ČEZ fandí decentralizaci zdrojů i elektromobilitě a s uhlím končí v roce 2050, říká v rozhovoru ředitel divize obchod

19.04.2017 05:55 | Ivo Horváth | Diskuze

Pavel Cyrani, člen představenstva a ředitel divize obchod ve společnosti ČEZ poskytl serveru W4T.cz exkluzivní rozhovor.

Ilustrační obrázek
Foto: ČEZ

Na výsledcích hospodaření ČEZ má vliv skutečnost, že v průběhu 2016 byly prodloužené odstávky na Temelínu a v Dukovanech, také se snížily ceny elektrické energie. Znamenají tyto uvedené skutečnosti například nějakou změnu ve strategii vaší společnosti?

Strategie naší firmy přijatá v roce 2014 se nemění. S významnými změnami v energetice, včetně stagnace či zhoršování podmínek pro tradiční elektrárny již počítala. Jejím prvním pilířem je proto provozovat tyto elektrárny co nejefektivněji, aby při probíhajících změnách obstály co nejlépe.

V roce 2016 jsme se sice museli vypořádat s prodlouženými odstávkami, to bylo ale způsobeno nejen novými kontrolami svarů, ale také pracemi na získání licencí k prodloužení provozu bloků na alespoň dalších dvacet let, což si vyžaduje velké množství modernizačních akcí a kontrol, které nelze během klasických odstávek zrealizovat.

U prvního bloku v Dukovanech jsme licenci již získali, u ostatních tří na získání licence nyní pracujeme. Co se týče nízkých cen elektřiny, tak se jedná o trend posledních let, který vyrovnáváme tím, že předprodáváme elektřinu na řadu let dopředu. Zároveň ale usilujeme o to, aby se rozvíjely nové aktivity Skupiny ČEZ, které na velkoobchodních cenách elektřiny nezávisí - postupně rozšiřujeme nabídku produktů a služeb v decentrální energetice i podíl obnovitelných zdrojů, což představuje zbývající dva pilíře již zmiňované strategie Skupiny ČEZ.

 

Jak velké jsou plány ČEZ v oblasti jaderné energetiky?

Nejdůležitějším plánem ČEZ v oblasti energetiky je prodloužení licence na provoz všech čtyř bloků v Dukovanech alespoň do roku 2035. Výstavba nových bloků podle současných plánů již funguje jako náhrada za odstavované bloky právě po roce 2035 a je neméně důležitá. Vzhledem k tomu, že v České republice docházejí lokální zdroje uhlí a Česko zároveň nemá pro výrobu z obnovitelných zdrojů tak geograficky výhodné podmínky jako jiné státy (například nemůžeme stavět offshore farmy), zůstává jádro klíčovým nástrojem pro zajištění energetické bezpečnosti i naplňování ambiciózních klimatických cílů.

 

Při jaké dlouhodobé ceně elektřiny vidíte rentabilitu výstavby nového jaderného zdroje, ať už v Temelíně nebo v Dukovanech?

U velké investice typu nový jaderný zdroj s malými provozními náklady je klíčovým parametrem, který předurčuje budoucí náklady na výrobu elektřiny, náklad financování. A náklady, za které budou vyrábět nově stavěné elektrárny v různých zemích a lokalitách, jsou rozdílné. Ukazuje se přitom, že pokud je investorem stát, jsou náklady financování nižší, a tím pádem bude nižší i cena elektřiny z nového zdroje pro spotřebitele. Nově připravovaná jaderná elektrárna Paks v Maďarsku, jejímž investorem je v zásadě maďarský stát, očekává náklady kolem 55 EUR/MWh. Naopak Elektrárna Hinkley Point C ve Velké Británii, která je financována soukromým investorem (konsorciem kolem francouzské energetické společnosti EdF), má garantovánu cenu kolem 110 EUR/MWh.

Mimochodem podobná matematika platí i u obnovitelných zdrojů, které získávají levné financování díky garantovaným tarifům i malým rizikům při výstavbě. Občas se proto říká, že novým palivem bezemisních zdrojů je financování.

Ing. Pavel Cyrani, MBA
narozen 1976

Člen představenstva od 20. 10. 2011
Ředitel divize obchod od 1. 1. 2016

Ing. Pavel Cyrani vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor mezinárodní obchod, a titul MBA. v oboru finance získal v USA na Kellogg School of Management.

Před nástupem do ČEZ, a. s., působil sedm let v management consultingu ve společnosti McKinsey & Company, kde se specializoval na sektor energetiky. Pavel Cyrani, MBA působí ve Skupině ČEZ od roku 2005 a kromě útvaru asset management řídil téměř čtyři roky útvar controlling v divizi finance.

 

Dá se říci, že trendem současnosti jsou takzvané grid-free technologie? A energetika se bude decentralizovat?

Ano, toto skutečně říci lze. Energetika opravdu míří k decentralizaci, ale o "GridFree" můžeme mluvit skutečně jen v uvozovkách. Když chce zákazník - ať už domácnost, firma nebo třeba veřejná instituce - posílit svou energetickou bezpečnost či snížit provozní náklady na energie výstavbou vlastního zdroje - neodpojuje se od sítě. Externí dodávky energií tito zákazníci stále potřebují, jen ne v takovém množství. Samozřejmě mohou být i extrémní případy, například na odlehlých místech, kam je přivést elektřinu drahé. Celkově ale technologie udělaly takový krok kupředu, že se v mnoha případech - zejména u firemních zákazníků, kterým dodává tato řešení naše dceřiná firma ČEZ ESCO - vyplatí mít vlastní doplňkový zdroj elektřiny nebo vlastní kogenerační jednotku, která vykrývá spotřebu v době, kdy jsou dodávky ze sítě drahé, a naopak může do sítě dodávat, když firma teplo nebo elektřinu nepotřebuje. Další výhodou je, že firemní zákazník se nemusí obávat vysokých poplatků, pokud by překročil rezervovanou kapacitu. Vlastní zdroje zároveň zajišťují stabilitu dodávek. V některých provozech totiž může být výpadek - například pokud by přišla kalamita - velice nákladný.

 

Zdroj:redakce, ČEZ
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Andrea Unger a jeho pohled na forex strategie, psychologii tradingu, algoritmické obchodování a technickou analýzu

Vedoucí pobočky pojišťovny Allianz: Dokážeme pojistit i ještěrku

Pavel Drahotský

Ředitel Saxo Bank Pavel Drahotský: Čím více počítačů kolem nás, tím lépe pro uživatele

Jiří Tuška

Profesionální trader: Když jsem se v noci vzbudil, šel jsem kontrolovat pozice. Musel jsem něco změnit. Teď obchoduji v řádech minut

Tomáš Hykel

Tomáš Hykel – cesta profesionáního tradera. Tradingová strategie supportu a rezistence funguje

Jiří Pehe: Demokracie může být v ohrožení. Omezme pravomoci prezidenta. Už Václav Klaus si dělal co chtělČti více
Ilustrační foto

Uplynulý týden na finančních trzích: Rozhovory o brexitu, ČEZ, Kofola

Ilustrační foto

Americké akcie zakončily týden smíšeně, pouze index Dow Jones nepatrně klesl

Nintendo díky úspěchu herní konzole Switch překonává v tržní kapitalizaci Sony

Uber vyzývá své zaměstnance, aby neopouštěli společnost

Počet aktivních ropných vrtů v USA roste již 23. týden v řadě

Google přestane číst Vaše e-maily, aby zjistil, jak lépe zacílit svou reklamu

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.