Banky začínají přesouvat některé své operace pryč z Velké Británie. Londýn ztrácí ze dne na den svůj punc

27.06.2016 21:37 | Miloš Kotek | Diskuze

ECB oficiálně varuje, že britské finanční služby ztrácí práva k finančním operacím v EU.

Foto: Davide D'Amico

 

Banky začínají přijímat opatření k přesunu svých operací mimo Velkou Británii, nicméně zaměstnanci budou muset čekat několik měsíců, než se vyjasní, jak velké množství zaměstnanců, řádově tisíce, se bude muset přesunout do finančních center, jako je Paříž, Dublin a Frankfurt.

Investiční banky, které silně dotovaly kampaň příznivců setrvání v Evropské unii, společně s některými největšími finančními společnostmi se obracejí na regulační orgány, aby ochránily své licence a vyřešily problém s přesunem své exekutivy.

Největší americké baknky, jako jsou JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Bank of America, Citigroup a Morgan Stanley mají ve Velké Británii desetitisíce zaměstnanců. Mají historicky spojeno své podnikání s Velkou Británii a využívaly právo podnikat z Velké Británie na území celé Evropské unie.

Nicméně nyní právníci těchto bank vyslovují obavy, že v důsledku vystoupení Velké Británie z Evropské unie budou potřebovat nějakou novou domácí základnu. Proto se banky připravují přesunout část svého personálu přinejmenším do Dublinu, Paříže a Frankfurtu. Také britské banky začínají uvažovat o přesunu svých služeb pro EU na kontinent.

Banka HSBC se vyjádřila ještě před referendem, že v případě opuštění EU by se přesun mohlo týkat přesunu 1000 zaměstnanců do Paříže. Nicméně protože banka již v Paříži zastoupení má, provede přesun zaměstnanců zřejmě až jako reakci na aktuální vývoj.

Nebezpečí pro finanční sektor Velké Británie vyjádřil guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau, který prohlásil, že opuštěním společného trhu přestanou mít britské finanční instituce právo podnikat na území Evropské unie.

Velká Británie se může pokusit vyjednat si stejné podmínky, jako má Norsko, které není členem EU, ale je členem Evropského ekonomického prostoru. Nicméně to by znamenalo přijmout evropské podmínky bez možnosti výjimek.

Britský finanční eurokomisař Jonathan Hill, který tento týden rezignoval se však domnívá, že to zřejmě nebude možné. „Většina možných řešení počítá s volným pohybem lidí, což je v rozporu s omezením imigrace, což bylo hlavním cílem referenda o vystoupení,“ dodává.

Americké banky se tedy připravují na přesun svých zaměstnanců prodávajících produkty a služby investorům v Evropské unii přímo do některé z členských zemí EU.

„Přední manažer velké americké banky říká: „Připravujeme se na to. Začínáme přemýšlet o tom, jak přesuneme své zaměstnance ze současných kanceláří do celé Evropy. Zvažujeme, jak zajistit svoji přítomnost v Evropě.“

„Přesun zaměstnanců lze zařídit poměrně rychle, ale je třeba to promyslet,“ dodává. „Regulační povolení a schvalování si zabere nějaký ten čas, takže promýšlíme možnosti, jak nejlépe vyjít vstříc potřebám našich klientů.“

Damian Carolan ze společnosti Allen & Overy říká, že trvá obvykle 2 až 3 měsíce, než finanční společnost obdrží běžnou finanční licenci od regulačních orgánů. U investičních bank a brokerských společností se doba prodlužuje na 6 měsíců a více. Komerční banky poskytující služby obyvatelstvu čekají na licenci obvykle 9 měsíců.

Nicméně tyto časové prodlevy platí za normální situace. „V současné době je situace nepřehledná, protože zde existuje velké množství evropských regulačních předpisů a jak to bude s povolováním licencí, není vůbec jasné.“

Americké banky mezitím v tichosti posilují své kanceláře v Evropské unii a připravují se na poměrně rychlý přesun svých aktivit mimo Velkou Británii. Nicméně tato aktivita naráží na nedostatek licencí k provozování příslušných finančních sužeb, takže přesun finančních aktivit nemusí být vůbec rychlý.

„Pokud nechceme přijít o evropské licence, musíme to (přesun z VB) začít řešit poměrně rychle,“ tvrdí hlavní představitel velké americké investiční banky.

