Analýza: akcie Tesla Motors v éře Donalda Trumpa

15.11.2016 14:37 | V Z | Diskuze

Jaké kroky Donald Trump po svém zvolení skutečně podnikne a jaký to bude mít vliv na akcie Tesla Motors?

Foto: Web4Trader

Tuto otázku si po skončení jedné z nejméně na konkrétní politické kroky zaměřených předvolebních kampaní klade mnoho Američanů. Nově zvolený prezident v průběhů své kampaně nenabídl mnoho konkrétních politických plánů a řešení, např. pro energetiku.

S nejistotou se tak potýkají např. výrobce větrných turbín Vestas Wind Systems, jehož akcie se od Trumpova zvolení propadly o 12% či uhelná společnost Peabody Energy Corp., jejíž akcie naopak vzrostly o 73%. Ve jediném významném předvolebním projevu zabývajícím se energetikou sedmdesátiletý Trump uvedl, že do 100 dnů od inaugurace zruší ekologická opatření, která podle něj „ničí pracovní místa“, a slíbil tak pomoci oživení amerického uhelného průmyslu. Trumpovo prohlášení je špatnou zprávou pro ty, kdo usilují o zpomalení klimatických změn, avšak jeho vliv na probíhající klimatickou revoluci pravděpodobně bude omezený, píše agentura Bloomberg a nabízí seznam možných důsledků Trumpovy politiky pro miláčka americké veřejnosti v oblasti čisté energie, výrobce elektromobilů a energetickou společnost, resp. pro akcie Tesla Motors:

 

1. Podpora pro solární a větrné elektrárny pravděpodobně nebude zrušena

Tesla je především výrobcem elektromobilů. 17. listopadu však budou akcionáři schvalovat návrh ředitele společnosti Elona Muska na převzetí společnosti SolarCity za 2,2 miliardy. Díky této akvizici by se Tesla stala největším dodavatelem střešních solárních elektráren a první velkou firmou nabízející solární panely i baterie pro skladování energie pro využití v noci.

Rychlé rozšíření střešních solárních panelů na amerických domech umožnily dvě politická rozhodnutí americké vlády. Za prvé, většina energetických společností ze zákona musí odečítat majitelům domů s nainstalovanými střešními solárními elektrárnami z měsíčních účtů energii, kterou dodají zpět do sítě. Tato nařízení platí na úrovni jednotlivých států a Trumpovo zvolení by je tak nemělo ovlivnit. Za druhé mohou majitelé využívat třicetiprocentní slevu na federální daň jako kompenzaci za náklady na instalaci solárních zařízení. Zákon o daňovém kreditu podepsal republikánský prezident George W. Bush v roce 2005 a na konci loňského roku jeho platnost prodloužil republikány ovládaný Kongres. Díky všeobecné podpoře není pravděpodobné, že by tyto podpory měly být zrušeny.

2. Obnovitelné zdroje energie zlevní i bez pobídek

Ceny solárních panelů v průměru od roku 2013 poklesly o více než 15%. Pro energetické společnosti je po započtení dotací solární energie již nyní levnější než energie z uhelných elektráren. I kdyby příští rok byla podpora náhle zastavena – což je nepravděpodobný a ekonomicky sebevražedný scénář – energetika by se z tohoto šoku vzpamatovala a ceny by dále padaly.

Smyslem pobídek je zvýšit dostupnost kvalitních nových technologií. Jakmile se tyto technologie rozšíří, dostatečně je zlevní zákony nabídky a poptávky.

 

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

Případné zrušení federálního daňové kreditu by mohlo zpomalit rozšíření unikátních nových solárních střešních tašek nabízených Teslou. Tradiční solární střešní panely jsou již prakticky ekonomicky soběstačné. Jejich ekonomická návratnost po započtení dotací a slev dosahuje pět až deset let. Pokud plánované spojení se SolarCity umožní Tesle dosáhnout požadovaných úspor nákladů, brzy bude možné této návratnosti dosáhnout i bez dotací.

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
elektromobily, tesla motors, donald trump, solarcity corporatio, čistá energie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Energetická budoucnost patří vodíku je přesvědčeno vedení Royal Dutch Shell, Toyoty a dalších společností

Velké automobilové a energetické společnosti jako Shell, Total či Toyota se ve společném prohlášení ze Světového ekonomického fóra v Davosu zavázaly investovat v příštích pěti letech 10 miliard euro do rozvoje vodíkových technologií, které podle nich představují ideální možnost, jak zbavit svět závislosti na fosilních palivech.

Čínské anti-Tesly: boom elektromobilů rozjíždějí levné modely

V Číně se prodá více elektromobilů než ve zbytku světa dohromady. Jde však především o modely lokálních značek, které jsou levnější a mají kratší dojezd než vozy nabízené zahraničními producenty, jako jsou Tesla Motors či Nissan.

Nevadský závod Tesly bude dostávat energii z největší solární střešní instalace na světě

Společnost Tesla sice minulý týden oznámila zahájení produkce baterií ve svém nevadském závodě Gigafactory, opomněla se však zmínit o jednom zajímavém detailu.

Ilustrační foto

Gigafactory Elona Muska začala vyrábět první baterie. Co to znamená pro akcie Tesla Motors?

Tesla Motors (TSLA) prostřednictvím svého výkonného ředitele, Elona Muska v minulém týdnu provedla vybrané hosty svou továrnou na lithiové baterie, Gigafactory. Jaké jsou reakce analytiků?

Ilustrační foto

"Energetický výhled" na 2017 podle analytiků z Forbes

Čtyři témata, která by měli mít investoři letos určitě v hledáčku.

Tesla spustila výrobu baterií ve své nevadské továrně Gigafactory

Společnost Tesla Motors (NASDAQ:TSLA) oznámila, že spustila výrobu lithiových baterií ve své továrně Gigafactory v Nevadě.Čti více

Rosněfť začíná dodávat ropu také do Maďarska a na Slovensko

Rosněfť proniká za pomoci svého nového akcionáře, švýcarské společnosti Glencore na nové trhy. Svou ropu bude dodávat ropovodem Družba již tento měsíc na Slovensko a do Maďarska.

Cena ropy na světových trzích dnes roste. Investoři věří v dodržování dohody OPEC o snížení objemu těžby

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu, a smazaly tak již ztráty z první poloviny týdne, kdy klesly na týdenní minima. Investoři čekají, že víkendové zasedání zástupců předních světových těžařských zemí ukáže dodržování loňské dohody o omezení těžby.

Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků. Akcie prudce klesají

Společnost Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků Opdivo a Yervoy na rakovinu plic.

Akcie American Express odepisují před trhem 2%

American Express ve 4Q zklamala analytiky, zejména kvůli vyšším výdajům. Výsledky byla prezentovány už včera po trhu.

Akcie IBM před otevřením trhu ztrácejí 1,4%

Technologická legenda IBM včera večer prezentovala výsledky hospodaření.

Ilustrační foto

Operátoři O2 a Vodafone naštvali ČTÚ, ten jim pohrozil odejmutím licencí na LTE

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu vyzval operátory O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoobchodní ceny datových služeb v sítích LTE. Pohrozil jim odebráním licencí.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.