Alibaba bude nabízet i české výrobky

19.06.2016 | 08:59 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Čínský on-line obchod Alibaba bude nabízet i české výrobky, řekl novinářům na závěr třetího dne své pracovní cesty po Číně premiér Bohuslav Sobotka. Jeho dnešní program byl zaměřen na podporu regionálních vazeb mezi Českem a Čínou, které jsou podle Sobotky stejně důležité jako kontakty na centrální úrovni.

Foto: Public Domain

 

Jeden z největších e-shopů na světě Alibaba by podle Sobotky měl české zboží nabízet zatím dočasně. Česko se nicméně snaží dojednat stálou českou sekci, stejně jako se to podařilo ve čtvrtek s e-shopem čínské banky ICBC. "O podobnou aktivitu se snaží naše obchodní zastoupení se společností Alibaba," uvedl premiér. "Zatím to bude akce, která potrvá jenom omezenou dobu a jedná se o tom, aby tam byla trvalá sekce," řekl premiér.

Internetový prodejní portál Alibaba nabízí zboží firem z celého světa, pro zahraniční společnosti však uplatňuje přísnější podmínky vstupu než pro čínské. Mezi čínskými on-line obchody je největší, v globálním srovnání mu konkurují například americké portály Amazon nebo eBay.

Sobotkova setkání dnes byla zaměřena na podporu fungujícího českého byznysu. Se zástupci společnosti Home Credit, která v Číně uspěla díky nabídce spotřebitelských úvěrů, jednal v české restauraci v centru města Tchien-tin.

Následně se premiér s doprovodem přesunul do provincie Če-ťiang, která patří k nejrozvinutějším oblastem Číny. "Postupně teď navštěvuji jednotlivé regiony, jsou to ty části Číny, které už několik let udržují intenzivní kontakty s Českou republikou," popsal svůj program Sobotka.

Dodal, že snahou české vlády je soustředit se na několik regionů, kde již fungují česko-čínské vazby, a ty dále podporovat. "Nestačí jednat jenom na centrální úrovni, je důležité zajet do regionů a projevit snahu o regionální spolupráci," řekl.

Nejen české regionální vazby Sobotka podpořil i v pátek, kdy zahájil setkání regionálních lídrů platformy 16+1, kterou tvoří země střední, východní a jihovýchodní Evropy s Čínou. Českou Asociaci krajů označil za jeden z motorů této spolupráce.

Během Sobotkovy návštěvy, která končí v pondělí, již bylo podepsáno několik smluv a memorand. Týkají se obchodů v potravinářství, cestovním ruchu, letectví nebo lázeňství.

Sobotkovu návštěvu zaznamenala i čínská média. Anglicky psaný deník China Daily dnes uvedl, že předseda čínské vlády Li Kche-čchiang s českým premiérem mluvil o změně statusu čínské ekonomiky, která by čínským firmám usnadnila vstup na světové trhy. Podle analytika, kterého deník citoval, by bylo dobré, kdyby Česká republika Čínu v této snaze podpořila. Sobotka však uvedl, že Česko v této věci bude postupovat ve shodě se zeměmi EU.

Zdroj:čtk

Podobná témata
čína, maloobchod, česká republika, podniky a byznys, alibaba group holding ltd

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Společnost provozující platební systém pro čínského giganta Alibaba se chystá nabídnout své akcie v rámci IPO

Přidružená společnost čínského online prodejce Alibaba (NYSE:BABA), Ant Financial provozující platební službu Alipay se přiblížila svému IPO, informovala dnes televize CNBC.

Akcie U.S. Steel jsou pro investory, kteří mají pro strach uděláno

Podle prestižního investičního týdeníku Barron's by akcie U.S. Steel mohly do jednoho roku posílit až o 50 % a představují dobrou volbu pro odvážnější investory.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.