Analýza společnosti Maersk: Největší kontejnerový přepravce na světě

30.03.2016 11:24 | Aura Invest Group | Diskuze

Dánská skupina A.P.Møller – Mærsk A/S se zabývá zejména námořní dopravou a těžařstvím. Vzhledem k současné situaci v těchto odvětvích nemá právě na „růžích ustláno“. V minulém roce přesto dosáhla čistého zisku 925 milionů USD.

Foto: Aura Invest Group

Skupina Maersk

Skupina Maersk je separovaná do pěti oddělených částí. Jsou jimi kontejnerový přepravce Maersk Line, těžařská společnost Maersk Oil, dále terminálový operátor APM Terminals, operátor vrtných plošin Maersk Drilling a přepravní a servisní společnost APM Shipping services. Celkem má skupina Maersk zhruba 900 poboček po celém světě.

graf_net_profit

V loňském roce Maersk prodal svůj podíl v Danske Bank a v retailovém řetězci DanskSupermarked, čímž se z něj stala společnost soustředící se výhradně na dopravu a energetický sektor.

 

Maersk Line

Kontejnerový rejdař Maersk Line je největší přepravce svého druhu na světě. Jeho lodě mají souhrnnou kapacitu více než 3 000 000 TEU*, což je necelých 15 % globální flotily. Jedná se také o největší část koncernu Maersk – je v ní alokováno cca. 46 % kapitálu skupiny.

Poptávka po přepravních kapacitách v loňském roce dosáhla zhruba polovičního růstu oproti očekávání. V dobách optimismu bylo objednáno velké množství lodí, které dnes jen těžko nalézají uplatnění. Nevyužitá kapacita lodí Maersk Line se oproti loňsku zdvojnásobila.

Jak letečtí dopravci již dávno ví, nejdražší letadlo je to, které stojí na zemi. To samé platí i pro dopravu námořní. V současné době se zbrusu nové kontejnerové lodě nechávají zakonzervovat a bez využití stát v docích. Velké přepravní společnosti jsou sice schopné uplatňovat úspory z rozsahu, ale v dobách poklesu poptávky po dopravě musí přistoupit k nekompromisním opatřením.

Graf_cena_přeprava

Tržby za kontejnerovou přepravu loni klesly zhruba o 25 % na jednotku TEU. Do roku 2017 plánuje společnost propustit 4 000 z celkového počtu 23 000 zaměstnanců pozemního personálu. Je však nutné zdůraznit, že i přes výše zmíněné byl kontejnerový přepravce Maersk Line v uplynulém roce nejziskovější součást koncernu Maersk.

 

APM Terminals

Operátor kontejnerových a ropných terminálů APM Terminals trpí zejména kvůli zhoršující se situaci států vyvážejících ropu (Rusko, Brazílie, oblast západní Afriky) a dále celkovému snížení cen za přepravu kontejnerů a sypkého nákladu (dry cargo). Objem manipulovaného zboží za jinak stejných podmínek (bez započtení divestic) loni klesl o 1,1 %.

 

Maersk Drilling

Operátor mořských ropných plošin Maersk Drilling je velmi zajímavou součástí skupiny. V době kdy je téměř všechna mořská produkce ropy ztrátová a počet plošin v provozu klesá, dosáhl rekordního zisku 750 milionů dolarů.

Společnost úspěch přikládá vysoké efektivitě, úsporám, vysoké časové výtěžnosti majetku a množství dlouhodobě uzavřených kontraktů. I v minulém roce uzavřela několik nových smluv o pronájmu. Lze však očekávat, že při trvale nízkých cenách ropy se bude situace rapidně zhoršovat.

 

Maersk Oil

O situaci v oblasti těžby ropy toho bylo napsáno více než dost. Podmořské vrty obecně patří k nákladnějším ložiskům černého zlata a Maersk Oil se potýká se ztrátou více než 2 mld. USD (2015).

Těžařská divize Maersk by potřebovala světovou cenu ropy alespoň na úrovni 45 až 50 dolarů za barel. Netřeba zmiňovat, že na této ceně ji letos očekává jen málokdo. Podle odhadů způsobí změna cen ropy o 10 dolarů za barel posun hospodářského výsledku společnosti o 350 mil. dolarů. Maersk Oil těžila v roce 2015 průměrně 312 000 barelů denně, což oproti roku 2014 představuje nárůst o 25 %.

 

APM Shipping services

Společnost APM Shipping services má v portfoliu 4 firmy. Maersk Tankers, která těží z vysokých objemů ropné produkce a momentálního nedostatku přepravních kapacit v oblasti přepravy ropy a rafinovaných produktů, dále společnost pro speciální námořní přepravu Maersk Supply Service, servisní a záchrannou společnost Svitzer a pozemního přepravce DAMCO. APM tvoří zhruba 10 % kapitálu skupiny Maersk a dosahuje dobrých výsledků – ROIC za rok 2015 na úrovni 9,5 procent je v souladu s cílem.

