Britské akcie zažívají nejhorší rok od finanční krize

31.12.2015 14:33 | Miloš Kotek | Diskuze

Rok 2015 si investoři do britských akcií dlouhou dobu nebudou chtít zopakovat. A to všechno jen kvůli klesajícím cenám komodit. V roce 2015 klesl index nejhodnotnějších britských akcií FTSE 100 o téměř 7 %.

Foto: Gerd Altmannn

 

Výsledky roku 2015 jsou pro index FTSE 100 nejhorší od globální finanční krize v roce 2007 a 2008. Až do tohoto roku rostl index FTSE každým rokem. Výjimkou byl rok 2011, kdy v Evropě řádila do té doby nejhorší dluhová krize, ale i tehdy index klesl jen o 3 %.

Britská ekonomie zažívá solidní růst a britská vláda oznámila plány na snížení rozpočtového deficitu. Také libra si vede vcelku dobře v důsledku očekávání zvýšení základní úrokové sazby v příštím roce. Jaký je tedy důvod pro tak silný propad indexu FTSE 100?

 

Odpověď je poměrně jednoznačná: těžební společností.

Ekonomická situace těžebních společností je všeobecně známá. Není to dobré. Pokles komoditních cen nepřeje tvorbě zisku a nedostatek zisku se odráží v poklesu cen akcií společností spojených s výrobou nebo zpracováním komodit.

V tomto roce pokračoval brutální propad cen komodit, z nichž mnohé dosáhly na svá několikaletá minima. Když k tomu připočítáme přírodní katastrofy a probíhající restrukturalizaci velkého množství komoditních firem máme zde situaci těsně před kolapsem.

Cena ropy se propadla na úroveň 37 dolarů za barel a dosahuje tak třetiny ceny z doby před dvěma lety. Průmyslové kovy se v roce 2015 propadly o víc jak 30 %. V listopadu uveřejnila společnost Macquarie graf, který reprezentuje jak špatná je skutečnost na trhu s komoditami a od té doby došlo k dalšímu zhoršení situace.

Zdroj: Macquarie

Největší těžební a komoditní společnosti jsou obchodovány na Londýnské burze. Z toho plyne hlavní problém indexu FTSE, který zahrnuje téměř 17 % společností z ropného a těžebního sektoru.

Když to porovnáme s ostatními burzovními indexy, například s americkými S&P 500 a Nasdaq, německým DAX a japonským Nikkei, všechny letos končí nad nulou.

Těžební sektor však letos silně trpěl.

Z nejhorších akcií indexu FTSE 100 jsou první čtyři těžební společnosti. Další, jako například Rolls Royce, jsou přímo závislé na komoditních cenách.

Následuje 10 akcií z indexu FTSE 100 s nejhorší výkonností v roce 2015. Společnosti, které se zabývají komoditami, jsou označeny tučně:

  • Anglo American (pokles o 74,7%)
  • Glencore (pokles o 69,2%)
  • BHP Billiton (pokles o 40,8%)
  • Antofagasta Holdings (pokles o 39%)
  • Pearson (pokles o 37,3%)
  • Standard Chartered (pokles o 37%)
  • Rio Tinto (pokles o 33,3%)
  • Rolls Royce Holdings (pokles o 33,2%)
  • Aberdeen Asset Management (pokles o 33,1%)
  • Shell A and B shares (pokles o 29,3% a pokles o 30,9%)


Není překvapivé, že se na prvním místě nachází společnosti Anglo American a Glencore. V září oznámil generální ředitel Glencore, aby se „lidé připravili na nejhorší“, v říjnu kontrovala společnost Anglo American tím, že „společnost musí projít radikální restrukturalizací a propustit skoro dvě třetiny zaměstnanců.“

Konec poklesu komoditních cen není na dohled, zvlášť co se týká ropy. Společnost Goldman Sachs předpovídá, že se cena ropy podívá až na 20 dolarů za barel. Z tohoto pohledu není moc důvodů předpokládat, že hodnota indexu FTSE 100 v roce 2016 poroste.

Nicméně investoři jsou jiného názoru. Podle průzkumu společnosti Interactive Investor se většina investorů domnívá, že se index FTSE 100 v příštím roce vyšvihne o 26 % výš, neboli že příští rok bude pro komodity příznivý.

I když index exkluzivních britských akcií FTSE 100 letos nedopadl dobře, situace britského trhu není zdaleka tak hrozivá. Širší index FTSE 250 si ve srovnání s indexem FTSE 100 vedl dobře a to co FTSE 100 ztratil, to FTSE 250 získal. Index celkového trhu FTSE All Share index klesl v roce 2015 o 4%

 

Zdroj:Bussiness Insider

Podobná témata
velká británie, ftse, britské akcie, energetický sektor

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Pfizer brutálně zdražil lék na epilepsii ve Velké Británii, teď za to dostal tučnou pokutu

Americká farmaceutická společnost Pfizer musí v Británii zaplatit rekordní pokutu 84,2 milionu liber (2,7 miliardy Kč). Britský antimonopolní úřad (CMA) ji tak trestá za předražení léku proti epilepsii až o 2600 procent. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Ilustrační foto

Automobilka Jaguar Land Rover by chtěla v Británii vyrábět elektromobily

Mohlo by tak vzniknout 10.000 nových pracovních míst, firma nicméně požaduje po vládě investice do místní infrastruktury, píše list Financial Times.

Ilustrační foto

Čínský Ctrip.com kupuje britský vyhledávač letů Skyscanner

Největší čínská internetová cestovní kancelář Ctrip.com International koupí britskou firmu Skyscanner Holdings, která nabízí on-line vyhledávání letů.Čti více

Do skandálu s manipulací s cenou stříbra mohou být zapojeny další banky

Osm měsíců poté, co Deutsche Bank (NYSE:DB) urovnala žalobu obviňující jí z manipulací s cenou drahých kovů, oznámili žalobci, že banka v rámci dohody o narovnání poskytla další dokumenty.

Ilustrační foto

Co lze očekávat od dnešní ECB?

Evropská centrální banka (ECB) na dnešním zasedání svých guvernérů zřejmě dál prodlouží nákupy dluhopisů, jimiž podporuje hospodářský růst a snaží se v eurozóně podpořit inflaci. Doposud platilo, že ECB s nákupy skončí v březnu příštího roku.

Ruský stát prodal čtvrtinový podíl ve své největší ropné společnosti Kataru a Glencore

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů (264 miliard Kč), sdělil dnes Kreml.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.