Cena zlata poroste. Proč a jak nakupovat investiční zlaté mince?

05.01.2016 18:10 | wa pe | Diskuze

Zlaté mince by se v dnešní době bezhotovostních plateb, vysokofrekvenčního obchodování v milisekundách a komplexních finančních derivátů mohly zdát jako překonaný pozůstatek minulosti. Podívejte se společně s námi na důvody, proč má i v 21. století smysl držet investiční zlato v této podobě.

Foto: Wealth Rich

 

Mnoho lidí by argumentovalo, že nic se nevyrovná tomu pocitu jistoty, když držíte hmatatelnou zlatou minci ve vlastní dlani, namísto toho abyste hleděli na prchavé jedničky a nuly Vašeho bankovního konta.

Když pomineme fakt, že zlaté mince jsou mnohými ceněny pro své estetické kvality a pojí se s nimi nadšení sběratelů po celém světě, stále si udržují i svou hodnotu jako bezpečný přístav v dobách prudkých výkyvů akciových trhů, celých měnových systémů, společenských i přírodních katastrof.

Výhody, které zlaté mince přinášejí

Zlato a jiné drahé kovy jsou stále součástí každého dostatečně diverzifikovaného investičního portfolia. V situacích, kdy aktiva s průběžným výnosem, například akcie a dluhopisy, klesají se zlato drží takzvaně na svém, případně rovnou roste. Na samém vrcholu hypoteční krize ve Spojených státech v roce 2008 zlato připsalo 5,5 % hodnoty v době, kdy ostatní aktiva ještě marně hledala své dno.

  • Zlato tedy představuje bezpečné ukotvení a stabilitu Vašeho portfolia pro případ bouře. Většina investičních poradců doporučuje věnovat zlatu 5–10% podíl ve Vašem investičním mixu.
  • V historii se zlato osvědčilo jako prověřená hráz proti inflaci a i když se většina centrálních bankéřů dnes obává spíše deflace, ani ona rozhodně neubírá zlatu na hodnotě.
  • Investiční zlato jakožto movitá věc v mnoha zemích nepodléhá zdanění příjmů z kapitálového majetku a za určitých podmínek ani DPH.

Nevýhody zlatých mincí

Podíváme-li se na odvrácenou stranu zlatých mincí, měli by si investoři být vědomi několika věcí.

  • Zlatá mince je hmotný objekt, který samozřejmě může být snadno fyzicky ukraden. Náklady na zabezpečení zlata mohou dosahovat značných výšek a je dobré zvážit, jestli místo slamníku nebude lepší své mince za poplatek svěřit prověřené finanční instituci a jejímu trezoru.
  • Zlato s sebou nepřináší průběžný výnos tak jako akcie, dluhopisy, či nemovitosti, nepočítejte tedy s dividendami ani úroky.
  • Zhodnocení Vaší investice může v závislosti na mnoha tržních faktorech trvat i několik let. V současné době se však zdá, že cena zlata zamíří brzy nahoru. Proč bude cena zlata v budoucnu růst?

Jak koupit zlaté mince

Nebudeme si nic nalhávat, zlato odjakživa přitahovalo i obchodníky, kteří nehrají zrovna férově. Obecně se doporučuje nakupovat zlaté mince, případně jiné investiční zlato od prověřených institucí, spíše než od jednotlivců. Na internetových stránkách České národní banky naleznete seznam registrovaných obchodníků se zlatem v České republice. U právnických osob napoví také snadno dohledatelná délka jejich podnikání a znakem věrohodnosti je i zavedená kamenná prodejna. Na trhu se však můžeme setkat i se stovkami neregistrovaných prodejců, u kterých se vždy pouštíte na více méně nejistou půdu. Snadno se můžete stát, že Vaše mince po zaplacení nedorazí vůbec, nebo se stanete vlastníkem pozlaceného olova či wolframu.

Existuje široká paleta investičních zlatých mincí, jakými jsou například americký Gold Eagle, kanadský Gold Maple Leaf nebo jihoafrický Krugerrand. V případě těch českých si můžete vybrat z nabídky České mincovny, která je výhradním dodavatelem zlatých mincí pro Českou národní banku.

