Analýza: akcie Tesla Motors v éře Donalda Trumpa

15.11.2016 14:37 | V Z | Diskuze

Jaké kroky Donald Trump po svém zvolení skutečně podnikne a jaký to bude mít vliv na akcie Tesla Motors?

Foto: Web4Trader

Tuto otázku si po skončení jedné z nejméně na konkrétní politické kroky zaměřených předvolebních kampaní klade mnoho Američanů. Nově zvolený prezident v průběhů své kampaně nenabídl mnoho konkrétních politických plánů a řešení, např. pro energetiku.

S nejistotou se tak potýkají např. výrobce větrných turbín Vestas Wind Systems, jehož akcie se od Trumpova zvolení propadly o 12% či uhelná společnost Peabody Energy Corp., jejíž akcie naopak vzrostly o 73%. Ve jediném významném předvolebním projevu zabývajícím se energetikou sedmdesátiletý Trump uvedl, že do 100 dnů od inaugurace zruší ekologická opatření, která podle něj „ničí pracovní místa“, a slíbil tak pomoci oživení amerického uhelného průmyslu. Trumpovo prohlášení je špatnou zprávou pro ty, kdo usilují o zpomalení klimatických změn, avšak jeho vliv na probíhající klimatickou revoluci pravděpodobně bude omezený, píše agentura Bloomberg a nabízí seznam možných důsledků Trumpovy politiky pro miláčka americké veřejnosti v oblasti čisté energie, výrobce elektromobilů a energetickou společnost, resp. pro akcie Tesla Motors:

 

1. Podpora pro solární a větrné elektrárny pravděpodobně nebude zrušena

Tesla je především výrobcem elektromobilů. 17. listopadu však budou akcionáři schvalovat návrh ředitele společnosti Elona Muska na převzetí společnosti SolarCity za 2,2 miliardy. Díky této akvizici by se Tesla stala největším dodavatelem střešních solárních elektráren a první velkou firmou nabízející solární panely i baterie pro skladování energie pro využití v noci.

Rychlé rozšíření střešních solárních panelů na amerických domech umožnily dvě politická rozhodnutí americké vlády. Za prvé, většina energetických společností ze zákona musí odečítat majitelům domů s nainstalovanými střešními solárními elektrárnami z měsíčních účtů energii, kterou dodají zpět do sítě. Tato nařízení platí na úrovni jednotlivých států a Trumpovo zvolení by je tak nemělo ovlivnit. Za druhé mohou majitelé využívat třicetiprocentní slevu na federální daň jako kompenzaci za náklady na instalaci solárních zařízení. Zákon o daňovém kreditu podepsal republikánský prezident George W. Bush v roce 2005 a na konci loňského roku jeho platnost prodloužil republikány ovládaný Kongres. Díky všeobecné podpoře není pravděpodobné, že by tyto podpory měly být zrušeny.

2. Obnovitelné zdroje energie zlevní i bez pobídek

Ceny solárních panelů v průměru od roku 2013 poklesly o více než 15%. Pro energetické společnosti je po započtení dotací solární energie již nyní levnější než energie z uhelných elektráren. I kdyby příští rok byla podpora náhle zastavena – což je nepravděpodobný a ekonomicky sebevražedný scénář – energetika by se z tohoto šoku vzpamatovala a ceny by dále padaly.

Smyslem pobídek je zvýšit dostupnost kvalitních nových technologií. Jakmile se tyto technologie rozšíří, dostatečně je zlevní zákony nabídky a poptávky.

 

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

Případné zrušení federálního daňové kreditu by mohlo zpomalit rozšíření unikátních nových solárních střešních tašek nabízených Teslou. Tradiční solární střešní panely jsou již prakticky ekonomicky soběstačné. Jejich ekonomická návratnost po započtení dotací a slev dosahuje pět až deset let. Pokud plánované spojení se SolarCity umožní Tesle dosáhnout požadovaných úspor nákladů, brzy bude možné této návratnosti dosáhnout i bez dotací.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Dobíjecí stanice pro elektromobily mají nová pravidla

Sněmovna schválila novelu zákona, která upravuje povinnosti provozovatelů dobíjecích stanic pro elektromobily.

Ilustrační foto

Americký ministr obrany: USA nejsou přítomny v Iráku, aby se zmocnily irácké ropy

Ministr obrany James Mattis to prohlásil dnes při předem neohlášené návštěvě Bagdádu. Distancoval se tak od výroku prezidenta Donalda Trumpa, který v lednu řekl, že USA měly zabrat iráckou ropu a že je možné, že k tomu budou ještě mít další příležitost.

Ilustrační obrázek

ČEZ potvrdil jednání s automobilkou Škoda ohledně spolupráce v oblasti elektrické mobility

Jednání o možné spolupráci potvrdil HN šéf ČEZu D. Beneš. ČEZ již několik let staví dobíjecí stanice podél hlavních českých silničních tahů, nedávno na projekt dostal i dotaci z EU.

Trumpova rally na akciovém trhu teprve začala

Nespoutaný optimismus, který se začal projevovat poté, co došlo k dosazení Donalda Trumpa do prezidentského křesla Spojených států, bude podle všeho dále vzkvétat a rovnat akciím cesty k novým výšinám.

Americké akcie včera uzavřely na rekordních maximech

Americké akcie dnes pokračovaly v růstu a jejich hlavní indexy uzavřely obchodování na nových rekordních maximech. Energetické společnosti těžily ze stoupajících cen ropy.

Válka o ropu teprve začíná

Pokud se potvrdí odhady společnosti BP, tak do poloviny století dosáhne globální poptávka po ropě svého vrcholu. Do té doby bude zuřit boj producentů o získání co největšího podílu na trhu. Čeká nás znovu cena ropy blízko rekordních minim?Čti více

Tesla vykázala za Q4 nižší než očekávaný zisk, pozitivně však překvapila na straně tržeb

Společnost Tesla dnes reportovala své hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku a zveřejnila také informace k produkci Modelu 3 či stavbě dalších továren Gigafactory.

Warren Buffett nakupuje akcie aerolinií, na obzoru se však možná rýsuje i plnohodnotná akvizice

Analytici Morgan Stanley i Cowen Group se domnívají, že Warren Buffett může v tomto roce překvapit trhy akvizicí jedné z leteckých společností operujících v USA.

Airbus platí za svůj „prvotní hřích“ těžkou daň. Žádá u evropských vlád prominutí miliardových penále

Společnost Airbus jedná s představiteli několika evropských vlád o prominutí penále za zpoždění v dodávkách armádního transportního letounu A400M.

Cena ropy dnes oslabuje v reakci na sílící americký dolar

Ceny ropy dnes klesají, jedním z důvodů je sílící dolar, ve kterém se obchody s ropou uskutečňují.

Největší prodejce drahých kovů na českém trhu, Golden Gate CZ v loňském roce prodal investiční zlato a stříbro za 1,3 miliardy korun

Společnost Golden Gate CZ prodala v roce 2016 investiční zlato a stříbro za 1,3 miliardy Kč, stejně jako o rok dříve. Firma loni prodala 1285 kg investičního zlata a 6,1 tuny stříbra.

Práce na stavbě plynovodu IGB mezi Řeckem a Bulharskem začnou již v příštím roce

Plynovod IGB má pomoci Bulharsku snížit téměř úplnou závislost na dodávkách plynu z Ruska, ročně jím má protéct až jedna miliarda metrů krychlových ázerbájdžánského plynu. Řekl to dnes prozatímní bulharský ministr energetiky Nikolaj Pavlov.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.