Analýza: akcie Tesla Motors v éře Donalda Trumpa

15.11.2016 14:37 | V Z | Diskuze

Jaké kroky Donald Trump po svém zvolení skutečně podnikne a jaký to bude mít vliv na akcie Tesla Motors?

Foto: Web4Trader

Tuto otázku si po skončení jedné z nejméně na konkrétní politické kroky zaměřených předvolebních kampaní klade mnoho Američanů. Nově zvolený prezident v průběhů své kampaně nenabídl mnoho konkrétních politických plánů a řešení, např. pro energetiku.

S nejistotou se tak potýkají např. výrobce větrných turbín Vestas Wind Systems, jehož akcie se od Trumpova zvolení propadly o 12% či uhelná společnost Peabody Energy Corp., jejíž akcie naopak vzrostly o 73%. Ve jediném významném předvolebním projevu zabývajícím se energetikou sedmdesátiletý Trump uvedl, že do 100 dnů od inaugurace zruší ekologická opatření, která podle něj „ničí pracovní místa“, a slíbil tak pomoci oživení amerického uhelného průmyslu. Trumpovo prohlášení je špatnou zprávou pro ty, kdo usilují o zpomalení klimatických změn, avšak jeho vliv na probíhající klimatickou revoluci pravděpodobně bude omezený, píše agentura Bloomberg a nabízí seznam možných důsledků Trumpovy politiky pro miláčka americké veřejnosti v oblasti čisté energie, výrobce elektromobilů a energetickou společnost, resp. pro akcie Tesla Motors:

 

1. Podpora pro solární a větrné elektrárny pravděpodobně nebude zrušena

Tesla je především výrobcem elektromobilů. 17. listopadu však budou akcionáři schvalovat návrh ředitele společnosti Elona Muska na převzetí společnosti SolarCity za 2,2 miliardy. Díky této akvizici by se Tesla stala největším dodavatelem střešních solárních elektráren a první velkou firmou nabízející solární panely i baterie pro skladování energie pro využití v noci.

Rychlé rozšíření střešních solárních panelů na amerických domech umožnily dvě politická rozhodnutí americké vlády. Za prvé, většina energetických společností ze zákona musí odečítat majitelům domů s nainstalovanými střešními solárními elektrárnami z měsíčních účtů energii, kterou dodají zpět do sítě. Tato nařízení platí na úrovni jednotlivých států a Trumpovo zvolení by je tak nemělo ovlivnit. Za druhé mohou majitelé využívat třicetiprocentní slevu na federální daň jako kompenzaci za náklady na instalaci solárních zařízení. Zákon o daňovém kreditu podepsal republikánský prezident George W. Bush v roce 2005 a na konci loňského roku jeho platnost prodloužil republikány ovládaný Kongres. Díky všeobecné podpoře není pravděpodobné, že by tyto podpory měly být zrušeny.

2. Obnovitelné zdroje energie zlevní i bez pobídek

Ceny solárních panelů v průměru od roku 2013 poklesly o více než 15%. Pro energetické společnosti je po započtení dotací solární energie již nyní levnější než energie z uhelných elektráren. I kdyby příští rok byla podpora náhle zastavena – což je nepravděpodobný a ekonomicky sebevražedný scénář – energetika by se z tohoto šoku vzpamatovala a ceny by dále padaly.

Smyslem pobídek je zvýšit dostupnost kvalitních nových technologií. Jakmile se tyto technologie rozšíří, dostatečně je zlevní zákony nabídky a poptávky.

 

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

Případné zrušení federálního daňové kreditu by mohlo zpomalit rozšíření unikátních nových solárních střešních tašek nabízených Teslou. Tradiční solární střešní panely jsou již prakticky ekonomicky soběstačné. Jejich ekonomická návratnost po započtení dotací a slev dosahuje pět až deset let. Pokud plánované spojení se SolarCity umožní Tesle dosáhnout požadovaných úspor nákladů, brzy bude možné této návratnosti dosáhnout i bez dotací.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Kontroverzní ropovod Keystone XL bude, dnes dostane zelenou od administrativy Donalda Trumpa

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa dnes vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone XL, který propojí naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. S odvoláním na nejmenované vládní představitele o tom informovala agentura AP.

Ropa může být klíčem k reflaci

Zapomeňte na čajové lístky či křišťálovou kouli – pokud by se investoři chtěli dozvědět něco o budoucnosti reflačních obchodů, neměli by spouštět oči z vývoje ceny ropy.

Icahn sází proti trhu obnovitelných zdrojů

Investor Carl Icahn, který mimo jiné radí americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, řekl, že sází na pokles trhu s identifikačními čísly pro obnovitelná paliva. Po prezidentovi také žádá, aby tento trh důkladně zrevidoval.

Trump se dotazuje energetických společností ohledně setrvání USA v pařížském klimatickém paktu

Prezident Trump se podle agentury Reuters dotazuje energetických společností na jejich názoru na klimatickou dohodu OSN uzavřenou v Paříži v roce 2015.

Elon Musk nabídl, že Tesla vyřeší krizi v dodávkách elektřiny v jižní Austrálii

Šéf společnosti Tesla Inc Elon Musk v pátek nabídl, že jeho firma ochrání jižní Austrálii, která závisí na dodávkách elektřiny z obnovitelných zdrojů, od výpadků tím, že za 25 milionů dolarů nainstaluje baterie o kapacitě 100 MWh.

Prodejte americké akcie a zaměřte se na čínský trh, vzkazuje investorům doktor Zkáza, Marc Faber. Které akcie kupovat?

Akcie na trzích v USA jsou příliš drahé a čeká je výprodej, mnohem atraktivnější je nyní zaměřit se na jejich čínskou konkurenci s nižší valuací,je přesvědčen švýcarský investor Marc Faber známý také jako doktor Zkáza.Čti více

Thajsko má zájem o dodávky zkapalněného zemního plynu

Thajsko, druhá největší ekonomika v jihovýchodní Asii, podepisuje smlouvy na nákup zkapalněného zemního plynu (LNG) a rozšiřuje také své terminály ve snaze nahradit klesající domácí produkci.

Ilustrační foto

Twitter zvažuje nový obchodní model

Provozovatel sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že by firma mohla poprvé začít vybírat poplatky za předplatné od některých uživatelů, informovala agentura Reuters.

Ilustrační foto

Až 30 milionů euro, taková bude odměna pro top manažery Opelu, pokud dotáhnou obchod s PSA do konce

Členové představenstva německé automobilky Opel by měli v rámci plánovaného převzetí podniku francouzským konkurentem PSA Group získat milionové prémie.

Ilustrační foto

Haribo plánuje vybudovat továrnu v USA. Komu tím ublíží?

Německá cukrářská firma Haribo plánuje postavit továrnu i ve Spojených státech a zahájit zde v roce 2020 výrobu. Společnost to ve čtvrtek oznámila ve svém prohlášení, ve kterém zároveň uvedla, že je nejrychleji rostoucím hráčem na trhu s cukrovinkami v USA.

Analytici z UBS snížili doporučení pro akcie Whiting Petroleum

Analytici z UBS snížili své investiční doporučení pro akcie společnosti Whiting Petroleum (WLL) z Neutral na Sell.

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,02 % na 20658,58 bodech

Index S&P -0,11 % na 2345,96 bodech. Index Nasdaq -0,07 % na 5817,69 bodech.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.