Akcie spojené s vodou mají dlouhodobý potenciál, zatím jsou však jen pro trpělivé investory

04.11.2015 | 21:34 | wa pe | Diskuze

Zatímco některé akciové tituly související s vodou vykazují dlouhodobý potenciál, tento sektor rozhodně není zdrojem rychlého zbohatnutí

 

Když jsem byl ještě dítě měli jsme vodu za něco samozřejmého. Vytékala volně ze země, ve skutečnosti jsme měli na dvorku starou dobrou ruční pumpu, a byla všude okolo nás. Nikdo by si ani ve snu nepředstavil, že by měl za vodu platit. Kdokoli, kdo by tenkrát tvrdil, že jednoho dne bude svět zaplaven miliardami plastových lahví by byl označen za blázna.

Jak se jen svět změnil. Voda se stala hodnotným a čím dál tím více nedostatkovějším zbožím. Obyvatelé Kalifornie zápasí s přídělovými omezeními zatímco, lesy hoří a úrodná půda Centrálního údolí vysychá. Kalifornie však není jediný stát sužovaný těmito potížemi. Podle Národních center pro enviromentální informace (NCEI) bylo na konci září 15 % plochy Spojených států postiženo masivním suchem, přičemž Texas, Nové Mexiko a Arkansas byly mezi nejvážněji postiženými státy. Zde v Kanadě není situace až tak vážná, přesto části provincie Alberta tento rok zaznamenaly velmi malý objem dešťových srážek.

Krize je mezinárodního charakteru. V Evropě se hladiny některých řek pohybují na nejnižších hodnotách za mnoho let a některé klíčové plodiny byly doslova zdecimovány. Jihovýchodní Asie včetně východního pobřeží Indie také zažívá sucha. Intenzivní sucho trvající celá léta v některých částech Afriky, především v rovníkových oblastech a na severu si vynutila masivní přesuny obyvatelstva. Obdobná situace panuje v částech Jižní Ameriky a Austrálie.

A pokud máme věřit klimatologům, bude situace v budoucnu jen a jen horší.

Není tedy žádným překvapením, že stoupá poptávka mnoha lidí po dobré radě v otázce investic do společností zabývajících se hledáním řešení vzrůstajícího nedostatku vody. Nedávno jsem obdržel e-mail od čtenáře, který se poohlížel po akciích spojených s vodou, přičemž jeho investiční portfolio již obsahovalo 4 % takovýchto akcií.

V současné době máme v seznamu doporučení dva vyhovující tituly. Prvním je American Water Works (NYSE:AWK), společnost zabývající se zužitkováním odpadní vody. A druhým je Xylem Inc. (NYSE:XYL), který provozuje všechny hlavní součásti vodohospodářství. 

Celkově můžeme říci, že segment zabývající se vodou si nevede tak dobře, jak by se dalo očekávat. Potřeba je evidentní, potenciál k růstu jasný, avšak čistý výsledek není z investičního úhlu pohledu až tak zajímavý. Prověřil jsem seznam ETF ve Spojených státech, které mají co do činění s vodou a výsledkem je, že tři ze čtyř jsou v záporných hodnotách, přičemž jeden dokonce o více jak 10 %. Pouze jediný vykazoval skromný nárůst.

Zdroj:GF

Podobná témata
voda, sucho, investice, americké akcie, akcie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Americké akcie před zasedáním ECB posílily, dařilo se akciím Morgan Stanley díky dobrý výsledkům

Americké akcie podruhé za sebou posílily. Komu se dařilo a kdo naopak prodělal?

Americké akcie na vlně optimismu, výsledková sezóna prozatím investory těší

Americké akciové trhy během včerejšího obchodování posílily a jejich širší index vykázal nejvýraznější přírůstek od počátku měsíce. Co bylo příčinou?

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily, energetické podniky se dostaly pod tlak v důsledku nižších cen ropy.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.