Blíží se parita eurodolaru. Odhad vývoje komplikují nízké ceny komodit

14.11.2015 | 00:21 | wa pe | Diskuze

V krátké době se dá očekávat mírné posílení dolaru (USD) s dolarovým indexem (DXY) blížícím se hodnotě 100 bodů před zasedáním Federálního výboru pro volný trh (FOMC) a poněkud nižší hodnoty pro měnový pár EUR/USD.

V rámci odhadů dlouhodobého vývoje se vracíme zpátky ke struktuře tzv. „dětského modelu“. Dosavadní, dnes již nefunkční, analýzy užívané více jak deset let byly založeny na krátkodobých rozdílech úrokových sazeb, volatilitě a spreadu periferních výnosů. Jednoduchá úroková míra se odvozovala ze spreadu mezi výnosy obligací a dlouhodobých dluhopisů.

Poslední vývoj však řádně koreluje s pohybem jednoleté úrokové míry u dvouletých forwardů. Sazby eura a US 2yX1y nejsou vůbec v korelaci a ECB může zapříčinit další výchylku. Měnový pár EUR/USD se dostane na paritu v této jednoduché korelaci s 1% rozšířením pravděpodobně přičiněním z americké strany. Jednoleté úrokové sazby dvouletých forwardů ve Spojených státech na 2,5 % jsou pravděpodobné v případě růstu platů o 3 % a v současné době nevidíme ani zpomalení americké ekonomiky, ani dramatickou reakci světových trhů. Je třeba znovu zdůraznit, že toto se nestane v nejbližší době, ale pravděpodobně mnohem později.

Toto vše podporuje výhled měnového páru EUR/USD na zakončení v roce 2016 na o něco nižších úrovních s možnými výkyvy v prvním čtvrtletí předtím, než znovu poklesne. Je zde však mnoho rizikových faktorů, které by mohly vstoupit do hry, především pokud budou eskalovat současné nízké ceny na trhu komodit.

Konečně, míra nezaměstnanosti ve Spojeném království pokračuje v poklesu, ale roční růst mezd v září zpomalil na 1,9 %. To umožňuje Výboru pro měnovou politiku (MPC) otálet se zvýšením úrokových sazeb, bude-li však váhat příliš dlouho, může nakonec promeškat tu správnou chvíli k činu. Roční růst míry zaměstnanosti je na 1,3 % oproti 2,3 % před rokem. Toto vylepšuje statistiky produktivity, posiluje však dojem, že výše hrubého domácího produktu dosáhla svého vrcholu.

Zdroj:efxnews

Podobná témata
komodity, úrokové sazby, forex, usd - americký dolar, euro - společná evropská měna

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Zaměřeno na americkou inflaci: Fed má další munici pro zvýšení sazeb

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 1,5 procenta, což je nejvíce za téměř dva roky.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.