Martin Vlček, BH Securities - články a profil autora


Z Unipetrolu se stává zajímavý dividendový titul - komentář analytika

 

Komentář analytika BH Securities Martina Vlčka

Zisky Unipetrolu rozhodně potěšily. Došlo ke zlepšení výkonu ve všech hlavních segmentech a oblastech. Je jasné, že abnormálně velkým meziročním růstům čísel pomohl loňský výpadek produkce etylénové jednotky kvůli havárii.

Ranní kafe BH Securities 27.4.2017 - Od ECB dnes nečekáme zásadní změny. USA jednají o dluhovém stropu.

Akciové trhy byly včera večer mírně zklamány představením návrhu Trumpovy administrativy na daňovou reformu, která oproti očekáváním snížení daňové sazby pro korporace a repatriaci zisku na 10 % předpokládá snížení pouze na 15 %. I tak by se tímto snížení USA posunuly z místa jedné z nejdražších zemí na pozici zemí s jednou z nejnižších korporátních daní. Panují ale obavy o schválitelnost takového návrhu v parlamentu kvůli absenci nápadů, kde na toto snížení dočasně vzít peníze, ne všichni jsou nakloněni dalšímu růstu zadlužení.

Ranní kafe BH Securities 26.4.2017 - Čekáme na americkou daňovou reformu. Alitalia krachuje.

Trhy včera pokračovaly v klasické risk-on rally. Americké indexy přidaly další zhruba procento, zlato a ropa pokračovaly v poklesu. Nedařilo se zejména těžařům zlata po špatných výsledcích Barrick Gold.

Ranní kafe BH Securities 25.4.2017 - Globální risk-on rally mírně pokračuje

Globální trhy včera předvedly ukázkovou risk-on rally. Nejvíce posilovaly francouzské a další evropské akciové indexy, v čele s bankami. Amerika přidala okolo 1 %, vedly také banky, společně s technologickými společnostmi.

Ranní kafe BH Securities 24.4.2017 - Trhy si po francouzských volbách oddechly

Globální trhy dnes reagují velmi pozitivně na zprávy, že do druhého kola francouzských voleb postoupil Macron a nenastala některá z jiných alternativ, které se trhy bály ještě více.

Ranní kafe BH Securities 21.4.2017 - Trhy reagují na pozitivní výsledky většiny firem

Americké trhy včera zamířily vzhůru a reagovaly na celkově pozitivní start do výsledkové sezóny. Meziroční růst zisků na akcii indexu S&P 500 by měl dosáhnout cca 10 %, což je nejvíce za posledních několik let.

Ranní kafe BH Securities 20.4.2017 - Ropa a zlato padají

Trhy hýbou zejména komodity. Ropa prudce oslabila o téměř 4 % po zprávách, že USA mohou chtít přehodnotit a případně i zpřísnit sankce vůči Iránu a po zprávách o růstu zásob hotových ropných produktů, které naznačují přeplněný kanál směrem ke spotřebiteli. Zejména o Číně se mluví jako o zemi, kde se nyní objem zpracované ropy zvyšuje.

Ranní kafe BH Securities 19.4.2017 - Volatilita v Evropě vysoko, v Americe naopak klesá

Světové trhy oslabovaly před francouzskými prezidentskými volbami a kvůli politické nejistotě například v Turecku a Sýrii. Volatilita francouzských akciových indexů zůstává před nedělními volbami vysoká. Čínské trhy také pokračovaly již čtvrtý den v poklesu v souladu s otočením komoditní rally směrem dolů.

Ropa oslabuje po dalších datech z USA, které svědčí o pokračujícím přebytku.

IBM ve výsledcích zklamala. Pokles tržeb je rychlejší než trh očekával. Výsledky Goldman Sachs a Netflix také zklamaly.

Dnes po skončení obchodování reportuje výsledky společnost Qualcomm.

Z makrodat nás čeká například zveřejnění béžové knihy FEDu.