Odlišným případem jsou sběratelské a různé pamětní mince, jejichž cena se odvíjí od mnoha různých faktorů, především od aktuální dostupnosti té které emise, umělecké hodnoty, stáří a historického kontextu ražby. Například svatováclavský dukát vydaný na začátku 30. let má hodnotu jen několik tisíc korun, kdežto stejná mince ražená v roce 1939 Vás přijde i na miliony korun. Jak vidíme, spekulace se sběratelskými zlatými mincemi vyžaduje mnoho znalostí nad rámec běžného investování a pro většinu běžných investorů je spíše nejistá.

Ať už jste fascinováni zlatými mincemi pro jejich vnitřní hodnotu nebo vnější krásu nenechte se jimi příliš unést. Na závěr zopakujeme, že rozumné investiční portfolio obsahuje asi 5–10 % aktiv ve zlatě a i skutečně opatrní investoři nepřekračují podíl 15 % z portfolia.

Zdroj:Redakce

Podobná témata
komodity, drahé kovy, zlato, investiční zlato, investice do zlata, portfolio, investiční zlaté mince, cena zlata

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační obrázek

Kam má smysl dlouhodobě investovat peníze = čas?

To, že je Evropa ve slepé uličce a přijde další finanční krize, to je všem asi jasný. Jen si moc lidí neuvědomuje dopad a blížící se zánik demokracie, jak říká ekonom Oldřich Rejnuš.

Víno se v období, kdy investoři větří konec růstu akcií, chová jako zlato

Cena ušlechtilých vín vzrostla na nejvyšší úroveň od října 2011 díky spekulacím, že akcie, které jsou na rekordních maximech, mohou začít klesat. Víno a fondy, které víno kupují, jsou investory vnímány podobně jako zlato, tedy bezpečný přístav v neklidných časech.

Barrick Gold jedná o prodeji svého podílu ve zlatém dole Kalgoorlie v Austrálii

Podle prezidenta Barrick Gold (ABX), Kelvina Dushniského je společnost v pokročilé fázi jednání o prodeji svého 50% podílu ve zlatém dole na západě Austrálie, Kalgoorlie.

Cena zlata je dnes na dohled svým tříměsíčním maximům

Futures na zlato dnes vzrostly o 0,8 % nebo o 9,80 USD na 1 242,90 USD za trojskou unci, což je blízko tříměsíčním maximům z 10. listopadu minulého roku.

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,48 % na 20269,37 bodech

Index S&P +0,36 % na 2316,10 bodech. Index Nasdaq +0,33 % na 5734,13 bodech.

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,59 % na 20172,40 bodech

Index S&P +0,58 % na 2307,87 bodech. Index Nasdaq +0,58 % na 5715,18 bodech.Čti více
Ilustrační foto

Ekonomická aktivita v eurozóně i USA zůstává vysoká

Silné PMI z eurozóny i Spojených států z přelomu roku by měly na svou slušnou výkonnost navázat i ve druhém měsíci roku 2017.

Ilustrační foto

Výsledky HSBC jsou výrazným zklamáním pro investory

Bance HSBC Holdings klesl v loňském roce zisk před zdaněním o 62 procent na 7,1 miliardy USD (181,3 miliardy Kč). Důvodem byly mimořádné náklady spojené s některými aktivitami banky, uvádí se v dnešním prohlášení. HSBC je podle aktiv největší bankou v Evropě.

Jak hodnotí Trumpových prvních 30 dní prezidentování akciové indexy?

Za výkon známého Dow Jonesova indexu během prvních třiceti dní od převzetí prezidentského úřadu se Donald Trump rozhodně nemusí stydět.

Jaké pohyby na měnových párech očekávají analytici ze Societe Generale?

Forex analytici ze Societe Generale sázejí na pokles eura (z důvodu hrozících politických rizik) a japonského jenu.

Analytici z Goldman Sachs zvýšili doporučení pro akcie Rolls-Royce

Analytici  z Goldman Sachs zvýšili své investiční doporučení pro akcie společnosti Rolls Royce Holdings plc (RYCEF) z Neutral na Buy a současně je přidali na svůj seznam Conviction Buy.

Roste euro i preference Le Penové

Euro dnes na devizových trzích mírně posiluje, navzdory růstu preferencí kandidátky krajní pravice pro prezidentské volby ve Francii Marine Le Penové.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.