Biotechnologické akcie jsou takřka „zadarmo.“ Jak bezpečné zde budou Vaše investice?

19.02.2016 07:12 | wa pe | Diskuze

Akcie na světových trzích od počátku roku padají a výprodeje se nevyhnuly ani biotechnologickému sektoru. Které tituly jsou nejen díky své současné atraktivní valuaci příležitostí pro Vaše investice?

Foto: Public Domain

 

U přibližně padesáti až sedmdesáti biotechnologických společností jsou akcie dokonce tak nízko, že jejich cena je blízko či rovnou pod hodnotou čisté hotovosti společnosti. Jinak řečeno pyšní se negativní ekonomickou hodnotou podniku (Enterprise Value), kterou vypočteme jako součet tržní hodnoty akcií podniku a čistého dluhu minus aktuální hotovost společnosti.

Pokud si pokládáte otázku, proč se k těmto podnikům tedy nehrnou davy investorů, ptáte se správně, odpověď však nebude jednoduchá. „Jakmile se hodnota akcií podniku dostane na úroveň její hotovosti, něco není se společností v pořádku,“ tvrdí John McCamant, redaktor specializovaného investičního zpravodaje Medical Technology Stock Letter. Poté co koupíte akcie společnosti, může její relativně vysoká hotovost rychle vyschnout například vlivem, špatného managementu, nízkých tržeb a celkově mizerných hospodářských výsledků.

Trh dává nízkým oceněním najevo, že akcie zkrátka nemají žádnou cenu. Být contrarian, tedy investorem, který investuje proti mínění většiny účastníků trhu, se vyplatí, pokud jste si jistí, že ostatní se zkrátka pletou. Taková situace může s vyšší pravděpodobností nastat právě za masivních výprodejů, kdy akcie padají k zemi jako jeden muž. Ekonomický žurnalista Michael Brush se na portálu MarketWatch nedávno věnoval levným akciím biotechnologických firem, které mají potenciál brzy zamířit vzhůru.

 

Investice na „jistotu“

Nejrizikovější jsou aktuálně menší biotechnologické firmy, které se potýkají se špatným přístupem na kapitálový trh. Počty IPO ve Spojených státech jsou od začátku roku na rekordně nízkých úrovních, přičemž nabídnou své akcie se odvážily právě pouze společnosti z biotechnologického sektoru. Bez přísunu čerstvého kapitálu se mnohé menší společnosti mohou brzy dostat do potíží a to i ty, které momentálně finanční nouzí netrpí. Jako bezpečnější se tedy jeví větší zavedené společnosti, které se sice nemohou pochlubit tak atraktivní valuací svých akcií, nabízejí ovšem větší míru jistoty.

Investiční manažer Michael Tung z Turner Medical Sciences Long/Short Fund investuje do společností, jejichž akcie se obchodují za 1,5–2násobek jejich hotovosti. Důležitým kritériem je také provozní cash flow a atraktivní produktové portfolio firmy. Mezi tituly, které tyto podmínky splňují, patří například Prothena (PRTA), jenž se zaměřuje na léčbu amyloidózy. Tato společnost se může navíc opřít o spolupráci s farmaceutickým gigantem Roche Holding AG (RHHBY). Dále investiční manažer upírá svou pozornost na akcie Retrophin (RTRX) a také Achillion Pharmaceuticals (ACHN), která se věnuje léčbě hepatitidy typu C. Mezi devizy posledně jmenované společnosti patří i její spolupráce s uznávaným americkým koncernem Johnson & Johnson (JNJ).

Již zmiňovaný John McCamant z Medical Technology Stock Letter zase vyzdvihuje Sangamo Biosciences (SGMO), kde vyvíjejí pokročilé genové terapie. Na důvěryhodnosti Sangamu dodává kooperace se zavedenou a stabilní Shire Plc. (SHPG) a známou společností Biogen (BIIB).

Investor do biotechnologií Brad Loncar uvádí společnosti vyvíjející imunoterapeutickou léčbu rakoviny Juno Therapeutics (JUNO) a Bluebird Bio (BLUE). Tyto by měly přečkat současné sucho na kapitálovém trhu díky svým silným partnerům, případně díky finančnímu polštáři z příznivějších dob.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž.

 

Zdroj:mw, redakce

Podobná témata
investice, farmaceutický průmysl, ekonomika usa, rakovina, zdravotnictví, léky, farmaceutické akcie, biotechnologie, index nasdaq, usa, gild, akcie, věda a výzkum, blue, bluebird bio

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Starbucks plánuje v následujících letech masivní expanzi. Jen v Číně otevře 5000 kaváren

Americký kavárenský řetězec Starbucks představil plán na příštích pět let, který předpokládá, že firma v celém světě otevře dalších 12.000 kaváren.Čti více
Ilustrační foto

Co lze očekávat od dnešní ECB?

Evropská centrální banka (ECB) na dnešním zasedání svých guvernérů zřejmě dál prodlouží nákupy dluhopisů, jimiž podporuje hospodářský růst a snaží se v eurozóně podpořit inflaci. Doposud platilo, že ECB s nákupy skončí v březnu příštího roku.

Ruský stát prodal čtvrtinový podíl ve své největší ropné společnosti Kataru a Glencore

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů (264 miliard Kč), sdělil dnes Kreml.

Dolar zaznamenává solidní zisky, zatímco libra padá

Po italském referendu, se forexový trh zaměří na měnově politická oznámení tohoto týdne. Dnes se pozornost přesouvá na měnově politické rozhodnutí Bank of Canada a jeho dopad na kanadský dolar.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.