Akcie indexu S&P 500 budou v roce 2016 stagnovat, upravuje Credit Suisse svůj výhled

04.12.2015 16:12 | wa pe | Diskuze

Pouze několik málo týdnů od svého posledního výhledu indexu S&P 500 přistoupila Credit Suisse k jeho snížení.

Foto: Gert Altmann

 

Analytici banky snížili doporučení pro akcie indexu v roce 2016 na „small overweight,“ tedy nejnižší úroveň od roku 2008, ještě polovině listopadu přitom banka opakovala, že v příštím roce očekává dosažení hranice 2200 bodů.

Aktuální odhady hovoří o úrovni 2150 bodů v celé délce roku, což představuje pouze 2% nárůst oproti současnému stavu. Změna výhledu nebyla způsobena ani tak novými riziky jako spíše většími obavami z negativního vývoje těch stávajících.

 

Slabost globální ekonomiky a měnová politika

Čínská ekonomika, která se v posledních dekádách stala motorem růstu globální ekonomiky, začíná škobrtat. Tempo růstu se zpomalilo na úroveň, kterou statistiky nepamatují po celou generaci. A zapomenout také nesmíme na chystané první zvýšení základních úrokových sazeb FEDu za posledních deset let. Podíváme-li se zpátky do minulosti, tak zvýšení úrokových sazeb po delší době mělo za následek pokles akcií na trhu v průměru o 7 %, ty se však v poměrně krátké době zotavily, aby v šesti měsících od zvýšení vykazovaly více jak 2% průměrný růst.

Podle zkušeného analytika Richarda Bernsteina však hlavní riziko aktuálního zvýšení sazeb spočívá ve špatném načasování, kdy výnosy akcií na indexu S&P 500 v průměru klesají. 

V případě dvou nejdůležitějších metod valuace akcií, rizikové prémie trhu a přiměřené tržní ceny v poměru k výnosům, zbývá podle Credit Suisse na indexu pouze 2% prostor pro zvýšení.

 

Regulace, konkurence, komplikace...

Experti Credit Suisse se obávají, že příjmovou stránku společností bude v příštích letech ohrožovat celá řada faktorů. Jedním z nejdůležitějších je regulace, která ohrožuje nástup nových inovací jak na trhu ve Spojených státech, tak ve zbytku světa.

Dalším je dlouhodobá konkurence Číny, které se v poslední době daří prosazovat i v oblastech s vysokou přidanou hodnotou, kde dříve měly podniky ze Spojených států jasnou převahu. Mimoto jsou také vlivem obrovských investic úspěšné ve snižování nepoměru mezi výškou výnosu na akcii a náklady na financování dluhu.

I když index S&P 500 nebude v příštím roce podle Credit Suisse významně růst, vidí banka investiční příležitosti na trzích mimo Spojené státy.

Zdroj:Bloomberg

Podobná témata
fed, čína, investování, úrokové sazby, credit suisse, usa, akcie, index s&p 500

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Tento týden dojde k největší IPO letošního roku, své akcie nabídne investorům čínská ZTO Express

Čínská společnost ZTO Express zaměřující se na dodávku expresních zásilek nabídne své akcie již tento týden investorům v rámci IPO.

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).Čti více

Obnovíme dodávky plynu na Ukrajinu, pokud dostaneme zaplaceno předem, prohlásil dnes Vladimir Putin

Rusko je připraveno kdykoli obnovit dodávky plynu Ukrajině, pokud Kyjev bude souhlasit s platbou předem. Na konferenci mezinárodního Valdajského diskusního klubu v jihoruském Soči to dnes prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Zlaté mince ČR, část pátá: Královský hrad Bezděz

Česká národní banka (ČNB) vydala zlatou pamětní minci s motivem královského hradu Bezděz. Je druhou z desetidílného cyklu, který je věnovaný významným českým a moravským hradům.

Nigerijská vláda bude jednat s povstalci o ukončení útoků na ropnou infrastrukturu

Ukončit útoky povstalců na ropnou infrastrukturu bude cílem dalšího jednání, které začne 31. října mezi nigerijskou vládou a představiteli komunit a ozbrojenců z oblasti delty Nigeru.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.