Analýza společnosti Maersk: Největší kontejnerový přepravce na světě

30.03.2016 11:24 | Aura Invest Group | Diskuze

Dánská skupina A.P.Møller – Mærsk A/S se zabývá zejména námořní dopravou a těžařstvím. Vzhledem k současné situaci v těchto odvětvích nemá právě na „růžích ustláno“. V minulém roce přesto dosáhla čistého zisku 925 milionů USD.

Foto: Aura Invest Group

Skupina Maersk

Skupina Maersk je separovaná do pěti oddělených částí. Jsou jimi kontejnerový přepravce Maersk Line, těžařská společnost Maersk Oil, dále terminálový operátor APM Terminals, operátor vrtných plošin Maersk Drilling a přepravní a servisní společnost APM Shipping services. Celkem má skupina Maersk zhruba 900 poboček po celém světě.

graf_net_profit

V loňském roce Maersk prodal svůj podíl v Danske Bank a v retailovém řetězci DanskSupermarked, čímž se z něj stala společnost soustředící se výhradně na dopravu a energetický sektor.

 

Maersk Line

Kontejnerový rejdař Maersk Line je největší přepravce svého druhu na světě. Jeho lodě mají souhrnnou kapacitu více než 3 000 000 TEU*, což je necelých 15 % globální flotily. Jedná se také o největší část koncernu Maersk – je v ní alokováno cca. 46 % kapitálu skupiny.

Poptávka po přepravních kapacitách v loňském roce dosáhla zhruba polovičního růstu oproti očekávání. V dobách optimismu bylo objednáno velké množství lodí, které dnes jen těžko nalézají uplatnění. Nevyužitá kapacita lodí Maersk Line se oproti loňsku zdvojnásobila.

Jak letečtí dopravci již dávno ví, nejdražší letadlo je to, které stojí na zemi. To samé platí i pro dopravu námořní. V současné době se zbrusu nové kontejnerové lodě nechávají zakonzervovat a bez využití stát v docích. Velké přepravní společnosti jsou sice schopné uplatňovat úspory z rozsahu, ale v dobách poklesu poptávky po dopravě musí přistoupit k nekompromisním opatřením.

Graf_cena_přeprava

Tržby za kontejnerovou přepravu loni klesly zhruba o 25 % na jednotku TEU. Do roku 2017 plánuje společnost propustit 4 000 z celkového počtu 23 000 zaměstnanců pozemního personálu. Je však nutné zdůraznit, že i přes výše zmíněné byl kontejnerový přepravce Maersk Line v uplynulém roce nejziskovější součást koncernu Maersk.

 

APM Terminals

Operátor kontejnerových a ropných terminálů APM Terminals trpí zejména kvůli zhoršující se situaci států vyvážejících ropu (Rusko, Brazílie, oblast západní Afriky) a dále celkovému snížení cen za přepravu kontejnerů a sypkého nákladu (dry cargo). Objem manipulovaného zboží za jinak stejných podmínek (bez započtení divestic) loni klesl o 1,1 %.

 

Maersk Drilling

Operátor mořských ropných plošin Maersk Drilling je velmi zajímavou součástí skupiny. V době kdy je téměř všechna mořská produkce ropy ztrátová a počet plošin v provozu klesá, dosáhl rekordního zisku 750 milionů dolarů.

Společnost úspěch přikládá vysoké efektivitě, úsporám, vysoké časové výtěžnosti majetku a množství dlouhodobě uzavřených kontraktů. I v minulém roce uzavřela několik nových smluv o pronájmu. Lze však očekávat, že při trvale nízkých cenách ropy se bude situace rapidně zhoršovat.

 

Maersk Oil

O situaci v oblasti těžby ropy toho bylo napsáno více než dost. Podmořské vrty obecně patří k nákladnějším ložiskům černého zlata a Maersk Oil se potýká se ztrátou více než 2 mld. USD (2015).

Těžařská divize Maersk by potřebovala světovou cenu ropy alespoň na úrovni 45 až 50 dolarů za barel. Netřeba zmiňovat, že na této ceně ji letos očekává jen málokdo. Podle odhadů způsobí změna cen ropy o 10 dolarů za barel posun hospodářského výsledku společnosti o 350 mil. dolarů. Maersk Oil těžila v roce 2015 průměrně 312 000 barelů denně, což oproti roku 2014 představuje nárůst o 25 %.

 

APM Shipping services

Společnost APM Shipping services má v portfoliu 4 firmy. Maersk Tankers, která těží z vysokých objemů ropné produkce a momentálního nedostatku přepravních kapacit v oblasti přepravy ropy a rafinovaných produktů, dále společnost pro speciální námořní přepravu Maersk Supply Service, servisní a záchrannou společnost Svitzer a pozemního přepravce DAMCO. APM tvoří zhruba 10 % kapitálu skupiny Maersk a dosahuje dobrých výsledků – ROIC za rok 2015 na úrovni 9,5 procent je v souladu s cílem.

Za normálních podmínek funguje portfolio skupiny Maersk jako účinná diverzifikace, kdy zisky z vyšších cen ropy kompenzují ztráty způsobené zvýšenými náklady přepravních společností Maersk line a APM. Současná doba však tento přirozený hedging zcela popřela a jeho účinek prakticky vymazala. Nízká cena ropy se kombinuje s nízkými přepravními cenami v odvětvích kontejnerů a dry cargo. To současné době vytváří pro Maersk obdobu „perfektní bouře“.

