Američané chtějí prodat své ropné rezervy. Začít by mohli už v lednu. Jak zareaguje cena ropy?

28.12.2016 07:13 | V Z | Diskuze

Vláda Spojených států amerických začíná měnit klíčovou součást politiky energetické bezpečnosti a snižuje strategické zásoby ropy. Rozmach těžby v USA, především ropy z břidlic, zmírňuje obavy o energetickou soběstačnost USA, píše server Oilprice.

Foto: Roy Luck

 

Americké ministerstvo energetiky by mohlo začít odprodávat část strategických zásob ropy již v lednu 2017. Celý proces by podle očekávání analytiků měl trvat několik let. Kongres v aktuálním návrhu amerického státního rozpočtu dal ministerstvu energetiky oprávnění k prodeji ropných zásob v hodnotě 375,4 milionů dolarů. Pole ministerstva by tento prodej mohl proběhnout již v lednu.

Cílem prodeje ropných zásob je i zajistit chod organizace Strategic Petroleum Reserve (SPR), která strategické zásoby spravuje. Zásoby jsou uchovávány v solných jeskyních v Louisianě a v Texasu, vybudovaných před několika desetiletími v robě ropné krize a arabského ropného embarga v roce 1973. SPR může ve svých rezervoárech skladovat zásoby dosahující více než 700 milionů barelů ropy. Jde o největší strategickou zásobníky ropy na světě. Systém je nastaven tak, aby pokryl spotřebu v USA na 90 dnů, která by mohla být použita v případě přerušení globálních dodávek ropy. Ropa byla přitom z rezervoárů uvolněna jen několikrát v historii – v době války v Perském zálivu, při hurikánu Katrina a v době Arabského jara.

Některé z rezervoárů již po desetiletích používání začínají podléhat korozi a rozpadu. V září ministerstvo energetiky zaslalo Kongresu zprávu dokumentující nepříliš dobrý stav zásobníků. Podle této zprávy již rezervoáry dosáhly konce své životnosti nebo se mu blíží. Prodej části ropy „umožní ministerstvu podniknout kroky k zachování a prodloužení životnosti celého systému strategických ropných rezerv,“ píše se ve zprávě.

SPR je přitom naprosto zásadní součástí americké energetické politiky. Někteří analytici tvrdí, že Spojené státy ve skutečnosti žádnou politiku energetické bezpečnosti nemají. Podle těchto hlasů se americká vláda neřídí žádnou dlouhodobou strategií, politikou či filozofií k zajištění energetické bezpečnosti USA kromě toho, že vojensky zasahuje v různých částech světa, aby zajistila dostatečné dodávky ropy – ropa určuje americkou zahraniční politiku přinejmenším od éry prezidenta Cartera.

SPR je tak prakticky jediným základním kamenem americké energetické politiky. Dokud mají USA k dispozici zásobu ropy na tři měsíce, dokáží přežít neočekávané katastrofy i  přerušení dodávek. Mezinárodní energetická agentura rovněž vznikla v sedmdesátých letech, a její členské země, k nimž kromě USA patří většina evropských zemí, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie a Nový Zéland – se taktéž zavázaly skladovat krizové zásoby na 90 dnů.

Důležitost SPR v očích americké politické reprezentace však klesá. Dokonce i jestřáby v Kongresu uklidnil prudký růst produkce ropy v USA v uplynulých letech a následný propad ceny. Ropy je na trhu nadbytek, tak proč by USA měly udržovat obrovské zásoby s vysokými náklady. Údajným důvodem pro aktuální odprodej je potřeba dlouhodobého financování zásobníků na ropu. Pokud by se však členové Kongresu skutečně domnívali, že je existence SPR nezbytným předpokladem energetické bezpečnosti USA, jistě by dokázali zajistit financování z jiných zdrojů než pomocí snižování zásob.

