České hospodářství rostlo v Q2 16 díky spotřebě domácností a čistým exportům

02.09.2016 08:24 | fa ra | Diskuze

Dnešní den přinese z domova zveřejnění struktury růstu HDP za druhé čtvrtletí. Již oznámený předběžný odhad překvapil vyšším než očekávaným mezičtvrtletním růstem o 0,9 % q/q.

Foto: Web4Trader

Meziroční dynamika tak zpomalila pouze mírně, a to z 3,0 % v prvním kvartále na 2,5 % y/y. Očekáváme, že hlavním tahounem české ekonomiky byla spotřeba domácnostní reflektující vysokou zaměstnanost, rostoucí mzdy a nízkou inflaci. Zejména silná poptávka po českých autech a růst vývozů by se měly podepsat na pozitivním příspěvku čistých exportů. Naopak problémy s EIA a pomalý náběh nového programového období v čerpání fondů EU se promítlo negativně do investiční aktivity; s tím související nižší investiční dovozy opět pomohly čistým exportům. A v neposlední řadě růstu pomohla i vláda svou spotřebou. Zveřejnění národních účtů za Q2 16 by mělo korunu udržet u hladiny kurzového závazku.

Navzdory zajímavému ekonomickému kalendáři byl včerejší kurzový vývoj na středoevropských devizových trzích velmi klidný. Maďarský forint mírně oslabil o necelé čtvrt procento, když trh reagoval na snížení PMI indexu průmyslové aktivity za srpen. Naopak Polský PMI si polepšil, což vedlo k tomu, že oslabení zlotého bylo minimální. Česká koruna se tradičně nepohnula a zůstala i včera přilepená k úrovni kurzového závazku.

Tuzemský ekonomický kalendář včera přinesl smíšené signály. Na straně jedné to byla pokračující dobrá výkonnost státního rozpočtu, na straně druhé přišly ne příliš povzbudivé zprávy z průmyslu, zejména z toho automobilového.

Hospodaření státního rozpočtu bylo za prvních osm měsíců letošního roku nejlepší od vzniku ČR v roce 1993. Za přebytkem 81,2 mld. CZK stojí na straně jedné vyšší daňové příjmy, na straně druhé nižší kapitálové výdaje. Na příjmové straně je lepší výsledek důsledkem zejména příznivého ekonomického vývoje. Rostoucí ekonomika znamená rostoucí základnu, ze které se daň vybírá. Navíc ekonomiku táhne domácí poptávka, což je z pohledu výběru daní příznivější. Nicméně výběr DPH to plně nereflektuje, rostou zejména daně z příjmu právnických a fyzických osob a příjmy z pojištění. Z významné části se ovšem na lepším výsledku hospodaření státního rozpočtu podílí nižší veřejné investice. To bylo patrné zejména v první polovině roku. Svůj čas si žádá příprava nových projektů financovaných z prostředků evropských fondů nového programového období, svou roli sehrává i problém s posudky o dopadu staveb na životní prostředí (EIA). Možnost letošního vyrovnaného či dokonce přebytkového rozpočtového hospodaření tak již začíná získávat reálné obrysy.

Průmyslový sektor ovšem začíná na růstové dynamice ztrácet. Jak ukázal srpnový PMI, aktivita se v tomto sektoru oproti červenci v podstatě nezměnila a nevykompenzovala tak červencový pokles. Varující je ale fakt, že po červenci i v srpnu klesaly nové zakázky, i když pomalejším tempem než v červenci. Český průmysl je primárně automobilový a v posledním období profitoval ze silné zahraniční poptávky především z eurozóny. A ta v letních měsících opadla, což se nutně projevuje i na výstupu českého průmyslu jako celku. Samotný červenec byl katastrofální pro náš automobilový průmysl. Za tento měsíc bylo vyrobeno pouze necelých 37 tisíc vozidel, v loňském červenci to bylo více než 139 tisíc vozidel. Produkce automobilů tak meziročně klesla o téměř tři čtvrtiny. Nicméně s hodnocením, jak moc je situace vážná, ale bude třeba počkat na srpen a hodnotit oba prázdninové měsíce najednou. Samotný červenec byl totiž negativně ovlivněn letošním načasováním svátků, což vedlo k tomu, že měl letošní červenec o tři pracovní dny méně než ten loňský. Navíc se do července koncentrovaly celozávodní dovolené nejvýznamnějších producentů jako například Škody Auto.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.

Ilustrační foto

Trhy vyčkávají na zasedání ECB

Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný.

Ilustrační foto

Dopad výsledku italského referenda na finanční trhy byl omezený

Po včerejším dni, kdy trhy ještě reagovaly na víkendové politické události, se dnes vrátíme k ekonomickému kalendáři. Již publikované americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby jsou příslibem pro další silný růst podnikových objednávek.Čti více

Ruský stát prodal čtvrtinový podíl ve své největší ropné společnosti Kataru a Glencore

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů (264 miliard Kč), sdělil dnes Kreml.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.