Martin Vlček, BH Securities - články a profil autora


Ranní kafe 24.3.2017 - Trumpcare má potíže se schválením

Americký dolar mírně posiloval a americké futures také poté, co po počátečním zklamání z neschválení Trumpova zákona o zrušení Obamacare volatilita prudce vyskočila. Objevily se informace, že dnes bude probíhat další pokus o schválení. Obě komory budou mít od 7. Dubna legislativní pauzu, před kterou by Trump rád zákon měl schválený. Investoři považují hlasování za test Trumpovy podporu mezi republikány a díky potížím se schválením si trhy uvědomují zvýšené riziko, že ani další zákony, například daňová reforma nebo podpora infrastruktury, nemusí mít hladký a rychlý průběh.

Ranní kafe 23.3.2017 - v Americe čekáme na jednání o Obamacare, v ČR máme výsledky VIG a Pegas

Americký dolar po předchozím oslabení mírně posiloval, akcie zastavily pokles. Ropa nedokázala příliš oslabit ani přes vyšší než očekávaný přebytek týdenních zásob.

Ranní kafe 22.3.2017 - První pokles trhů o více než procento od zvolení Trumpa

Akciové trhy po dlouhých více než 3 měsících konečně předvedly ztráty větší než 1 procento poté, co investoři zchladily svá očekávání ohledně rychlosti a jednoduchosti prosazení zásadních plánů nového prezidenta Trumpa. Na tzv. Trumpově obchodě se po velmi silné a výnosné rally vybírá část zisků.

Ranní kafe 21.3.2017 - výsledky ČEZ

Americké akcie mírně klesaly, taženy zejména finančními tituly a energiemi. Dolar pokračoval v pozvolném oslabování v prodloužené reakci na uvolněnější zvedání sazeb FEDem. Představitelé OPEC soukromě i veřejně prohlašují, že jsou pro prodloužení produkčních kvót, pokud budou souhlasit i nečlenské země.

Ranní kafe 20.3.2017 - země G20 vyřadili z prohlášení pasáš o boji proti protekcionizmu

Krásné jaro,

Index amerického dolaru pokračoval v mírném poklesu v pohybu, který je nejdelším oslabením americké měny od zvolení prezidenta Trumpa. Jedním z důvodů bylo víkendové komuniké ze zasedání zemí G20, které oproti předchozím letem vypustilo pasáž ohledně snahy vyhnout se všem formám protekcionizmu a naznačuje hluboké rozpory ohledně pohledu na hospodářskou politiku největších zemí světa. Změna postavení souvisí zejména s příklonem USA k protekcionizmu po zvolení Trumpa.

Ranní kafe 16.3.2017 - FED zvýšil sazby, ale v dalším výhledu byl optimističtější, než trh očekával

Americký FED dle očekávání zvedl úrokové sazby. Další rétorika byla ale spíše uvolněná oproti očekávání, FED zatím plánuje letos zvednout sazby již pouze dvakrát a potvrdil, že inflace je obousměrný cíl, tedy FED je ochoten inflaci nechat přestřelit, podobně, jako ji je ochoten tolerovat pod svým 2procentním cílem. FED říká, že ekonomika se zlepšuje přesně dle očekávání FEDu, včetně inflace a nezaměstnanosti.

Ranní kafe 14.3.2017 - cesta k žádosti o brexit je volná. Dnes začíná 2denní zasedání FEDu

Akciové trhy včera stagnovaly a vyčkávají váhavě na začátek dnešního zasedání FEDu a jeho zítřejší rozhodnutí o sazbách a tempu dalšího zvedání sazeb. Zlato zastavilo pokles, dlouhodobé dluhopisy ale pokračovaly ve strmém oslabování a dolar mírně posiluje.

Ranní kafe 13.3.2017 - Týden nabitý událostmi. FED zvedne sazby

Čeká nás týden nabitý událostmi. Dnes bude britský parlament schvalovat žádost premiérky Mayové o podání oficiální žádosti o zahájení jednání o brexitu. V úterý začíná zasedání FEDu, které ve středu vyvrcholí zvednutím úrokových sazeb a nastíněním, jak rychle FED hodlá zvedat sazby dál v roce 2017.

