Cena ruské ropy v Evropě v ohrožení. Konkurence na trzích s ropou se vyostřuje

13.11.2015 09:51 | wa pe | Diskuze

Rusko se potýká s rostoucí konkurencí na trhu s ropou. Zatímco se většina pozornosti soustředí na Saúdskou Arábii pronikající na evropský trh, ta největší hrozba se skrývá v jiné části Blízkého východu.

Foto: Public Domain


Saúdská Arábie začala vyvážet surovou ropu na tradiční ruské trhy jakými jsou Polsko a Švédsko, ale tyto dodávky od největšího světového vývozce ropy těžko vzrostou na úroveň, která by výrazněji snížila ceny, uvádí texaská konzultační společnost Stratfor. Naopak prudký nárůst íránského exportu v souvislosti se zrušením sankcí by mohl narušit hodnotu ruských dodávek do regionu již v příštím roce, dle KBC Advanced Technologies.

Ostřejší konkurence v Evropě, cílové destinaci skoro 70 % veškerého ruského vývozu ropy, přichází v době, kdy se země již potýká s recesí. Zisky z prodeje ropy a zemního plynu představují asi polovinu veškerých příjmů státu a pokles cen na komoditních trzích ještě zvýraznil dopad mezinárodních ekonomických sankcí uvalených v souvislosti s krizí na Ukrajině. Zvýšení objemu íránského exportu, který by následoval po dohodě se světovými mocnostmi v otázce nukleárního programu země, by mohl situaci ještě zhoršit.

„Východoevropské rafinérie jsou přizpůsobené na zpracování ruské surové ropy, Urals (Russian Export Blend Crude Oil), a nejbližším ekvivalentem je právě íránská ropa,“ uvedl hlavní energetický analytik společnosti Stratfor pro oblast Blízkého východu a jižní Asie Nayebi-Ouskoui. Aby se saúdské dodávky výrazněji podepsaly na snížení cen, „musela by být jejich značná část přesměrována z Asie do Evropy, což se neděje,“ dále prohlásil.
Před zavedením sankcí v roce 2012 putovalo do Evropy přibližně 600 000 barelů íránské ropy denně, tedy asi 17 % jeho celkové produkce. Ministr pro ropu Bijan Namdar Zanganeh uvedl, že jakmile dojde ke zrušení sankcí, bude prioritou National Iranian Oil Co. znovu získat svůj ztracený podíl na trhu bez ohledu na možné dopady na cenu této komodity.

„Írán má k marketingu docela agresivní přístup“ prohlásil v telefonním rozhovoru David Fyfe, vedoucí výzkumu a analýzy trhu obchodní společnosti s ropou Gunvor Group Ltd. „Snaží se znovu dobýt opěrné body, které předtím ztratili.“
Dřívější zákazníci v jižní Evropě již projevili zájem na obnově dodávek íránské ropy. Hellenic Petroleum SA je „v procesu zahájení dialogu s Národní íránskou ropnou společností , stejně jako většina západních společností,“ napsal v emailu Vasilis Tsaitas, mluvčí společnosti. Podle údajů z internetových stránek společnosti provozuje Hellenic Petroleum tři z pěti řeckých rafinérií s celkovou kapacitou 341 000 barelů denně.


Íránská alternativa

„Íránská surová ropa bude určitě znovu alternativou hodnou zvážení,“ pokud budou sankce zrušeny, napsal v emailu Rodriguez-Solano, mluvčí Cia Espanola de Petroleos SAU. Společnost ve Španělsku provozuje tři rafinérie s celkovou kapacitou 520 000 barelů denně.

Dle společností kdysi dodávky z Íránu pokrývaly 30 % potřeb Hellenic Petroleum SA a až 15 % potřeb CEPSA a po uvalení sankcí byly částečně nahrazeny ruským dovozem.

Obnova íránských dodávek do Evropy by vystavila tlaku ceny uralské ropy, ruské hlavní exportní třídy, uvedl Ehsan Ul-Haq, hlavní analytik a konzultant KBC. Ve Středomoří by mohl v příštím roce rozdíl v ceně uralské ropy a regionálního benchmarku datované ropy typu Brent činit 1,50 USD oproti průměrně 80 centům v roce 2015, což by Rusko stálo asi 420 000 USD ztracených příjmů denně, dále uvedl.
Brent byl v 10:51 na ICE Futures Europe v Londýně obchodován o 4 centy výše na 45,85 USD za barel.


Širší dopady

Zatímco ztráta příjmů v jižní Evropě by mohla dosáhnout pouze 153 milionů USD nebo asi 0,4 % ruských předpokládaných příjmů z vývozu ropy a zemního plynu pro tento rok, tak případné rozšíření cenových dopadů na další trhy včetně severozápadní Evropy by znamenalo, že konečné ztráty „by mohly být mnohem vyšší,“ prohlásil Ul-Haq.

