AUD je vystaven dalšímu poklesu

03.06.2016 | 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Australský dolar zažil v prvním čtvrtletí hezký býčí vzestup, protože oživily ceny komodit a australská ekonomika se relativně dobře přizpůsobila vyhlídkám slabší poptávky z Číny. AUD/USD také zažil podporu ze slábnoucího očekávání zvýšení sazeb Fedu a měnový pár dosáhl v posledním dubnovém týdnu 0,7835.

Foto: Martin Howard

Aussie (AUD) ale nedokázal tyto zisky konsolidovat a greenback (USD) se v květnu plnou silou odrazil za podpory obnovy očekávání zvýšení sazeb Fedu.

Mezitím výhled australské ekonomiky dál poklesl. Nejdřív na začátku května podnikatelská důvěry NAB poklesla v poměru 1 ku 5 na pozadí sklíčeného hospodářského výhledu, zatímco měřítko podmínek pro podnikání spadlo z 12 v březnu na 9 v dubnu. Za druhé slabý výhled inflace zůstává důvodem pro obavy pro australskou ekonomiku - záporná inflace mezičtvrtletně v 1. čtvrtletí 2016 (-0.2% mezičtvrletně nebo 1.3% meziročně). 3. května snížila RBA oficiální sazbu o 25 zb na 1.75% (podle očekávání, viz Týdenní výhled trhu z 29. dubna), argumentovala, že tehdejší síla aussie by mohla ohrozit křehké oživení ekonomiky. Za třetí, náznaky slabosti vykazuje pracovní trh. Stabilní míra nezaměstnanosti (5.7% z 6% na začátku roku) je zavádějící, protože zaměstnanost na plný úvazek ztrácí sílu, ale stále stoupá práce na částečný úvazek. A nakonec kapitálové náklady (capex) se v 1. čtvrtletí 2016 snížily mezičtvrtletně o 5,2%, což je nad dohodnutý pokles o -3,5% a pod směrem nahoru upravenou hodnotou +1,8% v posledním čtvrtletí 2015. Tyto slabé výsledky ukazují, že australské společnosti neberou historky o ekonomickém oživení a čekají na další zlepšení, především v Číně. Oživení železné rudy v 1. čtvrtletí vyvolalo falešné naděje, protože v květnu ceny klesly o více než 30%.

Očekáváme další pokles australského dolaru proti americké měně. Znehodnocení bude ale jen omezené, protože čekáme, že sazby Fedu zůstanou v červnu nezměněné a přinutí trh vstřebat prodlení ve zpřísňování. Na druhou stranu jsme přesvědčeni, že vzestup komodit dosáhl kritického bodu a nyní budou konsolidovat. Myslíme si, že existuje prostor pro další pokles AUD/NZD, protože odolnost australské ekonomiky byla podhodnocena.

 

Swissquote

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
austrálie, aussie, aud/usd, aud/nzd, swissquote, aud - australský dolar

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlil

Vzestup kurzu amerického dolaru téměř u konce

Tradeři s USD se od posledního zasedání soustředí na tahouny mimo americké hospodářské ukazatele a politiku Fedu (DB, brexit).



Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.