Chce-li se Rusko vyhnout ropnému prokletí, musí si vzít ponaučení od Saúdské Arábie

22.06.2016 11:15 | V Z | Diskuze

Když saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán v dubnu poprvé oznámil plán na snížení závislosti království na ropě, mnozí komentátoři byli skeptičtí. Saúdská Arábie podle nich o omezení závislosti na ropě a diverzifikaci ekonomiky mluvila již celé desetiletí. Tempo, s nímž se současné vedení, v čele s  mladým korunním princem, pustilo do realizace ambiciózních plánů, překvapuje, minimálně na papíře, i nejcyničtější pozorovatele.

Foto: Nikita Zasypkyn

Na začátku května saúdskoarabská vláda schválila Národní transformační program, jeho cílem je do roku 2020 ztrojnásobit výnosy z jiných sektorů než z ropy a vytvořit 450 000 pracovních míst v soukromém sektoru. Píše to server Oilprice.

Saúdská Arábie chce otevřít zahraničním investicím dříve nevyužívané obory, jako jsou těžba a turistika. Cílem rozsáhlého státního investičního fondu je investovat v zahraničí a vytvořit nové zdroje výnosů, které nahradí petrodolary, jež v současnosti tvoří asi 80 % příjmu Saúdské Arábie. Nedávno oznámená investice 3,5 miliardy dolarů do carsharingové služby Uber přesně charakterizuje radikální odklon od ropy, jehož s Saúdská Arábie snaží dosáhnout. Vysoký růstový potenciál společností zaměřujících se na rostoucí saúdskoarabskou populaci, jako jsou britské firmy Marks & Spencer či Jaguar/Land Rover, signalizuje nové investiční příležitosti.

Saúdská Arábie, k velkému zklamání partnerů ze skupiny OPEC, nadále odmítá zavedení limitu na vývoz ropy v rámci plánu na zvýšení tržního podílu na úkor konkurence, především Íránu. Tento krok je druhou fází saúdskoarabské ekonomické ofenzivy: zaplavením trhu svou ropou způsobili Saúdové propad cen pod úroveň rentability, čímž mnoho jiných producentů přinutili omezit výrobu. Očekává se, že Saúdská Arábie bude v těchto krocích pokračovat až do roku 2020, kdy by podle současných plánů měl začít přinášet první výsledky nově zavedený Národní transformační plán. Důsledky této politiky pod heslem „ožebrač svého souseda“ cítí nejsilněji Rusko. 

Lukoil, který je největší ruskou ropnou společností v soukromém vlastnictví, oznámil, že se jeho zisk v prvním čtvrtletí propadl o 59  % a společnost byla nucena omezit investice. Ředitel Lukoilu Vagit Alekperov odhaduje, že celková ruská produkce ropy poklesne o 2 – 3 %, poprvé po mnoha letech. Současný vývoj na trhu s ropou tak vyústil ve čtyřprocentní propad ruského HDP a 10 % snížení výdajů ve snaze zacpat černou díru ve státním rozpočtu. Rovněž státní ropná společnost Rosneft zaznamenala propad výnosů o 75 %. Není tedy žádným překvapením, že v panelových diskusích na nedávném Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF) často zaznívaly názory, že smrt uhlovodíku je nevyhnutelná.

Tyto mizerné vyhlídky vedly na fóru i k názoru, že by Rusko mělo zavést podobná opatření k ekonomické diverzifikaci jako Saúdská Arábie. Konstantin Babkin, spolupředseda Moskevského ekonomického fóra, konaného na Moskevské státní univerzitě, vyzval ruské představitele ke zvýšení investic do infrastruktury k obnovení růstu produktivity a zamezení propadu vývozu ruských výrobků. Stejně tak první místo předseda parlamentního Výboru pro vzdělání, Oleg Smolin, tvrdí, že je třeba zvýšit výdaje na vzdělání na 5% HDP. V současnosti dosahují méně než 3 %. Smolin varuje, že pokud Rusko nezvýší výdaje na vzdělání, nebudou mít Rusové přístup k dobře placeným pracovním místům, které potřebují, aby snížili ekonomický náskok Západu.

I když Rusko zatím nedokázalo diverzifikovat svou ekonomiku mimo ropu, podniklo alespoň určité kroky k diverzifikaci produkce ropy samotné, poháněné devalvací rublu, která snižuje výrobní náklady. Když Lukoil zjistil, že Rusko nedokáže v ropné válce se Saúdskou Arábií obstát, zaměřil se na protivníka, s nímž své síly změřit může – na Írán. Ruská společnost oznámila plán na obnovení provozu na dvou ropných polích v Íránu, která byla opuštěna v roce 2013 poté, co mezinárodní společenství uvalilo na Teherán sankce kvůli jadernému programu. Na Petrohradském ekonomickém fóru Royal Dutch/Shell podepsal smlouvu s Gazpromem týkající se investic do projektu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v oblasti Baltu, zatímco italská energetická společnost ENI se chystá koupit podíl v Rosneftu. Díky spolupráci s Čínou v oblasti energetiky se dokonce Rusko předehnalo Saúdskou Arábii a stalo největším světovým exportérem ropy do Říše středu, navzdory tomu, že některé nejambicióznější společné plány byly odloženy ze střednědobého na dlouhodobý horizont a jiné projekty jsou méně ziskové, než se zprvu zdálo.

