Britské akcie zažívají nejhorší rok od finanční krize

31.12.2015 | 14:33 | Miloš Kotek | Diskuze

Rok 2015 si investoři do britských akcií dlouhou dobu nebudou chtít zopakovat. A to všechno jen kvůli klesajícím cenám komodit. V roce 2015 klesl index nejhodnotnějších britských akcií FTSE 100 o téměř 7 %.

Foto: Gerd Altmannn

 

Výsledky roku 2015 jsou pro index FTSE 100 nejhorší od globální finanční krize v roce 2007 a 2008. Až do tohoto roku rostl index FTSE každým rokem. Výjimkou byl rok 2011, kdy v Evropě řádila do té doby nejhorší dluhová krize, ale i tehdy index klesl jen o 3 %.

Britská ekonomie zažívá solidní růst a britská vláda oznámila plány na snížení rozpočtového deficitu. Také libra si vede vcelku dobře v důsledku očekávání zvýšení základní úrokové sazby v příštím roce. Jaký je tedy důvod pro tak silný propad indexu FTSE 100?

 

Odpověď je poměrně jednoznačná: těžební společností.

Ekonomická situace těžebních společností je všeobecně známá. Není to dobré. Pokles komoditních cen nepřeje tvorbě zisku a nedostatek zisku se odráží v poklesu cen akcií společností spojených s výrobou nebo zpracováním komodit.

V tomto roce pokračoval brutální propad cen komodit, z nichž mnohé dosáhly na svá několikaletá minima. Když k tomu připočítáme přírodní katastrofy a probíhající restrukturalizaci velkého množství komoditních firem máme zde situaci těsně před kolapsem.

Cena ropy se propadla na úroveň 37 dolarů za barel a dosahuje tak třetiny ceny z doby před dvěma lety. Průmyslové kovy se v roce 2015 propadly o víc jak 30 %. V listopadu uveřejnila společnost Macquarie graf, který reprezentuje jak špatná je skutečnost na trhu s komoditami a od té doby došlo k dalšímu zhoršení situace.

Zdroj: Macquarie

Největší těžební a komoditní společnosti jsou obchodovány na Londýnské burze. Z toho plyne hlavní problém indexu FTSE, který zahrnuje téměř 17 % společností z ropného a těžebního sektoru.

Když to porovnáme s ostatními burzovními indexy, například s americkými S&P 500 a Nasdaq, německým DAX a japonským Nikkei, všechny letos končí nad nulou.

Těžební sektor však letos silně trpěl.

Z nejhorších akcií indexu FTSE 100 jsou první čtyři těžební společnosti. Další, jako například Rolls Royce, jsou přímo závislé na komoditních cenách.

Následuje 10 akcií z indexu FTSE 100 s nejhorší výkonností v roce 2015. Společnosti, které se zabývají komoditami, jsou označeny tučně:

  • Anglo American (pokles o 74,7%)
  • Glencore (pokles o 69,2%)
  • BHP Billiton (pokles o 40,8%)
  • Antofagasta Holdings (pokles o 39%)
  • Pearson (pokles o 37,3%)
  • Standard Chartered (pokles o 37%)
  • Rio Tinto (pokles o 33,3%)
  • Rolls Royce Holdings (pokles o 33,2%)
  • Aberdeen Asset Management (pokles o 33,1%)
  • Shell A and B shares (pokles o 29,3% a pokles o 30,9%)


Není překvapivé, že se na prvním místě nachází společnosti Anglo American a Glencore. V září oznámil generální ředitel Glencore, aby se „lidé připravili na nejhorší“, v říjnu kontrovala společnost Anglo American tím, že „společnost musí projít radikální restrukturalizací a propustit skoro dvě třetiny zaměstnanců.“

Konec poklesu komoditních cen není na dohled, zvlášť co se týká ropy. Společnost Goldman Sachs předpovídá, že se cena ropy podívá až na 20 dolarů za barel. Z tohoto pohledu není moc důvodů předpokládat, že hodnota indexu FTSE 100 v roce 2016 poroste.

Nicméně investoři jsou jiného názoru. Podle průzkumu společnosti Interactive Investor se většina investorů domnívá, že se index FTSE 100 v příštím roce vyšvihne o 26 % výš, neboli že příští rok bude pro komodity příznivý.

I když index exkluzivních britských akcií FTSE 100 letos nedopadl dobře, situace britského trhu není zdaleka tak hrozivá. Širší index FTSE 250 si ve srovnání s indexem FTSE 100 vedl dobře a to co FTSE 100 ztratil, to FTSE 250 získal. Index celkového trhu FTSE All Share index klesl v roce 2015 o 4%

 

Zdroj:Bussiness Insider

Podobná témata
velká británie, ftse, britské akcie, energetický sektor

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Britské akcie žene vzhůru slábnoucí libra

Britský akciový trh dnes pokračoval v růstu a hlavní index londýnské burzy vystoupil na nové rekordní maximum.

GlaxoSmithKline má novou generální ředitelku, ta bude jednou z šesti žen v čele stovky společností z indexu FTSE 100

Britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline (GSK) dnes jmenovala do funkce generálního ředitele dosavadní šéfku divize spotřebních produktů Emmu Walmsleyovou.

Akciové trhy šplhají po stěně strachu. Je čas akcie prodat?

Ceny na akciových trzích mohou růst, i když se nad ekonomickou scénou stahují mračna. Hlavní je, že investoři se dívají vpřed v očekávání návratu lepších časů. Ale co když se ony lepší časy nezhmotní?Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.