5 senzačních nových léků. Které akcie zařadit do portfolia?

05.04.2016 | 10:46 | Miloš Kotek | Diskuze

Není snadné odhadovat, které léky americká Agentura pro potraviny a léky (U.S. Food and Drug Administration – FDA) schválí, nebo neschválí. Nicméně v případě schválení mají zisky z prodeje nového léku dostatečně veliký vliv na růst cen akcií farmaceutických společností, aby se vyplatilo sledovat, co lze v nejbližší době ve schvalovacím procesu FDA očekávat.

Foto: eLife th journal

Společnost Barrons se každým rokem pokouší odhadnout, kterých pět léků na vážné nemoci má šanci schválení agenturou FDA do prodeje, přičemž by měly mít potenciál utržit víc jak 1 miliardu USD.

Pro letošní rok je počet vhodných kandidátů menší, protože jen menší část nově schvalovaných léků splňuje hodnotící kritéria. Vysoké ceny léků vadí pacientům, politikům a zdravotním pojišťovnám, nicméně podle analytika společnosti Leerink Partners, Seamuse Fernandeze: „FDA stojí na straně inovací ve farmaceutickém průmyslu, ale hlavní výzvu představuje cenová politika farmaceutických společností a vyjednání ceny léků se zdravotními pojišťovnami.“

Společnosti Pfizer, Roche, a Anacor jsou mezi těmi, které očekávají schválení nových senzačních léků, americkou vládní Agenturou pro potraviny a léky (FDA).

Následuje seznam pěti nejslibnějších nových léků pro rok 2016 a jejich prodejní potenciál.

 

Ocrelizumab

Mnohačetný lék proti skleróze od společnosti Roche Holding (HHBY) může přinést velikou výhodu v léčbě ztráty duševního potenciálu. Na světě je zhruba 2,3 miliardy lidí, kteří jsou ohroženi nástupem sklerózy, nebo demence a existuje pouze několik léků, které pomáhají léčit nástup této nemoci. Nicméně existuje 15 % pacientů, kteří trpí vážnější formou nemoci, na které současná léčba nezabírá. Pro tyto pacienty by mohl být lék orelizumab první příležitostí k léčbě. Data uveřejněná v říjnu ukazují 24% pokles šíření nemoci. „Je to nepokrytý trh,“ říká Nick Turner, analytik Mirabaud Securites, který odhaduje, že by prodeje léku mohly do roku 2020 dosáhnout hodnoty 3 miliard USD. Roche v současné době čeká na schválení další fáze agenturou FDA, které se očekává koncem června. Celkové schválení ve zrychleném řízení by mohlo proběhnout do konce roku.

 

Lifitegrast

Lék na syndrom suchého oka má zamotanou historii. FDA v říjnu neschválila léčbu a požadovala provedení většího množství klinických testů. Společnost Shire (SHPG) znovu požádala o schválení tři měsíce poté s daty, které ukázaly v 3. fázi klinických testů znatelné zlepšení v léčbě symptomů nemoci u pacientů. Tímto onemocněním trpí zhruba 25 miliónů Američanů. Společnost Allergan (AGN) prodává na tuto nemoc lék Restasis, nicméně jeho kritikové tvrdí, že má pouze omezenou účinnost. Lék společnosti Shire je zaměřen na léčbu zánětů a analytik John Boris ze společnosti SunTrust, Robinson Humprey očekává, že po jeho schválení by do roku 2020 měl utržit 1 miliardu USD. FDA má schválit lék k prodeji 22. června 2016.

 

Atezolizumab

Tento experimentální lék společnosti Roche by měl být prvním lékem na léčbu rakoviny močového měchýře, který byl nově uveden v USA od roku 1998. Atezolizumab je podáván intravenózně a umožňuje imunitnímu systému útočit na nádor tím, že blokuje protein PD-L1 na povrchu nádorových buněk. Podle studií uveřejněných v minulém roce se při léčbě zmenšuje velikost nádoru močového měchýře v 27 % případů. U agresivních nádorů pomáhá v 15 % případů. Lék je také testován na rakovinu plic. Existují dva konkurenční léky, které používají jiné mechanismy ke stejnému cíli. Lék Opdivo společnosti Bristol-Myers Squibb (BMY) a lék Keytruda společnosti Merck (MRK). Tyto léky se používají na léčbu rakoviny plic. Společnost Roche však má nyní ve schvalování léčby rakoviny močového měchýře náskok přes společnostmi Bristol, Merck, a AstraZeneca (AZN). Po schválení do prodeje, které by mělo proběhnout 12 srpna 2016, by do roku 2020 měly tržby z prodeje léku dosáhnout 2,6 miliardy USD.

Zdroj:Barron's, Redakce

Podobná témata
analýzy, zdravotnictví, fda, roche holding, akcie, anacor, astrazeneca plc, bristol-myers squibb company, pfizer inc, merck and co inc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Předpověď vývoje hodnoty indexu S&P 500 do konce roku 2016

Analytická předpověď vývoje hodnot indexu S&P 500 do konce roku 2016.

Špatně načasované investice nejsou dobrou zprávou pro akcie Caterpillar

Poté, co se vedení společnosti Caterpillar (NYSE:CAT) ujal v roce 2010 z pozice výkonného ředitele Doug Oberhelman, investoval do roku 2013 výrobních závodů a jejich zařízení skoro 10 miliard USD.Čti více

Evropská data, která budou tomuto týdnu dominovat, podpoří euro proti dolaru

Tento týden opanují data z Evropy. Inflace ve Francii a Německu by měla zrychlit. HDP ve Francii a Španělsku ukáže solidní tempo růstu, tak jako předstihové indikátory, které by už pro probíhající čtvrté čtvrtletí mělo indikovat růst HDP v eurozóně o 0,3 % q/q.

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.