Chce-li se Rusko vyhnout ropnému prokletí, musí si vzít ponaučení od Saúdské Arábie

22.06.2016 11:15 | V Z | Diskuze

Když saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán v dubnu poprvé oznámil plán na snížení závislosti království na ropě, mnozí komentátoři byli skeptičtí. Saúdská Arábie podle nich o omezení závislosti na ropě a diverzifikaci ekonomiky mluvila již celé desetiletí. Tempo, s nímž se současné vedení, v čele s  mladým korunním princem, pustilo do realizace ambiciózních plánů, překvapuje, minimálně na papíře, i nejcyničtější pozorovatele.

Foto: Nikita Zasypkyn

Na začátku května saúdskoarabská vláda schválila Národní transformační program, jeho cílem je do roku 2020 ztrojnásobit výnosy z jiných sektorů než z ropy a vytvořit 450 000 pracovních míst v soukromém sektoru. Píše to server Oilprice.

Saúdská Arábie chce otevřít zahraničním investicím dříve nevyužívané obory, jako jsou těžba a turistika. Cílem rozsáhlého státního investičního fondu je investovat v zahraničí a vytvořit nové zdroje výnosů, které nahradí petrodolary, jež v současnosti tvoří asi 80 % příjmu Saúdské Arábie. Nedávno oznámená investice 3,5 miliardy dolarů do carsharingové služby Uber přesně charakterizuje radikální odklon od ropy, jehož s Saúdská Arábie snaží dosáhnout. Vysoký růstový potenciál společností zaměřujících se na rostoucí saúdskoarabskou populaci, jako jsou britské firmy Marks & Spencer či Jaguar/Land Rover, signalizuje nové investiční příležitosti.

Saúdská Arábie, k velkému zklamání partnerů ze skupiny OPEC, nadále odmítá zavedení limitu na vývoz ropy v rámci plánu na zvýšení tržního podílu na úkor konkurence, především Íránu. Tento krok je druhou fází saúdskoarabské ekonomické ofenzivy: zaplavením trhu svou ropou způsobili Saúdové propad cen pod úroveň rentability, čímž mnoho jiných producentů přinutili omezit výrobu. Očekává se, že Saúdská Arábie bude v těchto krocích pokračovat až do roku 2020, kdy by podle současných plánů měl začít přinášet první výsledky nově zavedený Národní transformační plán. Důsledky této politiky pod heslem „ožebrač svého souseda“ cítí nejsilněji Rusko. 

Lukoil, který je největší ruskou ropnou společností v soukromém vlastnictví, oznámil, že se jeho zisk v prvním čtvrtletí propadl o 59  % a společnost byla nucena omezit investice. Ředitel Lukoilu Vagit Alekperov odhaduje, že celková ruská produkce ropy poklesne o 2 – 3 %, poprvé po mnoha letech. Současný vývoj na trhu s ropou tak vyústil ve čtyřprocentní propad ruského HDP a 10 % snížení výdajů ve snaze zacpat černou díru ve státním rozpočtu. Rovněž státní ropná společnost Rosneft zaznamenala propad výnosů o 75 %. Není tedy žádným překvapením, že v panelových diskusích na nedávném Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF) často zaznívaly názory, že smrt uhlovodíku je nevyhnutelná.

Tyto mizerné vyhlídky vedly na fóru i k názoru, že by Rusko mělo zavést podobná opatření k ekonomické diverzifikaci jako Saúdská Arábie. Konstantin Babkin, spolupředseda Moskevského ekonomického fóra, konaného na Moskevské státní univerzitě, vyzval ruské představitele ke zvýšení investic do infrastruktury k obnovení růstu produktivity a zamezení propadu vývozu ruských výrobků. Stejně tak první místo předseda parlamentního Výboru pro vzdělání, Oleg Smolin, tvrdí, že je třeba zvýšit výdaje na vzdělání na 5% HDP. V současnosti dosahují méně než 3 %. Smolin varuje, že pokud Rusko nezvýší výdaje na vzdělání, nebudou mít Rusové přístup k dobře placeným pracovním místům, které potřebují, aby snížili ekonomický náskok Západu.

I když Rusko zatím nedokázalo diverzifikovat svou ekonomiku mimo ropu, podniklo alespoň určité kroky k diverzifikaci produkce ropy samotné, poháněné devalvací rublu, která snižuje výrobní náklady. Když Lukoil zjistil, že Rusko nedokáže v ropné válce se Saúdskou Arábií obstát, zaměřil se na protivníka, s nímž své síly změřit může – na Írán. Ruská společnost oznámila plán na obnovení provozu na dvou ropných polích v Íránu, která byla opuštěna v roce 2013 poté, co mezinárodní společenství uvalilo na Teherán sankce kvůli jadernému programu. Na Petrohradském ekonomickém fóru Royal Dutch/Shell podepsal smlouvu s Gazpromem týkající se investic do projektu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v oblasti Baltu, zatímco italská energetická společnost ENI se chystá koupit podíl v Rosneftu. Díky spolupráci s Čínou v oblasti energetiky se dokonce Rusko předehnalo Saúdskou Arábii a stalo největším světovým exportérem ropy do Říše středu, navzdory tomu, že některé nejambicióznější společné plány byly odloženy ze střednědobého na dlouhodobý horizont a jiné projekty jsou méně ziskové, než se zprvu zdálo.

