ČEZ v Bulharsku formálně zahajuje arbitráž

20.11.2015 | 09:17 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Skupina ČEZ zaslala bulharské vládě tzv. Notice of Dispute, což představuje první formální krok k zahájení mezinárodní investiční arbitráže.

Důvodem je neochránění investice, kdy zejména cenová rozhodnutí bulharského regulátora dlouhodobě neodpovídají tomu, co mohlo být očekáváno s ohledem na průběh privatizace. Proto se dle ČEZ subjekty působící v energetice potýkají v posledních letech s klesající ziskovostí nebo ztrátami a nízkou likviditou. Obě strany mají nyní prostor pokusit se spor vyřešit smírnou cestou bez nutnosti vést arbitráž. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů EUR.

ČEZ vloni uspěl ve sporu s Albánií, kde rovněž hrozil mezinárodní arbitráží. Tehdy se nakonec domluvil s vládními představiteli na úhradě 2,8 mld. Kč, což byla částka podobná vstupní investici do nákupu albánského distributora. Závěry ve sporu s Bulharskem je v současné době velmi těžko předjímat, zprávu tak hodnotíme neutrálně a situaci budeme nadále sledovat.  

Zdroj:KB

Podobná témata
arbitráž, pražská burza, čez

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, plánuje vstup na burzu

Podle denního tisku plánuje společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, vstup na burzu. Sonnen vyrábí baterie na skladování elektřiny. ČEZ v ní koupil podíl v létě 2015 za nižší stovky milionů. Nečekáme vliv na obchodování s akciemi ČEZu.

Photon Energy vstoupil na pražskou burzu

Výrobce solárních panelů Photon Energy vstoupil na pražskou burzu a obchodování by mělo začít v pondělí 17. října. Akcie budou obchodované na trhu Free Market, přičemž v současné době akcie lze obchodovat na i varšavské burze.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.