Jamie Dimon, vedoucí manažer banky JPMorgan varoval ještě před referendem, že nejméně 4500 pracovních pozic bude třeba přesunout mimo Velkou Británii. Nicméně Daniel Pinto, generální ředitel investiční banky, která zaměstnává většinu pracovníků z 16 tisíc zaměstnanců banky JPMorgan ve Velké Británii se domnívá, že většina britských bank nebude rozhodnutím v referendu zasažena. Banky se budou „muset vyrovnat s přístupem k některým specifickýcm finančním produktům“, například správa globálních aktiv, nebo korporátní depozity, ale podle Daniela Pinto, budou přesuny zaměstnanců jen mírné.

„Nikdo nebude přesunovat zaměstnance do té doby, než bude jasné, jak dopadne vyjednávání o vystoupení mezi Velkou Británií a Evropou,“ dodává.

Jonathan Lewis, hlavní představitel japonské banky Nomura, která v Londýně zaměstnává 2600 lidí, uvádí, že „počkáme a uvidíme“ jak se věci vyvinou. Do té doby se nebudou přijímat žádná velká rozhodnutí, která by měla vliv na lokaci a provozní strukturu banky.

Ne všichni považují odchod Velké Británie z EU za nevýhodu. „Není jisté, že k provozování finančních operací v Evropské unii bude nezbytné získat evropskou licenci. Podívejte se třeba na takové Švýcarsko. To žádné evropské licence nemá a nikomu to nevadí.“

Banka Morgan Stanley již před referendem varovala, že v případě brexitu bude nutné přesunout nejméně 1000 londýnských pracovních míst. Nicméně v pátek banka odmítla, že by přijala rozhodnutí o přemístění 2000 pracovníků do Dublinu a Frankfurtu.

 

Zdroj:FT, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

Nejzajímavější akcie na dnešní den: Toll Brothers, Pfizer, Garmin, Saudi Aramco a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA: TOL, DISH, SIX, TRCO, FSLR a další.

Ilustrační obrázek

Cena zlata se v posledních letech odmítá chovat podle učebnice

Klasické poučky v prostředí dnešních finančních trhů začínají ztrácet svou platnost. Jedním z nejlepších příkladů je cena zlata, která roste navzdory zvyšujícím se úrokovým sazbám v USA.

Ilustrační obrázek

Metro Bank snížila v roce 2016 ztrátu, pro rok 2017 očekává zisk

Britská banka Metro Bank PLC (MTRO.LN) vykázala za rok 2016 výrazné snížení ztráty před zdaněním díky vyššímu objemu půjček, vkladů i zákaznických účtů.

Ilustrační obrázek

Nejzajímavější akcie pro dnešní den, Verizon, General Motors, Microsoft, Wal-Mart a další...

Které akcie budou dnes na trzích přitahovat investice a od kterých se raději držet dál?

Analytici Citi radí koupit akcie Voya Financial

Analytici investiční banky Citigroup zařadili společnost Voya Financial (NYSE:VOYA) na přední místo v seznamu akcií pojišťovacích společností doporučených ke koupi s cílovou cenou 53 USD (+26 %).Čti více

Tesla vykázala za Q4 nižší než očekávaný zisk, pozitivně však překvapila na straně tržeb

Společnost Tesla dnes reportovala své hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku a zveřejnila také informace k produkci Modelu 3 či stavbě dalších továren Gigafactory.

Americké akcie dnes vykázaly smíšené výsledky, dolar oslabil

Index Dow Jones dnes pokračoval v růstu na nové rekordní maximum. Dow Jones podpořily hlavně akcie chemické firmy DuPont. Zbývající indexy však kvůli zápisu z posledního zasedání centrální banky USA (Fed) oslabily.

Společnost HP zveřejnila své výsledky za FQ1, akcie posilují po uzavření trhu o 0,93 %

HP (NYSE:HPQ) vykázala za FQ1 zisk na akcii ve výši 0,38 USD, čímž překonala odhady trhu o 0,01 USD.

Fitbit zveřejnila své hospodářské výsledky za Q4, akcie oslabují v postmarketu o 2,2 %

Fitbit (NYSE:FIT) vykázala za čtvrté čtvrtletí zisk na akcii ve výši -0,56 USD, čímž zklamala očekávání analytiků o 0,06 USD.

Personální zemětřesení v Deutsche Bank pokračuje

Agentura Reuters dnes informovala, že v nějvětší německé bance Deutsche Bank pokračuje série personálních výměn na nejvyšších pozicích.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.