Ranní ropné kafe 10.3.2017

ECB včera ponechala úrokové sazby beze změny a dle Draghiho by sazby měly zůstat na současné úrovni nebo níže po dlouhou dobu. Draghi ale odstranil frázi o možnosti použít veškeré prostředky monetární politiky k podpoře ekonomiky. Trhy zprávu vyhodnotily jako pomyslný vrchol uvolněnosti monetární politiky a budoucí změny budou pravděpodobně směrem k mírnější, byť stále uvolněné, monetární politice.

Ilustrační foto

Analytik, který předpovídal propad cen ropy: "Pokles bude pokračovat"

"Cena ropy byla dlouhodobě neudržitelná kvůli řadě faktorů, včetně růstu těžby v USA a sklonu k nedodržování dohod OPEC. Prvních několik procent poklesu ropy z maxim předchozích týdnů byl způsoben zejména posilováním kurzu amerického dolaru, který rostl díky prudkému růstu očekávání zvednutí úrokových sazeb americkým FEDem 15. března." říká Martin Vlček, analytik BH Securities, jehož firma svým klientům zveřejnila 27. února zajímavou investiční příležitost v podobě otevření krátkých pozic na ropu, tedy v době, kdy ceny ropy byly před několika dny na maximálních hodnotách.

Fortuna - výsledky jsou zklamáním

Společnost Fortuna Entertainment Group dnes ráno oznámila výsledky za rok 2016. Přijaté sázky rostly dvouciferně na všech klíčových trzích, primárně vlivem rostoucího online sázení zejména přes mobilní zařízení, zatímco sázení na pobočkách rostlo jednociferně. Hospodaření společnosti bylo ovlivněno zvýšením sázkové daně v ČR a plánovaným nárůstem nákladů v souvislosti s dalším růstem společnosti.

Ranní kafe 9.3.2017 - Dnes čekáme rozhodnutí ECB a konferenční hovor Fortuny

Po velmi silných datech z amerického trhu práce včera posiloval americký dolar a oslabovaly úrokové sazby a zlato. Ropa zkolabovala o 5 procent poté, co týdenní data ukázala velmi vysoký přírůstek zásob.

Stock Spirits - dobré výsledky a vysoká celková dividenda 9,5 % za 2016

Likérce Stock Group dle předběžných čísel za celý rok 2016 klesly čisté tržby o 0,6 % na 261 mil. EUR, ale vyrostly o 1,2 % bez vlivu kurzových změn. Fyzický objem prodaného zboží rostl o 4,2 %. Zisk po zdanění rostl o 46.4% na 28,4 mil. EUR. Upravené volné peněžní toky rostly o 3,2% na 48,3 mil. EUR. Zisk na akcii dosáhl 0,14 EUR, růst o 46,5%.

Ranní kafe 8.3.2017 - Stock Spirits dividenda. Spekulace na korunu slábnou

Evropské a americké indexy včera pokračovaly v mírném oslabování poté, co trhy vstřebávají očekávání rychlejšího růstu amerických úrokových sazeb i politickou nejistotu v Evropě. Relativně dobře si vedly velké a stabilní společnosti.

Ranní kafe 7.3.2017 - Vybírání zisků. Volatilita ale zůstává nízká

Trhy včera ztrácely, taženy bankami, když vstřebávaly očekávání rychlejšího tempa růstu úrokových sazeb ale zároveň zpomalení očekávání ekonomického růstu v Číně. Takže investoři vybírali zisky.

Ranní kafe 3.3.2017 - klíčový bude projev Yellenové a Fishera z FEDu

Trhy včera opožděně reagovaly negativně na vyšší pravděpodobnost zvedání úrokových sazeb. Dolar pokračoval v posilování a táhl s sebou dolů většinu komodit a měn, včetně zlata, ropy a eura. Úrokové sazby posilovaly.

Snapchat IPO: jaká jsou rizika?

Snapchat dnes plní obsah médií díky stanovení IPO ceny na 17 USD za akcii, nad původním odhadem 14 - 16 USD. IPO Snapchat je bezesporu zajímavé a má celou řadu pozitiv. Jaká jsou ale negativa a rizika? Z IPO dokumentu S-1, který společnost nedávno zveřejnila, lze mimo jiné vyčíst, že společnost generuje masivní negativní volné peněžní toky, tj. firma ztrácí peníze. Za rok 2016 firma ztratila 678 mil. USD. Je to pro prudce rostoucí firmu, která investuje do dalšího budoucího rozvoje, přirozené.