Zatímco ruské vztahy s Čínou a Íránem vadnou, důležitější vazby se Západem uvadají. Na rozdíl od saúdskoarabského korunního prince, jehož ve Spojených státech uvítali s otevřenou náručí, čelí ruští političtí představitelé zákazům cestování, rušení návštěv či dokonce zabavování zahraničního majetku. Přístup Ruska ke kapitálovému financování navíc vyschl kvůli sankcím uvaleným Západem po ruské invazi na Krym. Tyto sankce jsou vážným handicapem, který prakticky znemožňuje plánovanou diverzifikaci.

Rusko má tedy mnohem menší manévrovací prostor pro opatření směřující ke snížení závislosti na ropě. Pokud chce situaci zlepšit, musí změnit svou mezinárodní politiku, jinak mu hrozí, že je potopí stejné energetické prokletí, které v minulosti zničilo Sovětský svaz. Podle analýzy Jegora Gajdara, architekta ruského přechodu k tržní ekonomice za vlády Borise Jelcina, na počátku pádu Sovětského svazu stálo rozhodnutí Saúdské Arábie z roku 1985 zvýšit výrobu a stlačit cenu ropy směrem dolů. Tento krok vedl k propadu příjmů Sovětského svazu a ztrátě globálního vlivu.

Zdá se, že se Rusko z minulosti nepoučilo, protože má Saúdská Arábie opět navrch a prostřednictvím ropy ovlivňuje dění nejen v Íránu, ale i v Rusku. Stejně jako v minulosti je Moskva velmi špatně připravena tomuto nebezpečí čelit.

Zdroj:Oilprice, Redakce

Podobná témata
ruská ekonomika, rusko, ropa, energetika, energie, saúdská arábie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Irský soud nařídil uvolnění miliard zmrazených korun na účtech oligarchy Chodorkovského. Moskva v reakci vyjádřila "krajní údiv"

Soud v Dublinu dnes nařídil irským úřadům uvolnit bankovní účty se 100 miliony eur (asi 2,7 miliardy Kč), které patří ruskému oligarchovi Michailovi Chodorkovskému.

Irák zahájil útlum produkce ropy

Irácký ministr pro ropu Jabar Ali al-Luaibi oznámil, že země přikročila k plnění závazku omezit těžbu ropy o 200 tisíc barelů denně.

Na trh s ropou se dnes vrátila opatrnost. Cena ropy klesá o více jak 2 %

Ceny ropy dnes klesají, děje se tak poprvé od dohody členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžby z minulé středy.

Čína zaznamenala v listopadu rekordní poptávku po ropě. Cena ropy tak roste

Čínská poptávka po ropě vzrostla v listopadu 2016 na druhou nejvyšší úroveň v historii země. Podle zveřejněných dat dosáhla v průměru 11,44 milionů barelů denně, což je meziročně víc o 4,1 %.Čti více
Ilustrační foto

Saudi Aramco zvládá nahrazovat stará ropná pole novými, nyní jich má v provozu 220

Saúdskoarabská ropná a plynárenská společnost Saudi Aramco provozuje asi 220 vrtných souprav díky pokračujícím investicím do kapacity navzdory nízkým cenám ropy.

Ilustrační foto

Příští týden na finančních trzích: Makroekonomické události v USA a SRN, první kroky Donalda Trumpa

Příští týden budou trhy vyhodnocovat Trumpův inaugurační projev a jeho další případné poznámky. Z pohledu jiných faktorů se investoři zaměří na výsledkovou sezónu.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: Čekání na Trumpa, ECB, výsledková sezóna

Celý týden se nesl ve znamení vyčkávání na páteční inaugurační projev Donalda Trumpa. V průběhu týdne se investoři pak zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu.

Ilustrační foto

Kam poteče české pivo?

Česká republika je neodmyslitelně spojena s pivem. Aby ne, když je prazdrojem nejrozšířenějšího druhu piva, ležáku. Pivo je také vděčným diskuzním tématem a pomůckou zároveň i pro ekonomy, a to i pro ty, kteří se zajímají o kurzy měn.

Americké akcie v den nástupu nového prezidenta USA mírně posílily

Americké akciové trhy v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků.

Gazprom zprovozní další dva ropné vrty za polárním kruhem

Zatímco západní energetické společnosti si stále nejsou jisté, zda se těžba ropy ve ztížených arktických podmínkách vyplatí, ruská společnost Gazprom zde navyšuje počty svých ropných plošin.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.