Akcie na S&P 500 ve spárech medvědů. Jak se USA mohou vyhnout recesi podle JPMorgan

22.02.2016 | 12:45 | wa pe | Diskuze

Akcie na indexu S&P 500 již rozhodně zažily i lepší start do nového roku než ten letošní. Jedním z důvodů výprodejů jsou i obavy investorů z možného sklouznutí ekonomiky USA do recese. Nad možnostmi jak by se dala odvrátit se nedávno zamysleli analytici z investiční banky JPMorgan.

Foto: Public Domain

 

Marko Kolanovic, hlavní analytik ve výzkumné divizi JPMorgan klade ve své nejnovější zprávě na první místo ropu. Pokud by se cena ropy stabilizovala, ať už díky diskutované dohodě o zmrazení produkce ze strany OPEC, Ruska a dalších, nebo díky zvýšení poptávky, jistě by se snížila volatilita na akciových trzích, především ve Spojených státech, kde energetický sektor hraje výraznou roli. Kolanovic doufá, že k vyvážení nabídky a poptávky na trhu s ropou dojde již někdy v průběhu letošního roku.

Dalším důležitým faktorem na dnešní globální ekonomické šachovnici je divergence měnových politik nejdůležitějších centrálních bank. Zatímco například ECB a Bank of Japan se neohroženě vydaly do negativního teritoria základních úrokových sazeb, Federální rezervní systém se v závěru minulého roku odhodlal sazby zvýšit. Výsledkem je výrazné posílení dolaru, který tak škrtí rozvojové ekonomiky. Kolanovic je toho názoru, že mírně holubičí tón by guvernérům FEDu a především americké ekonomice jen prospěl.

V závěru se analytik zaměřil na aktuální výrazné propady finančního sektoru, které podle něj odrážejí strach investorů z nově zavedených či plánovaných regulačních opatření, jenž by mohly omezit příjmy bank z kapitálového trhu. Bankám nepomáhají ani negativní úrokové sazby, které si dále ukrajují z tenčícího se koláče příjmů.

 

Myslíte si, že víte o burze víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž.

 

Do doby než dojde ke změně kurzu v těchto třech oblastech, analytik doporučuje zaměřit své investice na investiční zlato a volatilitu na hlavních akciových trzích. Zatímco veřejně obchodovaný fond SPDR Gold Trust (GLD) od počátku roku vzrostl o 15,9 %, tak iPath S&P 500 VIX Short Term Futures TM ETN, který je založen na benchmarku volatility indexu S&P 500, zaznamenal růst o celých 31%.

 

Zdroj:BNZG, Redakce

Podobná témata
ecb, fed, analýzy, zlato, ekonomika, investiční zlato, ekonomika usa, recese, volatilita, úrokové sazby, dohled a regulace, ropa, cena ropy, usa, cena zlata, japonská centrální banka, akcie, finance, burzovní trhy a indexy, index s&p 500, jp morgan chase & co, usd - americký dolar

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Americké akcie před zasedáním ECB posílily, dařilo se akciím Morgan Stanley díky dobrý výsledkům

Americké akcie podruhé za sebou posílily. Komu se dařilo a kdo naopak prodělal?

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Americké akcie na vlně optimismu, výsledková sezóna prozatím investory těší

Americké akciové trhy během včerejšího obchodování posílily a jejich širší index vykázal nejvýraznější přírůstek od počátku měsíce. Co bylo příčinou?Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.