Akcie Fortuna – motorem pražské burzy

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo informaci o regulaci hazardu. Zdá se to jako jediná a hlavní zpráva, která dnes mohla ovlivnit obchodování s akciemi společnosti Fortuna na pražské burze.

Podivné je, že zprávu během obchodního dne nezachytil žádný z předních obchodníků, akcie beze zprávy zhodnotila o neuvěřitelných 10 %.

Společnost Fortuna je jednou z nejvýznamnějších a nejznámějších akciových společností v České republice a v západní Evropě. Jde o starou společnost, jejíž hlavní podnikání spočívá ve svých sázkových kancelářích, které poskytují služby v oblasti sázkového trhu. Fortuna má své počátky v roce 1990, kdy se české státní podniky spojily s Rakouskem Simmenthal.

To vedlo ke vzniku podniku Fortuna, který měl svou hlavní sídlo v Praze a brzy se na trhu sázek a hazardu našel jako jeden z nejvlivnějších hráčů. V posledních letech prošla společnost Fortuna několika změnami, které její talent a úspěch představovaly na akciovém trhu.

Nejvíce nákupní aktivity se odehrává na Pražské Burze, kde společnost Fortuna vystupuje jako jeden z nejaktivnějších hráčů. Akcie Fortuna se také obchodují na Burze CEE Stock Exchange a na London Stock Exchange. V současnosti se akciový trh Fortuna soustředí především na své sázkové aktivity, ale také na nové investice do nových oblastí

Marně dnes lovili investoři jakoukoliv informaci týkající se Fortuny. Nejvýraznější růst z hlavních emisí pražské burzy zaznamenaly cenné papíry Fortuny, které posílily o 10,35 procenta na 97 korun.

„Přitom však nebyla zveřejněna žádná nová zpráva,“ komentoval růst analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Bez jakékoliv zprávy raketově posílily akcie sázkové kanceláře Fortuna. Přidaly dnes 10,35 % na 97 Kč, uvedl dnes v 16:49 web Patria online.

Zůstává tedy otázkou, kdo dnes realizoval nestandardní obchody s akciemi Fortuna a vyhnal vzhůru její cenu o desetinu. Nebo byl náhlý růst akcií způsoben něčím jiným?

Projednávání nové regulace hazardu může pokračovat

Projednávání tří vládních zákonů, které mají v Česku od roku 2017 nově upravit podmínky pro provozování hazardu, může pokračovat. Evropská komise totiž ve čtvrtek ukončila posuzování těchto návrhů. ČTK o tom dnes informovala Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský uvedl, že otevření další cesty v legislativním procesu znamená, že EK u zákonů o hazardních hrách nespatřuje prakticky žádný rozpor s právem Evropské unie.

Druhé čtení zákonů v Poslanecké sněmovně by mohlo pokračovat už počátkem března. Ministerstvo během něj předloží pozměňovací návrhy vyhovující stanoviskům Evropské komise.

Komise dostala zákony k notifikaci počátkem loňského srpna. Během posuzování vznesla několik připomínek přímo EK, poté Rakousko a Malta. Závodský už dříve uvedl, že se tyto připomínky zabývaly jen okrajovými záležitostmi.

Hlavním posláním návrhu zákona o hazardních hrách je boj proti patologickému hráčství. Patologických hráčů je podle Závodského v tuzemsku kolem sta tisíc. Zákony proto přinášejí omezení pro hráče.

Prostřednictvím jejich rejstříku budou mít hazard zakázaný lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi. Dále ti, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení, či lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení. O zápis do rejstříku bude možné také dobrovolně požádat.

Hazard by měl nově podléhat třem sazbám daní. Na technické hry bude platit sazba 35 procent a současně minimální daň z provozu technického zařízení, která nahradí dosavadní pevnou část odvodu.

Sazba 30 procent se navrhuje pro živé hry, loterie a binga.

Třetí sazba 25 procent se bude týkat kurzových sázek nebo tombol s úhrnem sázek od 100.000 Kč. Pro hrací přístroje se zavádí minimální daň 9200 korun za čtvrtletí a přístroj.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang