Akcie v indexu S&P 500 možná nejsou tak drahé, jak by se mohlo zdát

06.06.2016 13:45 | wa pe | Diskuze

Jsou akcie na burzách v USA nadhodnocené, nebo ještě mají prostor k růstu? Tak jak je tomu v ekonomii zvykem,  i v tomto případě záleží na úhlu pohledu. 

Foto: Public Domain

 

Jedním z největších odborníků na valuaci akcií v USA je ekonom z univerzity v Yale a nositel Nobelovy ceny za ekonomii, profesor Robert Shiller, který pod pojmem „iracionální veselí“ předpověděl splasknutí dot.com bubliny v roce 2000. Nyní tento ekonomický guru znovu varuje, že akciový trh v USA čeká velká korekce. Vychází při tom z jím vytvořeného ukazatele CAPE (Cyclically Adjusted P/E Ratio), který je také znám jako Shillerův P/E poměr. Jedná se o cyklicky očištěný poměr ceny a výnosů akcií na indexu S&P 500 za posledních 10 let. Výsledné údaje poté Schiller porovnává s dlouhodobým průměrem indexu od roku 1871. V současnosti se ukazatel pohybuje na hodnotě 26,2, tedy 60 % nad svým dlouhodobým mediánem na hodnotě 16. Čím vyšší je CAPE ukazatel, tím hůře by si měly akcie na indexu vést a naopak. Schiller z tohoto vyvozuje nadhodnocenost akcií a pravděpodobné výnosy na indexu v příštích deseti letech pod úrovní 3 %.

Svého velkého oponenta Schiller nachází v osobě profesora Jeremyho Siegela z University of Pennsylvania. Ten se domnívá, že Schillerův poměr je zkreslený kvůli přechodu na účetní oceňování tržní cenou (mark-to-market) a ztrátám během finanční krize, které se koncentrovaly na několik málo akciových titulů.  Průměrné výnosy na indexu S&P 500 jsou sníženy díky několika především bankovním titulům, bez kterých by situace vypadala o poznání lépe. Příkladem může být pojišťovací skupina AIG, která v roce 2008 vykázala ztrátu 63 miliard USD, s přehledem tak vymazala zisky 30 nejvýkonnějších společností na indexu.

I přes nesporný úspěch, kterým byla předpověď splasknutí internetové bubliny v roce 2000, kdy ukazatel dosahoval hodnoty 43, nelze Schillerovu metodu brát za bezchybnou. V roce 1996 předpokládal pokles indexu S&P 500 o 38 % v průběhu dalších 10 let, ten nakonec vzrostl o 41 % s výnosy očištěnými o inflaci ve výši 5,6 % ročně. Pokles trhů nastal až v roce 2007, zato však s vyšší razancí, index v tom roce upsal celých 60 %.

Siegel upozorňuje, že výnosy podle obecně uznávaných účetních zásad (GAAP) poklesly během finanční krize o 92 %, tedy o podstatně více než během Velké hospodářské krize z roku 1929. Zatímco však finanční krize způsobila pokles HDP jen o 5 %, Velká hospodářská krize přinesla jeho propad o celých 25 %. Důvodem tohoto nesouladu jsou podle profesora Siegela nové účetní praktiky, které způsobily, že výnosy na indexu jsou mnohem volatilnější než dříve. Podle metodiky Národního úřadu pro ekonomický výzkum poklesly výnosy na indexu S&P 500 během finanční krize o pouze 53 %, přitom největší podíl měly na ztrátách finanční instituce. Ty vykázaly během let 2007–2010 půl bilionu USD ztrát a daleko tak předčily ostatní sektory na indexu.

Bohužel i v případě, že ukazatel CAPE upravíme podle Siegelovy kritiky, ani tak nebude výhled pro index S&P 500 dvakrát povzbudivý. Zatímco Schiller počítá s upravenými výnosy do roku 2025 ve výši 2,2 %, Siegel upravuje CAPE na hodnoty 15,5–17,3, které by se měly promítnout do inflačně očištěných výnosů ve výši 5,25 %.

Teprve několik dalších let ukáže, jestli dnes akciové trhy skutečně prožívají iracionální veselí, nebo přeci jen ještě mají prostor k růstu.

 

Zdroj:forbes, redakce

Podobná témata
analýzy, hospodářská krize, index s&p 500, jeremy siegel, robert schiller, investiční bublina

Líbil se vám tento článek?
+1 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Za celý týden si Dow Jonesův index připsal 0,1 procenta. Index S&P 500 však klesl o procento

Americké akcie včera uzavřely bez větších změn, zpráva o listopadovém vývoji na trhu práce ve Spojených státech neměla na obchodování výraznější vliv.

Ilustrační foto

Nasdaq včerejší bitvu na akciových trzích prohrál, index Dow Jones na novém rekordu

Americké akciové indexy uzavřely obchodování smíšeně. Dow Jonesův index se díky bankovním a energetickým podnikům vyšplhal na nové rekordní maximum, zatímco indexy S&P 500 a Nasdaq stáhl dolů výrazný pokles akcií technologických společností.

Analytici Jefferies očekávají růst amerických akcií

Analytici společnosti Jefferies dnes zvýšili očekávání vývoje amerických akcií z „modestly bullish“ na „bullish“. Ztotožňují se tak s názorem ohledně přesunu prostředků z dluhopisů do akcií v důsledku vyšších fiskálních výdajů a inflace.  Čti více

Na trh s ropou se dnes vrátila opatrnost. Cena ropy klesá o více jak 2 %

Ceny ropy dnes klesají, děje se tak poprvé od dohody členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžby z minulé středy.

Ilustrační foto

Dopad výsledku italského referenda na finanční trhy byl omezený

Po včerejším dni, kdy trhy ještě reagovaly na víkendové politické události, se dnes vrátíme k ekonomickému kalendáři. Již publikované americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby jsou příslibem pro další silný růst podnikových objednávek.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.