Za normálních podmínek funguje portfolio skupiny Maersk jako účinná diverzifikace, kdy zisky z vyšších cen ropy kompenzují ztráty způsobené zvýšenými náklady přepravních společností Maersk line a APM. Současná doba však tento přirozený hedging zcela popřela a jeho účinek prakticky vymazala. Nízká cena ropy se kombinuje s nízkými přepravními cenami v odvětvích kontejnerů a dry cargo. To současné době vytváří pro Maersk obdobu „perfektní bouře“.

 

Akcie

Akcie Maersk se obchodují na kodaňské burze s relativním oceněním P/E 39, což je výrazně více než u indexů odvětví ve kterých se firma angažuje – MSCI World energy index je na úrovni P/E 24 a Dow Jones global shipping index jen 10. V současné době je tedy výrazný prostor pro pokles její ceny.

graf_stock

 

Závěr

Maersk je bezesporu velmi zajímavá společnost jen kvůli výrazné odolnosti vůči současné situaci na ropném a přepravním trhu. Vzhledem k ničivým účinkům cen ropy na čistý zisk skupiny však lze očekávat, že krušné chvíle teprve přijdou a dojde k jejímu výraznému přecenění. Záleží jen na tom, jak dlouho cena ropy vydrží na současné nízké hodnotě. Podle aktuálních predikcí jen tak nezdraží.

Graf_Brent_prediction

Autor: Filip Tvrdek

Autor je analytikem společnosti Aura Invest Group

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

*TEU: Twenty-footEquivalent Unit, ekvivalent dvacetistopého (cca 6,1m) kontejneru, základní jednotka objemu v kontejnerové přepravě)

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Gestapo Finanční správy likviduje firmy hlava nehlava: Otřesný případ úřednické zvůle

Ing. Tomáš Goláň: Tento příspěvek věnuji všem pracovníkům Finanční a Celní správy této republiky, Policii ČR a soudům. Osobní pozdrav jsem připojil na konec.

Macron poslal trhy do euforie….zatím!

První kolo voleb o francouzského prezidenta/tku dopadlo tak, jak si trhy žádaly, a možná ještě o něco lépe. Do čela se dostal „proevropský“ kandidát Macron, v těsném závěsu pak ho stíhá kandidátka radikálnějších příznivců „pořádné“ Francie, Marine Le Pen. Vítězství Macrona v prvním kole trhy přivítaly s takovou eufórií, že jsem nad tím kroutil hlavou…

DENNÍ TECHNICKÁ ANALÝZA 24.4.17 - PRODEJ BAVLNA

V průběhu posledních 15-ti let procento úspěšnosti analýzy 87 % s průměrným profitem 3.000 USD/kontrakt.

Nervozita na trzích se zvyšuje!

Duben zatím přináší na trhy zvýšenou nervozitu, akciové trhy ve světě v průběhu měsíce zatím spíše vyklesávají, i když nejde o nic dramatického. Ale i tak je to takové první varování roku 2017.

Ilustrační foto

Tomáš Goláň: Andrej Babiš dal pokyn Finanční správě, aby si klidně ušpinila ruce krví

Přečtěte si názor na politiku Andreje Babiše od uznávaného daňového poradce, který svádí s Finanční správou úspěšné právní bitvy.

DENNÍ TECHNICKÁ ANALÝZA 10.4.17 - NÁKUP ZEMNÍ PLYN

V průběhu posledních 15-ti let procento úspěšnosti analýzy 93 % s průměrným profitem přesahujícím 5.200 USD/kontrakt.Čti více

Cheniere Energy vypravila svou první zásilku LNG do Polska

 V případě Cheniere Energy se jedná o první export zkapalněného zemního plynu (LNG)  z USA do země bývalého Východního bloku.

Cena ropy dnes oslabuje po obnovení produkce v Libyi

Ceny ropy na světových trzích dnes klesly o více než dvě procenta. Oslabila je zpráva o obnovení produkce na dvou velkých ropných polích v Libyi.

Total S.A. vykázala za první čtvrtletí růst zisku o 56 %

Francouzské energetické společnosti Total se meziročně zvýšil čistý čtvrtletní zisk o 56 procent na 2,6 miliardy dolarů (64,6 miliardy Kč).

Gazprom požaduje po Ukrajině více peněz za již dodaný zemní plyn

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila svůj požadavek vůči ukrajinské energetické firmě Naftogaz na vyrovnání údajného dluhu za dodávky plynu.

Zisk American Airlines klesl v prvním čtvrtletí o 67 %. Akcie oslabují o 7 %

Čistý zisk největší světové letecké společnosti American Airlines Group za první čtvrtletí kvůli vyšším nákladům na zaměstnance a palivo klesl o 67 procent na 234 milionů dolarů (5,8 miliardy Kč).

Airbus viní z neuspokojivých výsledků za Q1 svého dodavatele motorů Pratt & Whitney

Za pokles zisku v prvním čtvrtletí mohou z velké části nedostatky motorů Pratt & Whitney, kvůli kterým nebyl dodán předpokládaný počet letounů, tvrdí finanční ředitel Airbus, Harald Wilhelm.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.