Část výnosů z prodeje strategických zásob ropy ve skutečnosti půjde na jiné účely než jen opravy zásobníků, konkrétně americkému ministerstvu financí. Peníze tedy nebudou použity pouze na údržbu. Skutečným důvodem prodeje je fakt, že americká vláda se již nedomnívá, že energetická bezpečnost USA závisí na strategických zásobách ropy.

Různá přijatá nařízení a zákonné úpravy naznačují, že se vláda chystá prodat ze strategických zásob v nadcházejícím desetiletí postupně až 190 milionů barelů. Do roku 2020 by výnos z tohoto prodeje měl dosáhnout 2 miliardy dolarů.

Zdroj:OP, Redakce

Podobná témata
zásoby ropy, cena ropy, ropa wti

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Série dobrých zpráv dnes vyhnala cenu ropy vzhůru

Ceny ropy dnes vzrostly o více než tři procenta, a dosáhly tak nejvyšších hodnot za poslední tři týdny. Vezly se na vlně slabého dolaru, blížící se dohody OPEC o snížení těžby v příštím týdnu a vyjádřené ochoty Íránu zmrazit těžbu.

Ilustrační foto

Očekávané události: Změna zásob surové ropy podle EIA

Nejdůležitější makroekonomické události pro dnešní den.

Cena ropy dnes klesá. Přetrvávají pochybnosti o redukci těžby v zemích OPEC i obavy ze zvýšení produkce v USA

Světové ceny ropy zůstávají na počátku týdne pod tlakem a odpoledne mírně ztrácely. Na ropném trhu přetrvávají pochybnosti, zda velké těžařské země dodrží sliby snižování těžby. Ceny oslabují i kvůli očekávání, že těžba ropy ve Spojených státech letos obnoví růst.

Vdané alžírské ženy by se měly vzdát platu ve prospěch státu, prohlásila alžírská ministryně

Alžírská ministryně pro ženy, rodinu a solidaritu vzbudila bouři nevole na sociálních sítích, když navrhla, aby pracující vdané ženy posílaly celý svůj plat nebo jeho část státu. Uvedl to dnes francouzský server Rue 89.

Cena ropy stoupá díky zprávám o rekordních dovozech do Číny

Cena ropy v pátek vzrostla díky podrobnostem o omezení těžby zeměmi OPEC, ačkoliv na trhu stále přetrvává obava o dodržení limitů nastavených touto organizací.

Ilustrační obrázek

Odborník na národní bezpečnost George Friedman: Rusko není tak silné, jak by Putin chtěl

Pro New York Times píšící americký autor best-sellerů, zpravodajský expert a odborník na národní bezpečnost George Friedman, který je zakladatelem a šéfem přední americké soukromé konzultační zpravodajské agentury Stratfor (Strategic Forecasting), nabízí aktuální pohled na politickou situaci v Rusku.Čti více

Rosněfť začíná dodávat ropu také do Maďarska a na Slovensko

Rosněfť proniká za pomoci svého nového akcionáře, švýcarské společnosti Glencore na nové trhy. Svou ropu bude dodávat ropovodem Družba již tento měsíc na Slovensko a do Maďarska.

Cena ropy na světových trzích dnes roste. Investoři věří v dodržování dohody OPEC o snížení objemu těžby

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu, a smazaly tak již ztráty z první poloviny týdne, kdy klesly na týdenní minima. Investoři čekají, že víkendové zasedání zástupců předních světových těžařských zemí ukáže dodržování loňské dohody o omezení těžby.

Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků. Akcie prudce klesají

Společnost Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků Opdivo a Yervoy na rakovinu plic.

Akcie American Express odepisují před trhem 2%

American Express ve 4Q zklamala analytiky, zejména kvůli vyšším výdajům. Výsledky byla prezentovány už včera po trhu.

Akcie IBM před otevřením trhu ztrácejí 1,4%

Technologická legenda IBM včera večer prezentovala výsledky hospodaření.

Úřad Donalda Trumpa je katalyzátorem pro směr dolaru

Všichni dnes sledují inauguraci Donalda Trumpa zatímco obchodníci dumpingového US dolaru se obávají ekonomických a měnových záměrů nového prezidenta.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.