Akcie evropského bankovního sektoru padají strmě dolů. Strhnou s sebou i ekonomiku eurozóny?

09.02.2016 | 14:35 | wa pe | Diskuze

Akcie padají, úrokové sazby centrální banky jsou v negativním pásmu, na stole leží nová dávka regulací kapitálového trhu a celková ekonomická aktivita slábne, to je jen několik málo z důvodů proč dnes není pozice bankéře v některé z evropských soukromých bank zrovna práce snů.

Foto: Erste Bank

 

A to nemluvíme o případu, kdy jste zaměstnáni v Deutsche Bank, která i díky astronomickým pokutám vykázala poprvé od krize v roce 2008 ztrátu v hospodaření.

Ještě před rokem se přitom bankovní sektor takřka jako celek doporučoval jako ideální cíl pro investice v roce 2016. Nahrávat mu mělo kvantitativní uvolňování ECB, vyšší výnosy dluhopisů, očekávané zvýšení míry inflace i zotavující se ekonomika eurozóny. Poté ovšem přišel ropný šok a letní panika vyvolaná obavami investorů o kondici čínské ekonomiky. Nízké marže a negativní základní úrokové míry poté způsobily, že investoři začali prodávat akcie bankovního sektoru, jejichž držení jakožto dlouhodobé investice ztratilo smysl.

Zatímco širší index Stoxx Europe 600 ztratil od začátku roku asi 14 % své hodnoty, bankovní sektor si vedl ještě mnohem hůře, když vykázal ztrátu za stejné období ve výši 25 %.

Peter Garnry, vedoucí akciový analytik v Saxo Bank považuje extrémní ztráty akcií bankovního sektoru od začátku roku za doslova „divné“ vzhledem k růstu ekonomiky eurozóny a kvantitativnímu uvolňování pod taktovkou Maria Draghiho. Na druhé straně jsou však zde faktory jako negativní úrokové sazby ECB, které nutí banky platit za vlastní hotovost na účtech a dále snižují jejich čisté úrokové rozpětí. Je třeba také zmínit již nyní vysokou míru zadlužení v eurozóně, tedy ani zde banky nebudou moci hledat další zdroje příjmů. Banky se navíc musí potýkat s novými regulacemi, které ztěžují jejich podnikání na kapitálovém trhu.

Současné potíže bank by se v Evropě mohly snadno rozšířit i do zbytku ekonomiky. Zatímco ve Spojených státech mají společnosti snazší přístup ke kapitálovému trhu prostřednictvím firemních dluhopisů, v Evropě jsou přeci jen závislejší na komerčním bankovním sektoru. Pokud by tedy banky musely zpřísnit svou úvěrovou politiku, ohrozí to už tak křehký ekonomický růst eurozóny. Poté by se smrtící kruh uzavřel, jelikož nižší ekonomická aktivita by pro banky znamenala další pokles příjmů z poradenské činnosti a divize fúzí a akvizic.

Jistým pozitivem na aktuální situaci je, že ztráty sektoru jako celku způsobily, že akcie některých jeho titulů nabízejí díky jejich relativní levnosti zajímavé krátkodobé investiční příležitosti.

 

Zdroj:mw, redakce

Podobná témata
bankovní sektor, ecb, mario draghi, úrokové sazby, evropa, eurozóna, kapitálové trhy, akcie, ekonomika eurozóny, stoxx europe 600, deutsche bank

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Americké akcie před zasedáním ECB posílily, dařilo se akciím Morgan Stanley díky dobrý výsledkům

Americké akcie podruhé za sebou posílily. Komu se dařilo a kdo naopak prodělal?

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Špatně načasované investice nejsou dobrou zprávou pro akcie Caterpillar

Poté, co se vedení společnosti Caterpillar (NYSE:CAT) ujal v roce 2010 z pozice výkonného ředitele Doug Oberhelman, investoval do roku 2013 výrobních závodů a jejich zařízení skoro 10 miliard USD.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.