Ranní kafe 2.3.2017 - Euforie na trzích, zatímco pravděpodobnost zvedání sazeb v březnu roste na 86 %

Světové trhy předvedly silnou a širokou rally a index Dow Jones Industrial Average poprvé v historii přesáhl metu 21 tisíc bodů. Pravděpodobnost zvedání sazeb FEDem 15. března ale dále roste, aktuálně se nachází již na hranici cca 86 %.
 
Americká makrodata ukázala zrychlující inflaci a rychlejší růst nákladů, které rostly rychleji než příjmy.
 
Snapchat včera určil emisní IPO cenu na 17 dolarech za akcii, nad původním pásmem 14-16 dolarů. Hodlá upsat 3,4 mld. dolarů. Hodnota celé firmy tak po vstupu na burzu bude cca 20 mld. USD, skoro dvakrát více než Twitter. Bude to největší IPO za poslední 3 roky, od vstupu Alibaby na trhu v roce 2014.
 
Z eurozóny dnes uvidíme řadu makrodat, například stav nezaměstnanosti za leden a předběžnou inflaci za únor.
 
Z firem reportuje například AB InBev, Costco nebo JD.com.

Ranní kafe 1.3.2017 - Trump zůstává nekonkrétní, FED trhy připravuje na zvedání sazeb

Prezident Trump byl ve dnešním nočním projevu v americkém Kongresu smířlivější než na předchozí stranické akci. Nicméně, nedodal trhům žádné konkrétní informace.

Výsledky Erste Bank jsou mírným zklamáním

 
Provozní zisk poklesl meziročně o cca 8,2 % z 2,9 mld. EUR na 2,66 mld. EUR. Rostoucí objem úvěrů nedokázal přebít pokles čisté úrokové marže a pokles příjmů z fixních poplatků a provizí.

Výsledky Erste Bank jsou mírným zklamáním

Provozní zisk poklesl meziročně o cca 8,2 % z 2,9 mld. EUR na 2,66 mld. EUR. Rostoucí objem úvěrů nedokázal přebít pokles čisté úrokové marže a pokles příjmů z fixních poplatků a provizí.

Ranní kafe 28.2.2017 - Výsledky Erste - dividenda 1 EUR. Večer promluví Trump v Kongresu

Akciové trhy vyčkávaly na dnešní večerní projev Trumpa v Kongresu. Část investorů očekává konkrétní prohlášení o změnách, které prezident zamýšlí, další část investorů je skeptická a spíše čeká zklamání a výprodeje zisků na Trumpově rally.

Včera prudce oslabovali těžaři zlata. I zlato samotné předvedlo velkou otočku. Po silném růstu nad technickou hranici ETF fondu GLD 120 USD za akcii a k 200dennímu klouzavému průměru se zlato otočilo prudce dolů.

Ropa pokračovala v růstu po dalších slovních intervencích z úst OPECu o dodržování dohody o omezení těžby.

Výsledky Erste Bank nepřekvapily, navržená dividenda bude 1 EUR, dle očekávání. Banka potvrdila výhled na rok 2017 a očekává přinejlepším stagnaci čistého úrokového výnosu. Fixní poplatky by také měly letos dosáhnout úrovně z loňského roku.

Ranní kafe 27.2.2017 - Čekání na zítřejší projev Trumpa a výsledky Erste

Americké trhy v pátek v závěru obchodování dohnaly ztráty, aby skončily v mírném plusu. Na trzích pokračuje opatrná nálada po pátečním projevu Trumpa na Konzervativním kongresu, který se nesl ve znamení volebního vítězného kolečka a předvolebních hesel. Trhy se spíše obávají zítřejšího projevu Trumpa na společné schůzi amerického parlamentu v Kongresu.

Bude Bitcoin obchodován na burze?

Bitcoin se často obchoduje podobně jako zlato a teď také jeho cena roste podobně jako zlato. Investoři se obávají politických rizik v podobě několika letošních voleb v Evropě a také úterního projevu amerického prezidenta Trumpa v parlamentu. Nedávno Bitcoin rostl také kvůli obavám Číňanů z oslabování své měny a byl používán jako nástroj vyvedení peněz ze země.

Ranní kafe 24.2.2017 - Čekání na úterní projev Trumpa

Trhy včera obchodovaly okolo nuly. Oslabovaly zejména riskantnější a růstové akcie z indexu Russell 2000 a Nasdaq, které částečně reprezentují „Trump trade“. Indexy se tedy držely kolem nuly pouze díky pokračujícímu posilování ropy a akcií těžařů.

Odeslat článek e-mailem

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.