Analýza: akcie Tesla Motors v éře Donalda Trumpa

15.11.2016 14:37 | V Z | Diskuze

Jaké kroky Donald Trump po svém zvolení skutečně podnikne a jaký to bude mít vliv na akcie Tesla Motors?

Foto: Web4Trader

Tuto otázku si po skončení jedné z nejméně na konkrétní politické kroky zaměřených předvolebních kampaní klade mnoho Američanů. Nově zvolený prezident v průběhů své kampaně nenabídl mnoho konkrétních politických plánů a řešení, např. pro energetiku.

S nejistotou se tak potýkají např. výrobce větrných turbín Vestas Wind Systems, jehož akcie se od Trumpova zvolení propadly o 12% či uhelná společnost Peabody Energy Corp., jejíž akcie naopak vzrostly o 73%. Ve jediném významném předvolebním projevu zabývajícím se energetikou sedmdesátiletý Trump uvedl, že do 100 dnů od inaugurace zruší ekologická opatření, která podle něj „ničí pracovní místa“, a slíbil tak pomoci oživení amerického uhelného průmyslu. Trumpovo prohlášení je špatnou zprávou pro ty, kdo usilují o zpomalení klimatických změn, avšak jeho vliv na probíhající klimatickou revoluci pravděpodobně bude omezený, píše agentura Bloomberg a nabízí seznam možných důsledků Trumpovy politiky pro miláčka americké veřejnosti v oblasti čisté energie, výrobce elektromobilů a energetickou společnost, resp. pro akcie Tesla Motors:

 

1. Podpora pro solární a větrné elektrárny pravděpodobně nebude zrušena

Tesla je především výrobcem elektromobilů. 17. listopadu však budou akcionáři schvalovat návrh ředitele společnosti Elona Muska na převzetí společnosti SolarCity za 2,2 miliardy. Díky této akvizici by se Tesla stala největším dodavatelem střešních solárních elektráren a první velkou firmou nabízející solární panely i baterie pro skladování energie pro využití v noci.

Rychlé rozšíření střešních solárních panelů na amerických domech umožnily dvě politická rozhodnutí americké vlády. Za prvé, většina energetických společností ze zákona musí odečítat majitelům domů s nainstalovanými střešními solárními elektrárnami z měsíčních účtů energii, kterou dodají zpět do sítě. Tato nařízení platí na úrovni jednotlivých států a Trumpovo zvolení by je tak nemělo ovlivnit. Za druhé mohou majitelé využívat třicetiprocentní slevu na federální daň jako kompenzaci za náklady na instalaci solárních zařízení. Zákon o daňovém kreditu podepsal republikánský prezident George W. Bush v roce 2005 a na konci loňského roku jeho platnost prodloužil republikány ovládaný Kongres. Díky všeobecné podpoře není pravděpodobné, že by tyto podpory měly být zrušeny.

2. Obnovitelné zdroje energie zlevní i bez pobídek

Ceny solárních panelů v průměru od roku 2013 poklesly o více než 15%. Pro energetické společnosti je po započtení dotací solární energie již nyní levnější než energie z uhelných elektráren. I kdyby příští rok byla podpora náhle zastavena – což je nepravděpodobný a ekonomicky sebevražedný scénář – energetika by se z tohoto šoku vzpamatovala a ceny by dále padaly.

Smyslem pobídek je zvýšit dostupnost kvalitních nových technologií. Jakmile se tyto technologie rozšíří, dostatečně je zlevní zákony nabídky a poptávky.

 

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

Případné zrušení federálního daňové kreditu by mohlo zpomalit rozšíření unikátních nových solárních střešních tašek nabízených Teslou. Tradiční solární střešní panely jsou již prakticky ekonomicky soběstačné. Jejich ekonomická návratnost po započtení dotací a slev dosahuje pět až deset let. Pokud plánované spojení se SolarCity umožní Tesle dosáhnout požadovaných úspor nákladů, brzy bude možné této návratnosti dosáhnout i bez dotací.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

V Česku je více než 300 nabíjecích míst pro elektromobily

V Česku je více než 300 nabíjecích míst pro elektromobily, každoročně jich přibývá několik desítek.

Venezuela darovala peníze na Trumpův inaugurační fond

Občanským neklidem zmítaná Venezuela darovala prostřednictvím státem vlastněné ropné spoelčnosti PVDSA 500 tisíc USD na Trumpův inaugurační fond.

Nervozita na trzích se zvyšuje!

Duben zatím přináší na trhy zvýšenou nervozitu, akciové trhy ve světě v průběhu měsíce zatím spíše vyklesávají, i když nejde o nic dramatického. Ale i tak je to takové první varování roku 2017.

Reakce trhů na aktuální situaci – Trumpovy výroky a obavy z eskalace napětí v Severní Koreji

Americký dolar a výnosy ze státních dluhopisů dnes reagovaly poklesem na vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně podpory nízkých úrokových sazeb a na napětí v Severní Koreji. Asijské akcie mezitím vykázaly smíšené výsledky v reakci na zveřejnění regionálních ekonomických dat.

Ilustrační obrázek

Hedge fondy se v tichosti pojišťují kvůli hrozbě jaderného konfliktu se Severní Koreou

Hedge fondy se v tichosti pojišťují proti případnému výpadku Jižní Koreji ve splácení dluhů, jelikož hrozba jaderného konfliktu se Severní Koreou zdá se poslední dobou poněkud vzrostla.

Ilustrační foto

Neuvěřitelné: Tesla je po včerejším obchodování nejhodnotnější automobilkou v USA

Výrobce elektromobilů Tesla Inc. se v pondělí stal nejhodnotnější automobilkou ve Spojených státech, když v tržní kapitalizaci překonal americkou General Motors.Čti více

Akcie Paypal posilují o 6,6 % po lepších než očekávaných výsledcích za Q1 a navýšení programu zpětného odkupu akcií

Společnost PayPal (NASDAQ:PYPL) překonala očekávání analytiků jak na straně tržeb, tak zisků a navýšila svůj celoroční výhled.

Bělorusové dnes demonstrovali proti stavbě jaderné elektrárny Ostrovec

Zhruba 400 lidí si dnes v Minsku vzpomínkovým pochodem připomnělo 31. výročí zkázy černobylské jaderné elektrárny na severu Ukrajiny nedaleko hranic s Běloruskem.

Proč nyní kupovat akcie Edwards Lifesciences?

Akcie výrobce medicínských přístrojů Edwards Lifesciences Corp dnes posílily po zveřejnění lepších než očekávaných výsledků o 9 %, podle Jasona Millse je však jejich potenciál do budoucna výrazně vyšší.

Freeport připravuje první vývozní zásilku mědi z dolu Grasburg po 15 týdnech

Freeport McMoRan (FCX +1,1 %) podle agentury Reuters připravuje k vývozu dodávku mědi z dolu Grasberg v Indonésii, odkud nesměla kvůli sporům s vládou vyvážet posledních 15 týdnů.

Dozorčí rada ČEZ bude zítra jednat o prodeji elektrárny Počerady skupině Czech Coal

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ projedná ve čtvrtek prodej hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

Cena ropy dnes posiluje v reakci na pokles zásob v USA

Cena ropy reaguje na dnešní zprávu amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA), podle níž se zásoby ropy v USA minulý týden snížily. Pokles byl přitom výraznější, než se čekalo.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.