Bankovní rada se v novém složení přihlásila ke stávající politice

08.08.2016 08:17 | fa ra | Diskuze

Kurz české měny se v průběhu minulého týdne pohyboval jeden až dva haléře nad efektivní hladinou kurzového závazku (27,02 CZK/EUR). Na konci týdne pak znovu začal na kurzový závazek narážet. Nicméně slabá aktivita na devizovém trhu větší tlak na závazek nepřinesla.

Foto: Web4Trader

 

Česká národní banka minulý týden zasedala v novém složení již pod vedením J. Rusnoka. Ke změně měnové politiky ani očekávání ohledně konce kurzového závazku nedošlo. I nová prognóza centrální banky zůstala bez výraznějších změn. Zasedání se tak obešlo bez tržní reakce.

Minulý týden přinesl již první dvě srpnové statistiky. V pondělí byl zveřejněn červencový PMI, který se propadnul pod hranici padesáti bodů a předpovídá tak slabší výkon českého průmyslu. Naopak růst maloobchodních tržeb ukazuje, že spotřebitelé neztrácejí apetit utrácet. Jejich kupní síla je podpořena klesající nezaměstnaností, rostoucími mzdami i slabým cenovým růstem.

Začátek tohoto týdne nabídne hned několik zajímavých údajů. Dnešní data by měla ukázat pouze pozvolný růst průmyslové výroby (+2,7 % y/y), vysoké přebytky zahraničního obchodu (+21 mld. CZK) a propad stavebnictví (-4,6 % y/y). Tento vývoj má jednoho společného jmenovatele. Tím je pokles investiční aktivity v tomto roce. Ta nevytváří dostatečnou poptávku v průmyslu, který před poklesem zachraňuje hlavně poptávka po autech ze zemí eurozóny. Nízká poptávka po investičních statcích brzdí i dovozy. Naopak vývozy tento rok rostou zejména díky automobilovému sektoru. Stavebnictví se pak propadá zejména kvůli nedostatku veřejných investic do infrastruktury.

Pokles aktivity se však zatím nedotýká trhu práce. Sezónně očištěná nezaměstnanost pokračuje v poklesu a očekáváme, že mírně ztratila i v červenci. Na druhou stranu však budou působit sezónní faktory, protože v červenci pravidelně na trh práci přicházejí čerství absolventi. Podíl nezaměstnaných by tak měl vzrůst z 5,2 % na 5,3 %.

Meziměsíční růst cen podle nás i v červenci zůstal utlumený. Ceny na čerpacích stanicích po třech měsících znovu mírně klesly a sezónní pokles očekáváme i u cen potravin. Růst cen ostatních položek byl podle našeho odhadu pouze mírný, a tak celkově podle nás ceny přidaly pouze 0,1 %. Nicméně efekt statistické základny pomůže inflaci odrazit se ode dna. Oproti 0,1 % v červnu by za červenec měla vykázat 0,3 %.

Naše odhady neukazují na žádná překvapení z domácí ekonomiky, a tak by se kurz koruny měl nadále držet v blízkosti kurzového závazku.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, kurzy měn, eur/czk

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Dobrá data z amerického trhu práce dále podpoří zvýšení sazeb Fedu

Dnes přichází na řadu nejdůležitější indikátory tohoto týdne, údaje z trhu práce v USA. Trh očekává dobré statistiky, které potvrdí směřování Fedu ke zvýšení sazeb na příštím zasedání za dva týdny.

Ilustrační foto

Předstihové indikátory ukazují na dobrou kondici

Po včerejších údajích o cenách se dnes na obou březích Atlantiku dočkáme předstihových indikátorů. Americký ISM by si měl mírně pohoršit, zatímco PMI z eurozóny by měl potvrdit velmi dobrý výsledek, který již představily předběžné odhady. Na devizové trhy by to tak mělo přinést klid před zítřejším zveřejněním údajů z trhu práce.

Ilustrační foto

Black Friday jsou vánoční prodejní akce ale ne výprodej na finančních trzích

Dnešní černý pátek se vztahuje na tradiční předvánoční prodejní akce a s pádem na finančních trzích nebude mít nic společného. Dnešní nálada bude totiž na trzích poklidná.Čti více
Ilustrační foto

Ozvěny trhu: Akciovým trhům svítí zelená

Pohled analytiků Komerční banky na vývoj akciových trhů v příštím roce.

USA zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron Číňanům

Spojené státy zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron čínskému fondu Fujian Grand Chip Investment Fund.

Za celý týden si Dow Jonesův index připsal 0,1 procenta. Index S&P 500 však klesl o procento

Americké akcie včera uzavřely bez větších změn, zpráva o listopadovém vývoji na trhu práce ve Spojených státech neměla na obchodování výraznější vliv.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.