Brexit jako příležitost pro investice? Před referendem nakupujte akcie, radí zkušený investiční manažer

22.04.2016 | 16:38 | wa pe | Diskuze

Investiční manažer James Thomson je přesvědčen, že britské akcie budou před referendem o vystoupení Velké Británie z EU tou nejlepší příležitostí pro vaše investice.

Foto: Images Money

Pro někoho je brexit noční můrou, která mu krade dobrý spánek, pro jiné je to výjimečná příležitost k levným nákupům akcií. Do druhé kategorie patří také James Thomson, který stojí v čele investičního fondu Rathbone Global Opportunities. „Každá panika či geopolitická událost za posledních dvacet let přinesla příležitost k nákupu,“ věří manažer.

Případný odchod Velké Británie z EU sice vyvolá bouři, která krátkodobě zasáhne i výsledky těchto společností, v dlouhodobé perspektivě je však neohrozí a nabídne investorům příležitost dostat se výhodně k jejich akciím. Thomson předpokládá, že s blížícím se termínem referenda dojde k mediální smršti zastánců i odpůrců EU, která vyděsí velkou část investorů natolik, že začnou prodávat své akcie. „Většina z toho s čím média přijdou bude pouze šum, který bude mít jen stěží střednědobé a dlouhodobé strukturální dopady na podniky, do kterých investuji, což jsou převážně střední a větší společnosti,“ dodal Thomson.

Pád širších akciových indexů by měl s sebou strhnout níže i takzvané hodnotové akcie, které se podle Thomsona vyplatí držet po dlouhou dobu.  Investor mezi ně řadí například Rightmove, Autotrader, Dignity či AB Foods. Thomson je přesvědčen, že úspěch těchto společnosti je naprosto nezávislý na případném výsledku blížícího se referenda. Ať už je to jejich obchodní model či nabízené produkty, nic z toho nemůže případný brexit ohrozit. Otázkou je správné načasování. Podle Thomsona přijde ta správná chvíle asi týden až dva před referendem, které se bude konat 23. června. 

Názory investičního manažera potvrzují i statistiky investiční banky JPMorgan, která sledovala vývoj trhů během posledních epidemií a geopolitických krizí. V letech 2002–2004 došlo během epidemie viru SARS k hromadným výprodejům akcií, ty se však již po dvanácti měsících znovu vzpamatovaly. V době největší paniky způsobené rozšířením SARS poklesl index S&P500 o 12 % bodů, již šest měsíců nato se index zotavil o 6 %.

 

Událost

1M

3M

6M

12M

SARS

-2%

-8%

4%

15%

H1N1

4%

9%

29%

42%

MERS

-2%

-4%

6%

15%

Medián

-2%

-4%

6%

15%

Průměr

0%

-1%

13%

24%

 

Zdroj:telegraph, redakce

Podobná témata
investice, automatické obchodní systémy, velká británie, růstové akcie, brexit, james thomson, rightmove, dignity, ab foods, jp morgan chase & co

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Dopady brexitu: Microsoft zdraží své produkty britským spotřebitelům

Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl zvýšit ceny softwaru a služeb pro britské podniky až o 22 procent.

Akcie U.S. Steel jsou pro investory, kteří mají pro strach uděláno

Podle prestižního investičního týdeníku Barron's by akcie U.S. Steel mohly do jednoho roku posílit až o 50 % a představují dobrou volbu pro odvážnější investory.

Britské akcie žene vzhůru slábnoucí libra

Britský akciový trh dnes pokračoval v růstu a hlavní index londýnské burzy vystoupil na nové rekordní maximum.Čti více

Rusko: vyšší ceny ropy nestačí

Cesta k ruskému oživení je komplikovaná. Člověk by si mohl myslet, že vyšší ceny ropy by mohly být řešením všech potíží Ruska, ale jde o hlubší problém.

Maďarská nezaměstnanost na historicky nejnižší hodnotě

Kalendář ekonomických událostí je v Česku a Polsku úplně prázdný. V Maďarsku bude zveřejněn další vývoj nezaměstnanosti.

Méně zajímavá data slibují poklidné obchodování

První údaje o britském HDP po referendu o vystoupení z EU by měly ukázat na zpomalení ostrovní ekonomiky.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.