Ranní kafe BH Securities 18.4.2017 - Trhy opět rostou, soustředí se na výsledkovou sezónu

Po víkendovém neúspěšném testu rakety Severní Korey trhy v pondělí v lehkém obchodování posilovaly téměř o procento a volatilita výrazně poklesla. Křivka VIX futures je opět velice blízko své typické situaci kontanga. Severní Korea nicméně prohlásila, že během několika týdnů bude mít připraven další raketový test.

Templeton vs. Penta - jak dopadne souboj vlastníků na Fortuně?

Investiční fond Templeton vlastní společně s pravděpodobně spřátelenými akcionáři možná až cca 18,8 % akcií Fortuny, a velmi pravděpodobně vlastní více než 10 %. Tento fond slovně i soudně napadl majoritního vlastníka kontrolovaného Pentou ohledně poslední rumunské akvizice, která je dle Templetonu příliš drahá ve srovnání například s předchozí akvizicí Hattrick Sports. Firma prý také nezveřejnila k akvizici dostatek informací. Fortuna vydala oficiální prohlášení, ve kterém s Templetonem nesouhlasí a shledává jeho nařčení za bezpředmětné.

Ranní kafe BH Securities 13.4.2017 - Trump opět hýbe trhy

Investoři zůstávají nadále opatrní, světové indexy pokračují v mírném oslabování. Geopolitické napětí zůstává zhruba stejné jako předchozí dny, volatilita tak odmítá klesnout. Makrodata naopak příjemně překvapila, když Čína předvedla více než solidní čísla za březnový import i export.

Ranní kafe BH Securities 12.4.2017 - volatilita roste díky geopolitickému napětí

Světové trhy pokračovaly opatrně bez výraznějších zisků, řada akcií ztrácela. Geopolitické riziko nadále tlačí investory to defenzivních aktiv, takže se daří zlatu, dolaru, dluhopisům a například také japonskému jenu. Volatilita pokračuje v růstu, křivka VIX futures se v jedné své části převrátila do tzv. backwardation.

Česká koruna odevzdává zisky - ČNB nad spekulanty vede 1:0

Česká koruna se v prvních dnech volného obchodování relativně rychle pokusila otestovat trpělivost centrálních bankéřů i spekulantů snahou atakovat první výraznější technickou hranici 26,50 CZK za EUR, neúspěšně.

Ranní kafe 11.4.2017 - Trhy pokračují v pohybu do strany, volatilita ale roste

Světové akcie pokračovaly v pohybu do strany. Investoři se obávají geopolitických rizik pramenících například ze Sýrie a Severní Korey. Dále čekají na první hospodářské výsledky za první čtvrtletí, aby si udělali obrázek o síle americké a evropské ekonomiky. Zlato ustoupilo ze svých maxim, ropa po týdenních datech ukazujících pokračující vysoké zásoby také mírně opouští dobyté pozice.

Ranní kafe BH Securities 10.4.2017 - mírné stahování z rizika pokračuje

Světové akciové trhy reagovaly negativně na horší než očekávaná březnová data z amerického trhu práce. Investoři se stahovali z rizika také kvůli eskalaci situace v Sýrii díky americkému raketovému útoku. Víkendové teroristické útoky v Evropě a v Egyptě také připoměly blížící se termín svátku Velikonoc, který může tradičně být pro útoky obdobím se zvýšeným rizikem.

Ranní kafe 7.4.2017 - Reakce na raketové útoky v Sýrii. Koruna vůči EUR volně obchoduje

Světové trhy v noci oslabovaly a investoři se stahovali z rizika poté, co USA provedlo raketové útoky na pozice v Sýrii jako odvetu za pravděpodobný chemický útok. Rostla zejména volatilita, zlato a ropa. Trhy se ale mírně uklidnily poté, co Spojené státy prohlásili, že jde o jednorázový útok, ne trvalou kampaň.

Ranní kafe 6.4.2017 - písemná zpráva FEDu trhy zklamala

Akciové trhy včera po zveřejnění písemné zprávy amerického FEDu z posledního zasedání reagovaly negativně na zmínky o tom, že členové bankovní rady plánují začít snižovat obrovskou rozvahu, která se skládá zejména z amerických vládních dluhopisů, jejichž vysoká cena tak nepřímo podporuje také ceny amerických akcií. Ve zprávě FEDu byly navíc zmínky o tom, že FED považuje ceny amerických akcií za „celkem nadhodnocené“. Volatilita v reakci prudce rostla.