Po vstupu Saúdské Arábie na polský trh s ropou ji na konferenci v Moskvě minulý měsíc Igor Sechin, výkonný ředitel největšího ruského producenta ropy Rosněftu OJSC, obvinil z „aktivního dumpingu“ na tradičních ruských odbytištích. Centrální banka Ruské federace ve svém ekonomickém přehledu publikovaném v úterý uvedla, že saúdské dodávky surové ropy do Evropy mohou stát za prohlubujícím se rozdílem v ceně uralské ropy a Brentu v severozápadní Evropě, což představuje „další riziko pro ruský export, zůstatek plateb a především pro ruský rozpočet. “

Avšak zatímco se může největší blízkovýchodní producent připravovat na větší konkurenci v Evropě, zatím nevysílá signály znamenající zásadní expanzi. Dodávky saúdské středně těžké, lehké a velmi lehké surové ropy do Evropy obnášely v červenci 780 000 barelů denně, což představuje pouze malou odchylku od průměru za druhé čtvrtletí, dle dat Mezinárodní energetické agentury. Z dat můžeme dále vyčíst, že Rusko v daném měsíci do Evropy vyvezlo dvakrát tolik uralské ropy.

Saúdskoarabský zájem na rozšíření svého podílu v Evropě zůstane pravděpodobně limitovaný, jelikož Asie stále nabízí lepší ceny a snadnější dopravu, uvedl Ul-Haq.

Íránský plán zvýšení produkce na úroveň před zavedením sankcí znamená, že „bude muset hledat další odbytiště, včetně těch tradičně zásobovaných Ruskem,“ uvedl v emailu Mehdi Varzi, bývalý íránský diplomat a ředitel konzultační společnosti Varzi Energy Ltd.

Zdroj:efxnews
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Cena ropy dnes šla nahoru, jelikož americké zásoby se překvapivě ztenčily

Ceny ropy dnes rostly, příčinou jsou překvapivé zprávy o poklesu amerických zásob.

Ilustrační foto

Investice do komodit: Kakao

Na kterých burzách je možné obchodovat futures na kakao, co ovlivňuje jeho cenu na světových trzích a kdo jsou dnes největší hráči na trhu s čokoládou?

Cena ropy dnes oslabuje v reakci na sílící americký dolar

Ceny ropy dnes klesají, jedním z důvodů je sílící dolar, ve kterém se obchody s ropou uskutečňují.

Práce na stavbě plynovodu IGB mezi Řeckem a Bulharskem začnou již v příštím roce

Plynovod IGB má pomoci Bulharsku snížit téměř úplnou závislost na dodávkách plynu z Ruska, ročně jím má protéct až jedna miliarda metrů krychlových ázerbájdžánského plynu. Řekl to dnes prozatímní bulharský ministr energetiky Nikolaj Pavlov.

Ilustrační obrázek

Goldman Sachs: Celosvětové zásoby ropy poklesnou. Jak zareaguje cena ropy?

Globální investičně bankovní společnost Goldman Sachs odhaduje, že globální zásoby ropy budou klesat kvůli omezení výroby a silnému růstu poptávky. Podle Goldman Sachs však zásoby v USA v nejbližším období porostou.

Cena ropy crude může opět spadnou k 30 USD za barel

Cena crude by mohla opět spadnout na přibližně 30 USD za barel, což by představovalo přibližně 40% oslabení, oproti její stávající ceně. Ledaže by OPEC přistoupil na další prodloužení období omezené ropné produkce, míní analytici z ABN Amro Bank NV.Čti více

Počet ropných vrtů v USA v tomto týdnu dále rostl

Z údajů společnosti Baker Hughes vyplývá, že celkový počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn vzrostl v posledním týdnu o 3 na 754, což představuje šestý týden růstu v řadě.

Cena ropy dnes mírně oslabuje v reakci na růst zásob v USA

Ceny ropy na světových trzích v závěru týdne mírně klesají a zůstávají v úzkém rozpětí. Trh oslabil pokračující nárůst ropných zásob na americkém trhu, přestože řada světových producentů omezuje těžbu.

Podle Barclays zažije ropa ve druhém pololetí návrat silné nabídky

Britská banka Barclays snížila svou předpověď ceny ropy brent na rok 2018 o deset dolarů za barel na 67 dolarů.

Ilustrační obrázek

Investoři se hrnou do všeho co se třpytí. A co zlato?

Problémem zlata je, že samo od sebe výnosy investorům neposílá, což může být pro řadu investorů určitá překážka. Tento problém může být naštěstí vyřešen tak, že se investuje do malých společností těžících zlato, respektive do spekulativního ETF, který je sleduje a kolem něhož se chytří investoři shlukují.

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,17 % na 20810,32 bodech

S&P +0,04 % na 2363,81 bodech. Nasdaq -0,43 % na 5835,51 bodech.

Goldman Sachs: Světové zásoby ropy budou nadále klesat

Analytici z Goldman Sachs uvedli, že zatímco se očekává nárůst zásob crude v USA, globální ropný trh naznačuje, že dojde poklesu světových zásob ropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.