Američané chtějí prodat své ropné rezervy. Začít by mohli už v lednu. Jak zareaguje cena ropy?

28.12.2016 07:13 | V Z | Diskuze

Vláda Spojených států amerických začíná měnit klíčovou součást politiky energetické bezpečnosti a snižuje strategické zásoby ropy. Rozmach těžby v USA, především ropy z břidlic, zmírňuje obavy o energetickou soběstačnost USA, píše server Oilprice.

Foto: Roy Luck

 

Americké ministerstvo energetiky by mohlo začít odprodávat část strategických zásob ropy již v lednu 2017. Celý proces by podle očekávání analytiků měl trvat několik let. Kongres v aktuálním návrhu amerického státního rozpočtu dal ministerstvu energetiky oprávnění k prodeji ropných zásob v hodnotě 375,4 milionů dolarů. Pole ministerstva by tento prodej mohl proběhnout již v lednu.

Cílem prodeje ropných zásob je i zajistit chod organizace Strategic Petroleum Reserve (SPR), která strategické zásoby spravuje. Zásoby jsou uchovávány v solných jeskyních v Louisianě a v Texasu, vybudovaných před několika desetiletími v robě ropné krize a arabského ropného embarga v roce 1973. SPR může ve svých rezervoárech skladovat zásoby dosahující více než 700 milionů barelů ropy. Jde o největší strategickou zásobníky ropy na světě. Systém je nastaven tak, aby pokryl spotřebu v USA na 90 dnů, která by mohla být použita v případě přerušení globálních dodávek ropy. Ropa byla přitom z rezervoárů uvolněna jen několikrát v historii – v době války v Perském zálivu, při hurikánu Katrina a v době Arabského jara.

Některé z rezervoárů již po desetiletích používání začínají podléhat korozi a rozpadu. V září ministerstvo energetiky zaslalo Kongresu zprávu dokumentující nepříliš dobrý stav zásobníků. Podle této zprávy již rezervoáry dosáhly konce své životnosti nebo se mu blíží. Prodej části ropy „umožní ministerstvu podniknout kroky k zachování a prodloužení životnosti celého systému strategických ropných rezerv,“ píše se ve zprávě.

SPR je přitom naprosto zásadní součástí americké energetické politiky. Někteří analytici tvrdí, že Spojené státy ve skutečnosti žádnou politiku energetické bezpečnosti nemají. Podle těchto hlasů se americká vláda neřídí žádnou dlouhodobou strategií, politikou či filozofií k zajištění energetické bezpečnosti USA kromě toho, že vojensky zasahuje v různých částech světa, aby zajistila dostatečné dodávky ropy – ropa určuje americkou zahraniční politiku přinejmenším od éry prezidenta Cartera.

SPR je tak prakticky jediným základním kamenem americké energetické politiky. Dokud mají USA k dispozici zásobu ropy na tři měsíce, dokáží přežít neočekávané katastrofy i  přerušení dodávek. Mezinárodní energetická agentura rovněž vznikla v sedmdesátých letech, a její členské země, k nimž kromě USA patří většina evropských zemí, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie a Nový Zéland – se taktéž zavázaly skladovat krizové zásoby na 90 dnů.

Důležitost SPR v očích americké politické reprezentace však klesá. Dokonce i jestřáby v Kongresu uklidnil prudký růst produkce ropy v USA v uplynulých letech a následný propad ceny. Ropy je na trhu nadbytek, tak proč by USA měly udržovat obrovské zásoby s vysokými náklady. Údajným důvodem pro aktuální odprodej je potřeba dlouhodobého financování zásobníků na ropu. Pokud by se však členové Kongresu skutečně domnívali, že je existence SPR nezbytným předpokladem energetické bezpečnosti USA, jistě by dokázali zajistit financování z jiných zdrojů než pomocí snižování zásob.

