Český akciový index PX letos posílil zhruba o procento

31.12.2015 | 08:45 | Redakce Web4Trader | Diskuze

České akcie letos posílily podle indexu PX zhruba o jedno procento, index ukončil rok na 956 bodech. Vyplývá to z výsledků burzy. Nejvíce ovlivnil vývoj indexu pokles akcií elektrárenské společnosti ČEZ, které ztratily čtvrtinu hodnoty. Mezi nejziskovější patřily akcie Erste Group, Cetinu či Unipetrolu. Naopak akcie NWR přišly o 77 procent. Ty ale nehrají v indexu velkou roli. Loni i předloni ztratily české akcie podle PX téměř pět procent.

Foto: Web4Trader

 

 

"Rok 2015 byl pro výnosy na akciových trzích jedním z nejhorších od finanční krize. Příčiny jsou ve zpomalující se čínské ekonomice, snižujícím se růstu zisků firem či v ukončení kvantitativního uvolňování v USA. Výkonnost světových indexů tak byla smíšená. V obdobném duchu uzavírá rok 2015 i pražská burza. Více vydělaly investice do indexů západoevropských, jež reagovaly na ekonomické stimuly Evropské centrální banky," řekl ČTK analytik společnosti Colosseum František Bostl.

První pololetí bylo na pražské burze tradičně živější kvůli dividendám. V té době nastávají rozhodné dny pro výplatu dividend u řady zajímavých titulů. Zbytek roku na domácí burze už nebývá pro investory tak atraktivní. To se podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové potvrdilo i letos. Navíc pražské burze v druhém pololetí ublížil globální vývoj. Investoři se nejprve strachovali o osud Řecka a následně trhy potrápila nervozita přicházející z čínského akciového trhu.

Jedním z hlavních důvodů nízké výkonnosti indexu PX byl propad ceny akcií ČEZ. Ty letos oslabily o více než čtvrtinu. Svým pětinovým podílem v indexu tak snížily výkonnost hlavního indexu pražské burzy o pět procent. Akcie ČEZ jsou podle Bostla nyní konfrontovány s nízkými cenami energií na evropském i světovém trhu a investoři se obávají o udržitelnost dividendové politiky firmy, díky níž se ČEZ stal oblíbeným aktivem tuzemských investorů.

Zábavnímu průmyslu se letos také nedařilo. Sázková kancelář Fortuna odepsala 33 procenta. Akcie CME, vlastníka TV Nova, ztratily 3,5 procenta. Dalším poraženým byla těžařská společnost NWR (minus 77 procent), které hrozí reálný bankrot v příštím roce, a výrobce lihovin Stock Spirits (minus 37 procent). Ten v průběhu roku oznámil snížené výhledy pro následující období.

Bankovní tituly letos posilovaly. Nejvíce akcie Erste Group, které rok uzavírají se ziskem téměř 47 procent. Příští rok se očekává i obnovení výplaty dividend. Komerční banka si připsala nárůst přes pět procent a vedle toho vyplatila investorům dividendou dalších 5,6 procenta. Pojišťovací skupina VIG, další zástupce finančního sektoru, naopak ztratila téměř 34 procent.

Posilovaly také akcie Pivovarů Lobkowicz (19 procent), Unipetrolu (23,5 procenta), Cetinu (33 procent), O2 (deset procent), Pegasu Nonwovens (13 procent) a Philip Morris ČR (12 procent).

V roce 2015 tak na pražské burze převažovaly smutné investiční příběhy nad těmi optimistickými. Burza je ale silná z pohledu dividend. V Praze se totiž obchodují akcie řady již zavedených společností, které nemají jako primární cíl další expanzi. Díky tomu jim zbývají peníze na výplatu slušných dividend. V průměru se čtyřprocentním dividendovým výnosem patří pražská burza k vůbec neštědřejším trhům ze zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), kde je průměr kolem dvou procent, upozornila Šichtařová. Index PX - TR, který navíc poměřuje i výnosy z dividendy, letos končí v plusu se ziskem 5,1 procenta.

České akcie by mohly v příštím roce mírně posílit. Největší růst očekávají analytici, které oslovila ČTK, od společností vyplácejících dividendy, tedy ČEZ, Komerční banky, O2 či Philip Morris CR. Černými koňmi by se podle nich mohly stát akcie Unipetrolu a Kofoly. Naopak akcie NWR, Cetinu či pivovarů Lobkowicz zřejmě na pražské burze skončí.

Zdroj:čtk

Podobná témata
cetv, cetin, komerční banka, nwr, vienna insurance group, unipetrol, pegas nonwovens, pivovary lobkowicz, fortuna, o2 czech republic, index px, plg, pražská burza, erste bank, akcie, čez

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Hospodářské výsledky Unipetrolu pod drobnohledem analytiků

Unipetrol dnes vykázal na první pohled poměrně solidní čísla, co se za nimi ale skrývá? Je na čase koupit akcie Unipetrolu nebo se jich raději zbavit?

Výsledky mateřské společnosti Unipetrolu, PKN Orlen překonaly očekávání

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání.

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.