Akcie spin-off společností v USA si v prostředí stagnujících zisků vedou nebývale dobře

08.07.2016 16:16 | wa pe | Diskuze

Akcie mnoha takzvaných spin-off společností, které se osamostatnily od svého mateřského podniku, vykazují v poslední době výrazný růst. 

Foto: Open Grid Scheduler

 

Spin-off společnosti často vznikají jako produkt výzkumných institutů na univerzitách, které jsou nadány jejich duševním vlastnictvím, jež se dále pokoušejí komercializovat. Také mohou vzniknout po osamocení divize větší společnosti, která se tímto snaží snížit provozní náklady, případně oddělit své ziskové operace od ztrátových.

Příkladem za všechny mohou být akcie WhiteWave Foods, které od svého osamostatnění v květnu 2013 od mateřské společnosti Dean Foods připsaly 215,8 %. Za stejnou dobu vykázaly akcie samotné Dean Foods ztrátu 5,9 %.

Mezi úspěšné spin-off společnosti z poslední doby můžeme řadit také Abbott Laboratories, která se oddělila od Abb Vie Inc. Akcie Abbott Laboratories od roku 2013 připsaly 80 %, zatímco akcie Abb Vie Inc. pouze 29 %. 

Také Hewlett Packard Enterprise Co se daří se 28% růstem akcií od svého oddělení v roce 2015 výrazně lépe než mateřské Hewlett Packard, která naopak ztrácí 7,9 %.  

Takřka 50 % připsaly na ceně také akcie biofarmaceutické společnosti Baxalta, spin-off Baxter International předtím, než došlo v tomto roce k její koupi ze strany Shire Plc za 32 miliard USD: 

Ačkoli není dobrá výkonnost spin-off společností zaručena, v průměru si vedou lépe než jejich mateřské společnosti. Podle údajů investiční banky Cantor Fitzgerald překonaly spin-off společnosti oddělené mezi lety 2009–2013 v prvním roce obchodování svých akcií index S&P 500 v průměru o více jak 17 %. Analytici Goldman Sachs se domnívají, že stagnující marže a nízké zisky budou vedení společností v USA v tomto roce motivovat k další vlně zakládání spin-off společností za účelem navýšení výnosů svých akcionářů.

Zdroj:BNZG, Redakce

Podobná témata
spin-off, abbvie, baxalta, shire, akcie, index s&p 500, dean foods, whitewave foods, abbott laboratories, baxter international inc, hewlett packard enterprise comp, hewlett-packard company

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Čti více

Do skandálu s manipulací s cenou stříbra mohou být zapojeny další banky

Osm měsíců poté, co Deutsche Bank (NYSE:DB) urovnala žalobu obviňující jí z manipulací s cenou drahých kovů, oznámili žalobci, že banka v rámci dohody o narovnání poskytla další dokumenty.

Ilustrační foto

Co lze očekávat od dnešní ECB?

Evropská centrální banka (ECB) na dnešním zasedání svých guvernérů zřejmě dál prodlouží nákupy dluhopisů, jimiž podporuje hospodářský růst a snaží se v eurozóně podpořit inflaci. Doposud platilo, že ECB s nákupy skončí v březnu příštího roku.

Ruský stát prodal čtvrtinový podíl ve své největší ropné společnosti Kataru a Glencore

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů (264 miliard Kč), sdělil dnes Kreml.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.