Britská vláda výrazně zhoršila výhled tamní ekonomiky. Kurz libry klesá

16.03.2016 | 14:39 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Britská ekonomika si letos povede hůř, než vláda očekávala. Při dnešní prezentaci rozpočtu to v parlamentu avizoval ministr financí George Osborne. Zvýší se i poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP), takže se vládě nepodaří splnit závazek, že nejméně do roku 2020 bude tento ukazatel klesat. Vláda také výrazně zhoršila výhled růstu ekonomiky a Osborne varoval před negativními dopady, které by mohl vyvolat odchod Británie z Evropské unie.

Foto: Edvvc

 

HDP ostrovního království by měl podle nejnovější prognózy v letošním roce stoupnout o dvě procenta. Předchozí výhled z loňského listopadu přitom letošní tempo růstu odhadoval na 2,4 procenta. Odhad na příští rok vláda snížila na 2,2 procenta z dříve předpokládaných 2,5 procenta. Osborne poukázal na nízký růst produktivity, slabé vyhlídky světové ekonomiky i na výkyvy na finančních trzích, které byly důvodem ke zhoršení prognózy.

"Vzniká tak nebezpečná směs rizik," upozornil ministr. Řekl také, že nové hospodářské prognózy jsou založeny na předpokladu, že Britové se v červnovém referendu rozhodnou pro setrvání v Evropské unii.

Osborne loni slíbil, že do fiskálního roku 2019/2020 se rozpočet dostane do přebytku a sníží se dluh veřejného sektoru v poměru k HDP. Výhled globální ekonomiky se ale od listopadu zhoršil. Dluh tak má ve fiskálním roce 2016/2017 činil 82,6 procenta. Osborne však potvrdil, že do fiskálního roku 2019/20 zadlužení klesne na 77,2 procenta a rozpočet se dostane do přebytku 0,5 procenta HDP. Představil však novou část mimořádných výdajových škrtů do roku 2020 v celkové výši 3,5 miliardy liber.

Británie také sníží daň z příjmů právnických osob a zvýší limit, od kterého platí daně drobní podnikatelé. Firemní daň se má do dubna 2020 snížit postupně až na 17 procent z nynějších 20 procent. Ušetří i zaměstnanci, protože vláda zvýšila částku ročního nezdanitelného příjmu i částku ročního příjmu, na kterou se bude vztahovat nejvyšší sazba daně.

Kvůli vysoké dětské obezitě vláda rovněž hodlá zavést daň ze sladkých nealkoholických nápojů. Příjmy z této daně pak půjdou na financování sportovních aktivit ve školách. Daň bude zavedena v příštích dvou letech, aby firmy měly dostatek času přizpůsobit se novým požadavkům a případně snížit obsah cukru v nápojích.

Kvůli nízkým cenám ropy vláda podpoří také domácí ropný průmysl a sníží daně energetickým firmám, které těží z polí v britských vodách Severního moře.

Zdroj:čtk

Podobná témata
investování, ekonomika, evropská unie, hdp, evropa, gbp/usd, eur/gbp, forex, finance, gbp - britská libra

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlil

Aktuální opční strategie pro obchodování na měnovém páru EUR/USD z dílny analytiků Societe Generale

Analytici ze Societe Generale ve své poslední zprávě doporučují obchodovat další vývoj na měnovém páru EUR/USD prostřednictvím opcí.

Prezidentka FEDu, Janet Yellenová dnes naznačila pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb

Překvapivě pomalé tempo ekonomického zotavení v USA je důvodem opatrnosti FEDu v otázce zvyšování úrokových sazeb, uvedla dnes prezidentka FEDu, Janet Yellenová.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.