Ranní kafe 5.4.2017 - Dnes FED zveřejní záznam z posledního zasedání

Trhy včera pokračovaly v obchodování do strany a volatilita klesala. Ropa posilovala po nočních datech o mírném snížení zásob, které ale zůstávají na rekordních úrovních.

Ranní kafe 30.3.2017 - dnes ve 13:00 rozhodnutí ČNB o sazbách a politice

Akcie Nasdaqu pokračovaly v růstu již čtvrtý den v řadě, ostatní trhy spíše stagnovaly. Trhy se po včerejším brexitu již chystají na nadcházející výsledkovou sezónu, která by měla ukázat solidní meziroční růst zisku na akcii. Americká ekonomika si vede dobře, situace v Evropě se zlepšuje, rozvíjející se trhy se stabilizují díky růst cen komodit.

Ranní kafe 29.3.2017 - Dnes bude podána oficiální žádost o brexit

Světové akciové trhy se zklidnily, zlato padá, volatilita také. Dolar a komodity se naopak drží. Oslabuje britská libra, v očekávání dnešního oficiálního podání žádosti o zahájení jednání o brexitu britskou premiérkou Mayovou.

Ranní kafe 28.3.2017 - Zítra čekáme oficiální žádost o brexit

Volatilita včera předvedla obrat směrem dolů, ceny akcií se tedy zklidnily a minikorekce je zatím za námi, i když indexy nepředvedly žádný růst a spíše stagnovaly. Trhy budou čekat na další vývoj po zítřejším oficiálním podání žádosti Velké británie o brexit. Německý ministr financí se obává dopadů potenciálního tvrdého brexitu. Americký dolar se odrazil od čtyřměsíčního dna.

Ranní kafe 27.3.2017 - Obamacare odolalo, trhy reagují negativně

Volatilita na amerických trzích v závěru pátečního obchodování předvedla divokou jízdu okolo snahy Trumpa zrušit Obamacare. Nakonec republikáni v pátek zrušili hlasování, protože by s velkou pravděpodobností nezískali dostatek hlasů. Objevují se pozitivní úvahy, že se administrativa rychleji dostane k daňovým otázkám, nicméně, převažuje negativní názor, že problémy se zrušením Obamacare naznačují, že prosazení většiny ostatních návrhů bude problematické a zdlouhavé. Tzv. „Trump trade“ tak dostává trhliny a investoři vybírají velmi atraktivní zisky.

Ranní kafe 24.3.2017 - Trumpcare má potíže se schválením

Americký dolar mírně posiloval a americké futures také poté, co po počátečním zklamání z neschválení Trumpova zákona o zrušení Obamacare volatilita prudce vyskočila. Objevily se informace, že dnes bude probíhat další pokus o schválení. Obě komory budou mít od 7. Dubna legislativní pauzu, před kterou by Trump rád zákon měl schválený. Investoři považují hlasování za test Trumpovy podporu mezi republikány a díky potížím se schválením si trhy uvědomují zvýšené riziko, že ani další zákony, například daňová reforma nebo podpora infrastruktury, nemusí mít hladký a rychlý průběh.

Ranní kafe 23.3.2017 - v Americe čekáme na jednání o Obamacare, v ČR máme výsledky VIG a Pegas

Americký dolar po předchozím oslabení mírně posiloval, akcie zastavily pokles. Ropa nedokázala příliš oslabit ani přes vyšší než očekávaný přebytek týdenních zásob.

Ranní kafe 22.3.2017 - První pokles trhů o více než procento od zvolení Trumpa

Akciové trhy po dlouhých více než 3 měsících konečně předvedly ztráty větší než 1 procento poté, co investoři zchladily svá očekávání ohledně rychlosti a jednoduchosti prosazení zásadních plánů nového prezidenta Trumpa. Na tzv. Trumpově obchodě se po velmi silné a výnosné rally vybírá část zisků.

Odeslat článek e-mailem

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.