Centrální bankéři pomohli euru

18.03.2016 | 08:28 | fa ra | Diskuze

Máme za sebou zasedání klíčových centrálních bank. V minulém týdnu se k projednání měnové politiky sešli evropští centrální bankéři, tuto středu to byli jejich američtí kolegové.

Foto: artbaggage

ECB přišla s razantním balíčkem k uvolnění měnových podmínek, když snížila celou škálu svých měnověpolitických úrokových sazeb, depozitní sazba již činí -0,4 %, navýšila program kvantitativního uvolňování a přišla s balíčkem dodávek likvidity do bankovního sektoru. Důvodem je neschopnost plnit svůj inflační cíl, a to i v horizontu do roku 2018. Samotná prognóza ECB počítá pro tento rok s inflací pouze 1,6 %.

S nízkou očekávanou inflací projevující se i v klesajících dlouhodobých inflačních očekáváních má ale problém i Fed. I když k žádné změně v nastavení měnové politiky tento týden nedošlo, ve výhledu pro letošní rok již američtí centrální bankéři nevidí letošní zvýšení dolarových sazeb ve čtyřech krocích, ale pouze ve dvou.

Výsledkem jednání na obou stranách Atlantického oceánu tak je ve výsledku silnější euro vůči dolaru. Od počátku letošního roku si již připsalo téměř čtyři procenta. Zatímco pro americkou ekonomiku to je dobrá zpráva, z pohledu evropského hospodářství naopak. Právě kurzovým kanálem by totiž bylo množné vyšší inflaci doručit. V opačném případě ECB nezbude, než program kvantitativního uvolňování dále navyšovat.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
ecb, fed, ekonomika, eur/usd, forex

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.