Zatímco ruské vztahy s Čínou a Íránem vadnou, důležitější vazby se Západem uvadají. Na rozdíl od saúdskoarabského korunního prince, jehož ve Spojených státech uvítali s otevřenou náručí, čelí ruští političtí představitelé zákazům cestování, rušení návštěv či dokonce zabavování zahraničního majetku. Přístup Ruska ke kapitálovému financování navíc vyschl kvůli sankcím uvaleným Západem po ruské invazi na Krym. Tyto sankce jsou vážným handicapem, který prakticky znemožňuje plánovanou diverzifikaci.

Rusko má tedy mnohem menší manévrovací prostor pro opatření směřující ke snížení závislosti na ropě. Pokud chce situaci zlepšit, musí změnit svou mezinárodní politiku, jinak mu hrozí, že je potopí stejné energetické prokletí, které v minulosti zničilo Sovětský svaz. Podle analýzy Jegora Gajdara, architekta ruského přechodu k tržní ekonomice za vlády Borise Jelcina, na počátku pádu Sovětského svazu stálo rozhodnutí Saúdské Arábie z roku 1985 zvýšit výrobu a stlačit cenu ropy směrem dolů. Tento krok vedl k propadu příjmů Sovětského svazu a ztrátě globálního vlivu.

Zdá se, že se Rusko z minulosti nepoučilo, protože má Saúdská Arábie opět navrch a prostřednictvím ropy ovlivňuje dění nejen v Íránu, ale i v Rusku. Stejně jako v minulosti je Moskva velmi špatně připravena tomuto nebezpečí čelit.

Zdroj:Oilprice, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Zámořské indexy významně posílily díky oživení cen ropy

Akciové trhy ve Spojených státech dnes výrazně posílily díky růstu cen ropy. Náladu investorů podpořily rovněž příznivé výsledky některých velkých amerických podniků. Dow Jonesův index si připsal 1,78 procenta a uzavřel na 16.167,23 bodu.

Cena zlata míří opět nahoru. Na vině je nízká cena ropy a akciové trhy

Nízká cena ropy a padající akcie nutí investory hledat útočiště ve žlutém kovu. Cena zlata se dnes ráno ve Spojených státech pohybovala kolem hranice 1 100 USD za trojskou unci.

Ekonomická situace Venezuely se dramaticky zhoršila, Maduro vyhlásil stav ekonomické nouze

Levicová vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura vyhlásila na 60 dní stav hospodářské nouze. Centrální banka předtím oznámila, že inflace v zemi dosáhla na konci třetího čtvrtletí loňského roku 141,5 procenta a hrubý domácí produkt klesl ve stejnou dobu meziročně o 7,1 procenta.

Ropné společnosti a těžaři vedou index FTSE k růstu

Ropné společnosti vedou index FTSE k růstu.  Royal Dutch Shell PLC (RDSB), +1.30%,  BP PLC +1.11%. Z těžařského sektoru, BHP Billiton +2.6%, Anglo American +3.02%  a Rio Tinto +1.49%.

Cena ropy Brent posiluje o 0,1 % a cena ropy WTI stejně tak o 0,1 %.

Celosvětové zásoby ropy rostou navzdory dohodě o omezení produkce, přiznává OPEC

Ropné zásoby ve světě dál narůstají, přestože Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a partnerské země svou těžbu od počátku roku snižují.Čti více
Ilustrační foto

Apple slaví velké vítězství, čínský trh zůstane pro jeho iPhone 6 otevřený

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a iPhone 6 Plus amerického výrobce Apple porušují patent jednoho z čínských konkurentů a nesmějí se na čínském trhu prodávat. Informovala o tom agentura Nová Čína.

Ilustrační foto

Čína obnoví dovoz masa z Brazílie

Čína se rozhodla obnovit dovoz masa z Brazílie, který Peking v pondělí pozastavil kvůli skandálu kolem uplácení inspektorů. Oznámil to dnes brazilský ministr zemědělství Blairo Maggi.

Ilustrační foto

Tesco by mohlo dostat v Británii rekordní pokutu za účetní skandál

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) uzavřít dohodu ohledně svého účetního skandálu, v jejímž rámci by zaplatila značnou pokutu. S odvoláním na zdroje z právnických kruhů to dnes uvedla televize Sky News.

Ilustrační foto

Američtí těžaři ropy mají velké rezervy, počet nedokončených vrtů může zhatit plány OPEC

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet vrtů.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: Trump neuspěl se zrušením tzv. Obamacare, výsledky na pražské burze, terorismus

Akciové trhy prošly v polovině týdne mírnou korekcí, ač o žádný výrazný pohyb nešlo, i tak americké indexy v úterý poprvé po půlroce zaznamenaly denní poklesy přes 1 %. Za poklesem nestala žádná zpráva, větší roli sehrál technický vývoj, kdy trh dlouho neprošel žádným poklesem a chyběl podnět k dalšímu  růstu.

Ilustrační foto

Donald Trump nepochodil v Kongresu a index Dow Jones zažil nejhorší týden od jeho zvolení

Americké akcie zakončily páteční obchodování s mírnou ztrátou poté, co prošly značnými výkyvy v reakci na průběh projednávání reformy zdravotní péče v Kongresu.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.