Akcie z rozvojových trhů našly své dno a příští rok je čeká růst, tvrdí analytici Goldman Sachs

23.11.2015 | 17:25 | wa pe | Diskuze

Po třech letech plných rozčarování se rozvíjející trhy chystají vrátit na výsluní, předpovídá Goldman Sachs Group Inc.

S tím jak se na trhy navrací růst a slabší měny pomáhají překonat ekonomickou nerovnováhu by rok 2016 mohl představovat odrazový můstek, od kterého by se rozvojové trhy mohly odrazit vzhůru. Odborníci z Goldman Sachs předpovídají vyšší tempo růstu i výnosy, i když připouští, že návrat zlatých časů po přelomu milénia se nekoná.

Některé státy jsou na tom lépe než jiné. Zatímco Kolumbie, Jižní Afrika, Turecko a Malajsie se stále potřebují vypořádat se svou neutěšenou bilancí běžného účtu, tak Rusko, Indie a Polsko jsou mezi státy, které jsou dostatečně připraveny na nadcházející rally. Měny rozvojových trhů, které v tomto roce zažily značný pád, již nejsou pro investory drahé.

Newyorská firma se tak přidává k hrstce investorů, kteří s nadějí pohlížejí na rozvojové ekonomiky poté, co jejich měny za poslední tři roky spadly na rekordní minima a akcie se pohybují na 51 % ve srovnání s konkurenty z rozvinutých trhů. Dle investiční společnosti Franklin Templeton nabízí současná situace investiční příležitosti nevídané za poslední desetiletí.

Oživení růstu

Analytici z Goldman Sachs předpokládají pro rozvojové země v roce 2016 růst ve výši 4,9 % ve srovnání s růstem 4,4 % v roce 2015, což by bylo prvním zrychlením od roku 2010. I když se zlepšení stále pohybuje pod úrovní dlouhodobého trendu, jistě povede k posílení důvěry investorů, kteří se v současnosti vyznačují všeobecně pesimistickou náladou.

Analytici jsou přesvědčeni, že rok 2016 by mohl definitivně vrátit důvěru investorů v dlouhodobé vyhlídky rozvojových trhů.

MSCI Emerging Markets index vzrostl v minulém týdnu na newyorské burze o 2,7 %. Obchodoval se na dvanáctinásobku očekávaných výnosů nebo o 30 % levněji než index Standard & Poor’s 500. Koš měn dvaceti rozvojových ekonomik získal v posledních pěti dnech 1 % a částečně tak umazal ze své dosavadní 12% ztráty od začátku roku.

V Goldman Sachs jsou přesvědčeni, že největší riziko představuje výrazné snížení hodnoty jüanu. Silnější dolar spojený s nižší úrovní růstu v Číně by mohl rozhodující činitele přimět tolerovat pád jüanu, který by se následně přelil do nově vznikajících trhů.

Pro rok 2016 doporučuje Goldman Sachs dát přednost mexickému pesu (MXN) a ruskému rublu (RUB) před jihoafrickým randem (ZAR) a chilským pesem (CLP). Mezi důvody tohoto doporučení analytici uvádějí vyšší zranitelnost jihoafrické a chilské ekonomiky vzhledem k jejich závislosti na upadající čínské poptávce po kovech, zatímco stabilita cen ropy může pomoci jejím vývozcům Rusku a Mexiku.

Zdroj:Bloomberg

Podobná témata
čína, rusko, emerging markets, mexiko, čínský juan, ruský rubl, akcie, mxn - mexické peso

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Akcie U.S. Steel jsou pro investory, kteří mají pro strach uděláno

Podle prestižního investičního týdeníku Barron's by akcie U.S. Steel mohly do jednoho roku posílit až o 50 % a představují dobrou volbu pro odvážnější investory.

Špatně načasované investice nejsou dobrou zprávou pro akcie Caterpillar

Poté, co se vedení společnosti Caterpillar (NYSE:CAT) ujal v roce 2010 z pozice výkonného ředitele Doug Oberhelman, investoval do roku 2013 výrobních závodů a jejich zařízení skoro 10 miliard USD.

Bude Rosněfť zachraňovat ruský státní rozpočet?

Ruská státní ropná společnost Rosněfť by v případě nedostatečného zájmu ze strany jiných kupců mohla od vlády koupit své vlastní akcie určené k privatizaci, aby tak podpořila ruský rozpočet.Čti více

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.