Akcionáři podali žalobu na americký řetězec Chipotle Mexian Grill

09.01.2016 15:47 | fa ra | Diskuze

Investoři podali na konci týdne žalobu na americký řetězec Chipotle Mexican Grill (NYSE:CMG), v jehož restauracích se v minulých měsících nakazily stovky lidí bakteriemi a viry. Firmu, která láká zákazníky na čerstvé, "přírodní" a "přirozeně připravované" jídlo z místních zdrojů, také tento týden začaly vyšetřovat federální úřady, řekly agentuře Reuters informované zdroje.

Foto: Public Domain

 

 

Civilní žaloba podaná v New Yorku za investory, kteří koupili akcie Chipotle od loňského února, obviňuje firmu z toho, že její "kontrola kvality potravin neodpovídá požadavkům na ochranu zdraví spotřebitelů". Podle žaloby společnost oklamala investory, když tvrdila, že její praktiky kontroly potravin jsou vyhovující; v důsledku série případů nákaz z jejích pokrmů tak akcie Chipotle prudce klesly.

Prodejce burrita a dalších mexických pokrmů zaznamenává od července případy nákaz jídel po celých Spojených státech. Nejméně 50 zákazníků snědlo něco, co obsahovalo bakterii E.coli, více než 140 studentů odešlo počátkem prosince z jedné bostonské restaurace Chipotle s norovirem a úřady se nyní zaměřily na případ, kdy v restauraci v kalifornském Simi Valley se v srpnu nakazilo norovirem přes 200 lidí.

Firma uzavřela a důkladně překontrolovala řadu provozoven, stále ale netuší, jak se do jejího jídla nebezpečné organismy dostaly. Interní zpráva firmy už ale počátkem loňského roku upozorňovala na to, že praktiky, kdy zeleninu a další suroviny dodává velký počet lokálních producentů, vystavují firmu zvýšenému riziku zdravotních problémů. Chipotle na to minulý měsíc reagovala centralizací nákupů a přípravy některých surovin a dalšími opatřeními.

Akcie Chipotle tento týden klesly na minimum za více než dva roky a od konce října, kdy se případům nákaz začala věnovat média, ztratily asi 35 procent. Firma tento týden sdělila, že v prosinci její srovnatelné tržby klesly meziročně o 30 procent.

Chipotle v posledních letech na vlně módního trendu "přírodních potravin" a "přirozené" přípravy jídel prudce expandovala. Nyní má v USA a některých dalších zemích téměř 2000 restaurací.

Chipotle také během týdne uvedla, že dostala od federálních vyšetřovacích a regulačních úřadů obsílku se žádostí o dokumenty spojené s nákazou norovirem v Kalifornii. Podle zdrojů Reuters začalo právě tento případ zkoumat i federální ministerstvo spravedlnosti. Činitelé ministerstva prý debatují s kalifornskými úřady ohledně první fáze vyšetřování.

Podle právníků je federální vyšetřování restauračního řetězce velmi neobvyklé. Až dosud se vyšetřování případů nákaz přenášených jídlem zaměřovala na dodavatele surovin, tedy farmáře a výrobce potravin, nikoli na samotné restaurace nebo prodejny.

 

Zdroj:čtk

Podobná témata
chipotle mexican grill, fast food, americké akcie, cmg, žaloba, akcie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Čti více

Cena ropy dnes vykazuje mírný růst. Trhy vyčkávají na další kroky OPEC

Ceny ropy na světových trzích na konci týdne dál mírně rostou, obchoduje se však v úzkém rozpětí.

Cowen předpovídá pokles cen mletého hovězího masa

Investiční firma Cowen přinesla dobrou zprávu pro segment rychlého občerstvení.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.