnami.

Reuters: Saúdská Arábie chce údajně letos dostat cenu ropy na 60 USD za barel

Podle několika zdrojů působících v ropném průmyslu je cílem Saúdské Arábie, aby se cena ropy letos vyšplhala na zhruba 60 USD za barel.

Šéf Samsungu čelí obvinění z korupce a zpronevěry

Jihokorejský zvláštní státní zástupce v úterý oznámil, že v souvislosti s politickým skandálem v zemi obviní ředitele Samsung Group Jay Y. Leea a čtyři další vedoucí pracovníky skupiny z podplácení a zpronevěry.

Ilustrační obrázek

Tvorba vlastního AOS (7) – Ochrana proti opakovaným příkazům

V minulém díle jsme již posunuli program do fáze, kdy dokáže provádět obchodní pokyny dle námi zvolených pravidel. Ke správné funkčnosti je však stále třeba kód trochu vyladit. Pojďme se podívat jak.

Podle BHP Billiton dojde v roce 2017 k vyvážení trhu s ropou

Podle viceprezidenta společnosti BHP Billiton Ltd. (BHP.AU) Michiela Hoverse se trh s ropou letos normalizuje a poptávka po ropě, ropném kondenzátu, zemním plynu a biopalivech koncem roku převýší nabídku a vyrovná tím stav globálních zásob.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.