Běžný účet ukazuje třetí velký přebytek v řadě navzdory odlivu dividend

13.05.2016 | 12:40 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Výrazný přebytek zahraničního obchodu podle národní metodologie potvrdil i výsledek běžného účtu. Ten dosáhnul přebytku 32,4 mld. CZK a ukazuje tak skutečně silnou vnější pozici české ekonomiky. Dnešní čísla ukazují na rostoucí tlaky na posilování koruny plynoucí z reálné ekonomiky. Daří se zejména exportérům a pomáhají i stále nízké ceny komodit. Koruna by se tak po dnešních datech měla ještě více přimknout k hladině kurzového závazku a donutit ČNB více se angažovat přímo na trhu.

 

Běžný účet platební bilance dnes znovu potvrdil svou dobrou kondici, když vykázal přebytek ve výši 32,4 mld. CZK. Za aktivní bilancí opět stojí zejména vysoké kladné saldo bilance obchodu se zbožím a službami, které se v březnu vyšplhalo na úctyhodných 34,5 mld. CZK. I v březnu ještě dotékaly prostředky z evropských fondů, které navýšily bilanci prvotních a druhotných důchodů o 9,2 mld. CZK (další 9,2 mld. CZK přitekly skrz kapitálový účet). Naopak do zahraničí odtekly dividendy v objemu 7 mld. CZK.

Kumulativní bilance za posledních dvanáct měsíců v březnu ještě vzrostla na 58,2 mld. CZK, což odpovídá 1,3 % HDP. Výrazně se zvýšil přebytek bilance služeb a snížilo se i záporné saldo prvotních důchodů. Kumulovaná bilance druhotných důchodů se po krátkém období vrací do záporu. Za krátkým výletem statistiky druhotných důchodů do kladných hodnot stálo čerpání prostředků z evropských fondů. To nyní ustává.

Na finančním účtu byl zaznamenán odliv kapitálu z české ekonomiky ve výši 17,7 mld. CZK, z čehož 8,9 mld. CZK tvořil odliv přímých zahraničních investic, i přesto, že saldo reinvestovaného zisku dosáhlo 5,9 mld. CZK stejně jako v únoru. V březnu jsme zaznamenali pouze slabý růst rezervních aktiv. ČNB totiž nemusela intervenovat, a tak se rezervy zvedly pouze kvůli transakcím, které ČNB provádí pro své klienty.

Přebytek na běžném účtu bude i v nadcházejících měsících brzdit dividendová sezóna. Odliv dividend budou kompenzovat silné přebytky zahraničního obchodu, který těží z rostoucí poptávky po autech v eurozóně a stále nízkých cen komodit. Oživení na exportních trzích ukázal i předběžný odhad německého HDP za první čtvrtletí letošního roku. Ten ukázal na růst o 0,7 % q/q. Podle ekonomů SG Německo táhne zejména domácí poptávka.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
dividendy, česká ekonomika, přebytek zahraničního obchodu, bežný účet platební bilance

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

3 preferované dividendové akcie od veterána trhů, který řídí 18 miliardový akciový fond

Nakonec se ukazuje, že tento rok bude pro americký akciový trh skvělý, i když to na začátku roku vůbec nevypadalo. Investoři, kteří se obyčejně orientovali na dluhopisy, houfně přešli do akciového trhu, protože výnosy dluhopisů jsou naprosto směšné a tak není divu, že našli aktivum s vyšším výnosem.Čti více

Co se stalo na zasedání ECB?

Na zasedání ECB minulý čtvrtek investoři očekávali, že Mario Draghi oznámí rozsah kvantitativního uvolňování po březnu 2017. Draghi ale nenabídl jasný pohled, jen naznačil rozsah nákupu dluhopisů.

Pokud nepřijmete uprchlíky, přestaneme posílat peníze do rozpočtu EU, vzkazuje italský premiér

Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomůžou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP.

Aktuální technické úrovně pro měnový pár USD/JPY

Na které technické úrovně na páru USD/JPY měli dát forex obchodníci dobrý pozor?

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.