Část výnosů z prodeje strategických zásob ropy ve skutečnosti půjde na jiné účely než jen opravy zásobníků, konkrétně americkému ministerstvu financí. Peníze tedy nebudou použity pouze na údržbu. Skutečným důvodem prodeje je fakt, že americká vláda se již nedomnívá, že energetická bezpečnost USA závisí na strategických zásobách ropy.

Různá přijatá nařízení a zákonné úpravy naznačují, že se vláda chystá prodat ze strategických zásob v nadcházejícím desetiletí postupně až 190 milionů barelů. Do roku 2020 by výnos z tohoto prodeje měl dosáhnout 2 miliardy dolarů.

Zdroj:OP, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Cena ropy dnes dále roste. Trhy pozitivně reagují na zprávu o stavu zásob komodity v USA

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu, k němuž přispěla zpráva o mírném poklesu zásob suroviny v klíčovém americkém překladišti Cushing. Severomořská ropa Brent si krátce po 18:00 SELČ připisovala 2,2 procenta, a dostala se tak těsně nad 44 dolarů za barel.

Venezuela: Ceny ropy mohou poklesnout až k 25 dolarům, pokud OPEC nezačne konat

Ceny ropy poklesnou až k úrovni okolo 25 dolarů za barel, pokud OPEC nepodnikne kroky ke stabilizaci trhu. Uvedl to venezuelský ministr pro ropu Eulogio Del Pino.

Miliardář Harold Hamm varuje před přílišným růstem břidlicového trhu

Břidlicový magnát Harold Hamm varoval, že segment těžby ropy z břidlice by se měl dále vyvíjet v určitých rozumných mezích, aby nedošlo ke krachu ropného trhu.

Hedge fondy zvyšují býčí sázky na americkou ropu

Nejnovější data publikovaná v pátek americkou Komisí pro futures trhy (CFTC) ukázala, že hedge fondy a správci fondů zvýšili své býčí sázky na americkou ropu WTI již ve čtvrtém týdnu v řadě.

Cena ropy roste kvůli přerušení dodávek z Libye a pravděpodobnému prodloužení závazku OPEC

Cena ropy ve středu nadále rostla, ačkoliv podle oficiálních statistik vzrostly zásoby americké ropy, protože cenu ropy hnalo vzhůru přerušení dodávek z Libye a spekulace, že OPEC pravděpodobně prodlouží závazek ke zmrazení produkce ropy.Čti více

Obnovitelné zdroje energie v minulém roce znovu překonaly rekord v nainstalovaném výkonu

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) zveřejnila statistiku, podle které obnovitelné zdroje energie navýšily v minulém roce svou nainstalovanou kapacitu o 161 GW.

Freeport McMoran se blíží uzavření dohody s indonéskou vládou o exportu mědi

Akcie Freeport McMoRan (FCX) dnes posilují o 6,05 % poté, co indonéský ministr pro těžbu oznámil, že se obě strany blíží dosažení dohody o vývozu mědi z dolu Grasberg.

Akcie Dell Technologies posilují o 0,53 % po zveřejnění výsledků za Q4

Akcie Dell Technologies (DVMT) dnes posilují poté, co se investoři seznámili s dopady fúze se společností EMC.

Nokia vybuduje pro Mexiko celonárodní LTE síť v hodnotě 7 miliard USD

Společnost Nokia (NYSE:NOK) byla vybrána, aby vybudovala a provozovala v Mexiku celonárodní LTE síť.

Kuvajt podpoří prodloužení dohody OPEC. Cena ropy roste

Cena ropy na světových trzích dnes rostly třetí den po sobě, dosáhla třítýdenních maxim a americká ropa WTI se vrátila nad hranici 50 dolarů za barel.

Euro dnes oslabovalo následkem zpomalující inflace v eurozóně

Kurz dolaru dnes zůstal po počátečním růstu bez větších změn. Euro celkově oslabovalo kvůli zpomalení inflace v eurozóně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.