Bank of America Merrill Lynch varuje před akciovým trhem: Akcie jsou téměř tak drahé, jak byly během technologické bubliny

14.10.2016 | 14:45 | Ne Ro | Diskuze

Stratégové z Bank of America Merrill Lynch se přiklonili k názoru stratégů z Wall Street, varujících, že akciový trh je příliš drahý.

Foto: Public Domain

Savita Subramanian, akciová stratégyně zmiňované banky, upozornila na střední hodnotu poměru cena/zisk (P/E) u akcií indexu S&P 500, aby určila, zdali jsou akcie společností vzhledem k ziskům spravedlivě ohodnoceny. Středová hodnota poměru P/E je na nejvyšších úrovních od roku 2001, uvádí Subramanian, a tvrdí, že se průměrná akcie obchoduje o celý násobek výše, než často citovaný agregátní P/E. Akcie jsou považovány za drahé, jelikož středový poměr P/E je znatelně nad svým historickým průměrem, což naznačuje vyšší ceny, než jaké by byly odůvodnitelné na základě hodnoty společností a jejich zisků. Ta je na 91. percentilu své vlastní historie a pouhých 14 % od vrcholu technologické bubliny, upozorňuje Subramanianová. Krach Nasdaq o téměř 80 % v roce 2000 následoval poté, co se valuace technologických zvýšila na úrovně zcela vzdálené jejich reálným hodnotám.

 

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

Subramanianová zmiňuje, že nejvíce zodpovědné za vytáhnutí poměru P/E nahoru jsou společnosti s tržní kapitalizací v řádu mid-caps. Střední akcie této kategorie se obchodují na 92. percentilu své historie. Společnosti s tržní kapitalizací v řádu mega-caps neboli ty, jejichž hodnota tržní kapitalizace je větší než 100 miliard USD, se obchodují znatelně pod svou valuací na úrovni technologické bubliny a celková valuace je jaksi zahrnuta. Proto také Subramanianová klientům doporučuje "posunout spektrum kapitalizací nahoru". Není to však pouze poměr P/E, který vysílá varovné signály. Subramanianová v tabulce níže uvádí, že více než tucet měřených kritérií valuace trhu je nad svými historickými průměry.

Zdroj:bi, redakce

Podobná témata
fundamentální analýza, investování, krize, index nasdaq, státní dluhopisy, akcie, index s&p 500, akcie na short, merrill lynch & co, bank of america corp, obchodovaní s akciema, investiční bublina

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Americké akcie na vlně optimismu, výsledková sezóna prozatím investory těší

Americké akciové trhy během včerejšího obchodování posílily a jejich širší index vykázal nejvýraznější přírůstek od počátku měsíce. Co bylo příčinou?

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily, energetické podniky se dostaly pod tlak v důsledku nižších cen ropy.

Předpověď vývoje hodnoty indexu S&P 500 do konce roku 2016

Analytická předpověď vývoje hodnot indexu S&P 500 do konce roku 2016.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.