České akcie budou nyní kopírovat vývoj na evropských trzích. V horizontu několika dnů až týdnů se situace uklidní

25.06.2016 08:37 | Redakce Web4Trader | Diskuze

České akcie budou nyní kopírovat vývoj na evropských trzích, a jejich hodnota tedy bude značně rozkolísaná. Jde však o reakci krátkodobou a panickou, která ‎by se měla v horizontu několika dnů až týdnů uklidnit, shodli se analytici oslovení ČTK. Vypuknutí finanční krize neočekávají. Pražská burza včera prudce oslabila pak ale zmírnila ranní až desetiprocentní propad.

Foto: CGP Grey

 

"Z krátkodobého pohledu lze očekávat nervozitu hlavně u finančních titulů. U ostatních akcií z pražské burzy by reakce měla být poměrně omezená," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. V následujícím období budou podle něj reakce záviset na tom, kudy se bude celá diskuse nejen o Británii, ale vůbec o budoucnosti EU ubírat. Přímá závislost tuzemských akcií na britské ekonomice je nízká. Co je může ovlivnit, je primárně riziko postupného rozkladu zbytku EU, dodal.

"Brexit nespouští armageddon, ale pouze komplikuje situaci z dlouhodobého hlediska," doplnil analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Trhy se tak podle něj budou spíše zaměřovat na dopad Brexitu na růst evropských ekonomik a velikost tržeb evropských firem. Aktuální propad se může prohloubit i na hodnoty indexů minus 30 procent, jako tomu bylo v srpnu 2011 při vypuknutí evropské dluhové krize. Záleží na apetitu spekulantů a nervové vydrží investorů, odhadl.

Také Analytik Conseq Investment management Lukáš Vácha míní, že v příštích dnech budou finanční trhy pravděpodobně hodně kolísat. Projeví se to nejvíce samozřejmě u akciových portfolií. "Nečekáme ale propuknutí další finanční krize, podobné té z let 2008 a 2009. Centrální banky jsou nyní ve stavu permanentní pohotovosti a mobilizace celého dostupného arzenálu měnové politiky. Na trzích by tedy neměl vzniknout větší nedostatek likvidity, který byl hlavní příčinou tehdejších akutních problémů," vysvětlil.

"Finanční trhy, tedy investoři, reflektují nejistotu, jež je s tímto krokem spojena. Nejistota se týká nejen Spojeného království a nejen finančních trhů, ale také EU jako celku včetně důsledků pro globální ekonomiku," vysvětlil analytik Generali Investments Radomír Jáč. V kontextu dnešní citlivé reakce finančních trhů na výsledek britského referenda by ale bylo podle něj předčasné činit dlouhodobější závěry ohledně vývoje finančních trhů v horizontu dalších týdnů a měsíců.

Zdroj:čtk

Podobná témata
české akcie, index px, pražská burza, burzovní trhy a indexy

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Finanční trhy v mnoha ohledech protáhly trend, který odstartovaly americké volby předchozí týden

Finanční trhy v mnoha ohledech protáhly trend, který odstartovaly americké volby předchozí týden. Na jedné straně dál posiloval americký dolar, kterému pomáhal sentiment a také rostoucí přesvědčení, že Fed v prosinci zvedne úrokové sazby.

Ilustrační foto

MSCI přidává akcie Monety do indexu MSCI Czech Republic, O2 navýší program zpětného odkupu

Moneta Money bank se stane součástí MSCI Czech Republic indexu, žádný titul nebyl odebrán. Změna vstoupí v platnost 1. prosince, součástí indexu je dále O2, ČEZ a Komerční Banka.

Ilustrační foto

Příští týden na finančních trzích: Změny v indexu MSCI, výsledky Philip Morris, makrodata z Číny, USA a SRN

Příští týden bude pro domácí trh zkrácený z důvodu státního svátku (čtvrtek). Investoři se v povolebním týdnu zaměří na vyhodnocení možného vlivu politiky Donalda Trumpa na jednotlivá odvětví a na makroekonomická data. V podstatě se vše vrátí k běžnému průběhu.Čti více

Cowen předpovídá pokles cen mletého hovězího masa

Investiční firma Cowen přinesla dobrou zprávu pro segment rychlého občerstvení.

Snížení produkce ropy nečleny OPEC je stále obestřeno tajemstvím

Cena ropy se stabilizovala po volatilním obchodování způsobeném otázkami ohledně setkání členů OPEC s nečlenskými zeměmi, které se koná tento víkend.

Cena zlata by podle nejlepšího prognostika měla v roce 2017 poklesnout

Podle nejpřesnějšího prognostika třetího čtvrtletí vytipovaného agenturou Bloomberg by cena zlata měla v roce 2017 klesat kvůli slibnému ekonomickému růstu a politice amerického Fedu, který dvakrát zvedne sazby.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.