 

Akcie

Akcie Maersk se obchodují na kodaňské burze s relativním oceněním P/E 39, což je výrazně více než u indexů odvětví ve kterých se firma angažuje – MSCI World energy index je na úrovni P/E 24 a Dow Jones global shipping index jen 10. V současné době je tedy výrazný prostor pro pokles její ceny.

graf_stock

 

Závěr

Maersk je bezesporu velmi zajímavá společnost jen kvůli výrazné odolnosti vůči současné situaci na ropném a přepravním trhu. Vzhledem k ničivým účinkům cen ropy na čistý zisk skupiny však lze očekávat, že krušné chvíle teprve přijdou a dojde k jejímu výraznému přecenění. Záleží jen na tom, jak dlouho cena ropy vydrží na současné nízké hodnotě. Podle aktuálních predikcí jen tak nezdraží.

Graf_Brent_prediction

Autor: Filip Tvrdek

Autor je analytikem společnosti Aura Invest Group

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

*TEU: Twenty-footEquivalent Unit, ekvivalent dvacetistopého (cca 6,1m) kontejneru, základní jednotka objemu v kontejnerové přepravě)

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

Tvorba vlastního AOS (7) – Ochrana proti opakovaným příkazům

V minulém díle jsme již posunuli program do fáze, kdy dokáže provádět obchodní pokyny dle námi zvolených pravidel. Ke správné funkčnosti je však stále třeba kód trochu vyladit. Pojďme se podívat jak.

EURJPY long

EURJPY neurobilo výrazný pohyb od začiatku decembra 2016 a odvtedy bol v stranovke a miernom downtrende. Po reakcii na silnom supporte podporenej Fibonaccim 23.6 to vyzerá na rast až k hodnote 124-125. Dalo by sa to zobchodovať so vstupom na 119 ak urobia návrat a stoploss pod dno na 118.5. Zisk by sa dal vybrať na úrovni 124-125.

Zdroj: https://www.facebook.com/TradingWithReRe/

Ilustrační obrázek

Amerika na maximu, Praha roste též!

Akciové trhy zahájily rok 2017 opravdu na pozitivní vlně, americké akcie dosahují téměř denodenně nová historická maxima, evropské trhy drží lehké plus a konečně se nahoru vydala i pražská burza.

Ross Stores Inc. - dvojitý vrchol, sell signal

Aktualni ROST je ciste technicka zalezitost, ktera svadi vsadit na dvojity vrchol. Cilovky jsou nastavene v grafu. V pripade, ze by to slo proti, navrhuji dat stopku na 70,15 usd.

DENNÍ TECHNICKÁ ANALÝZA 21.2.17 - NÁKUP KANADSKÝ DOLAR

V průběhu posledních 15-ti let procento úspěšnosti analýzy 100% s průměrným profitem přesahujícím 1.100 USD/kontrakt.

Ilustrační obrázek

Tvorba vlastního AOS (6) – Nákupní podmínky a obchodní funkce

V předchozím díle jsme si nadeklarovali a vypočítali několik základních proměnných. Nyní se vrhneme na vlastní specifikaci nákupních podmínek a vložení obchodní funkce.Čti více

Spekulativní investiční fondy opět začínají více investovat do komodit

Hedge fondy neboli spekulativní investiční fondy aktuálně navyšují své investice do komodit. Reagují tak na cenovou rally, makroekonomické změny a vyhlídky na rychlejší inflaci pod taktovkou nového prezidenta Spojených států, Donalda Trumpa.

Sázky na pokles trhů rostou – objem shortů na Wall Street nejvyšší v tomto roce

V pondělí po ukončení obchodování na Wall Street burzy zveřejnily statistiky objemu krátkých pozic. Zatímco objem shortů na akciích mediální CETV nadále klesl, ostatní emise na Nasdaq i NYSE zaznamenaly v souhrnu druhý nárůst v řadě.

Ilustrační foto

Takatu přijde zahlazení skandálu s airbagy v USA na miliardu dolarů

Americký soud v noci na dnešek schválil lednovou dohodu ohledně řešení skandálu s problémovými nafukovači airbagů japonské společnosti Takata, které jsou spojovány s nejméně 16 úmrtími po celém světě.

Útoky vyděračů na majitele telefonů s operačním systémem Android jsou celosvětově na vzestupu

Počet útoků vyděračských programů na mobilní zařízení s operačním systémem Android se loni zvýšil o 50 procent a dosáhl dosud nejvyšší úrovně.

Ilustrační foto

Euro se stalo před patnácti lety jedinou měnou pro prvních 12 států Evropské měnové unie

Před patnácti lety, 1. března 2002, se ve 12 zemích Evropské měnové unie (EMU) stalo jedinou měnou euro, které bylo do oběhu uvedeno 1. ledna 2002 a po dva měsíce se používalo současně s národními měnami.

Reuters: Saúdská Arábie chce údajně letos dostat cenu ropy na 60 USD za barel

Podle několika zdrojů působících v ropném průmyslu je cílem Saúdské Arábie, aby se cena ropy letos vyšplhala na zhruba 60 USD za barel.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.