Akcie indexu S&P 500 budou v roce 2016 stagnovat, upravuje Credit Suisse svůj výhled

04.12.2015 16:12 | wa pe | Diskuze

Pouze několik málo týdnů od svého posledního výhledu indexu S&P 500 přistoupila Credit Suisse k jeho snížení.

Foto: Gert Altmann

 

Analytici banky snížili doporučení pro akcie indexu v roce 2016 na „small overweight,“ tedy nejnižší úroveň od roku 2008, ještě polovině listopadu přitom banka opakovala, že v příštím roce očekává dosažení hranice 2200 bodů.

Aktuální odhady hovoří o úrovni 2150 bodů v celé délce roku, což představuje pouze 2% nárůst oproti současnému stavu. Změna výhledu nebyla způsobena ani tak novými riziky jako spíše většími obavami z negativního vývoje těch stávajících.

 

Slabost globální ekonomiky a měnová politika

Čínská ekonomika, která se v posledních dekádách stala motorem růstu globální ekonomiky, začíná škobrtat. Tempo růstu se zpomalilo na úroveň, kterou statistiky nepamatují po celou generaci. A zapomenout také nesmíme na chystané první zvýšení základních úrokových sazeb FEDu za posledních deset let. Podíváme-li se zpátky do minulosti, tak zvýšení úrokových sazeb po delší době mělo za následek pokles akcií na trhu v průměru o 7 %, ty se však v poměrně krátké době zotavily, aby v šesti měsících od zvýšení vykazovaly více jak 2% průměrný růst.

Podle zkušeného analytika Richarda Bernsteina však hlavní riziko aktuálního zvýšení sazeb spočívá ve špatném načasování, kdy výnosy akcií na indexu S&P 500 v průměru klesají. 

V případě dvou nejdůležitějších metod valuace akcií, rizikové prémie trhu a přiměřené tržní ceny v poměru k výnosům, zbývá podle Credit Suisse na indexu pouze 2% prostor pro zvýšení.

 

Regulace, konkurence, komplikace...

Experti Credit Suisse se obávají, že příjmovou stránku společností bude v příštích letech ohrožovat celá řada faktorů. Jedním z nejdůležitějších je regulace, která ohrožuje nástup nových inovací jak na trhu ve Spojených státech, tak ve zbytku světa.

Dalším je dlouhodobá konkurence Číny, které se v poslední době daří prosazovat i v oblastech s vysokou přidanou hodnotou, kde dříve měly podniky ze Spojených států jasnou převahu. Mimoto jsou také vlivem obrovských investic úspěšné ve snižování nepoměru mezi výškou výnosu na akcii a náklady na financování dluhu.

I když index S&P 500 nebude v příštím roce podle Credit Suisse významně růst, vidí banka investiční příležitosti na trzích mimo Spojené státy.

Zdroj:Bloomberg

Podobná témata
fed, čína, investování, úrokové sazby, credit suisse, usa, akcie, index s&p 500

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Starbucks plánuje v následujících letech masivní expanzi. Jen v Číně otevře 5000 kaváren

Americký kavárenský řetězec Starbucks představil plán na příštích pět let, který předpokládá, že firma v celém světě otevře dalších 12.000 kaváren.Čti více

Ruský stát prodal čtvrtinový podíl ve své největší ropné společnosti Kataru a Glencore

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů (264 miliard Kč), sdělil dnes Kreml.

Dolar zaznamenává solidní zisky, zatímco libra padá

Po italském referendu, se forexový trh zaměří na měnově politická oznámení tohoto týdne. Dnes se pozornost přesouvá na měnově politické rozhodnutí Bank of Canada a jeho dopad na kanadský dolar.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.