Chce-li se Rusko vyhnout ropnému prokletí, musí si vzít ponaučení od Saúdské Arábie

22.06.2016 11:15 | V Z | Diskuze

Když saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán v dubnu poprvé oznámil plán na snížení závislosti království na ropě, mnozí komentátoři byli skeptičtí. Saúdská Arábie podle nich o omezení závislosti na ropě a diverzifikaci ekonomiky mluvila již celé desetiletí. Tempo, s nímž se současné vedení, v čele s  mladým korunním princem, pustilo do realizace ambiciózních plánů, překvapuje, minimálně na papíře, i nejcyničtější pozorovatele.

Foto: Nikita Zasypkyn

Na začátku května saúdskoarabská vláda schválila Národní transformační program, jeho cílem je do roku 2020 ztrojnásobit výnosy z jiných sektorů než z ropy a vytvořit 450 000 pracovních míst v soukromém sektoru. Píše to server Oilprice.

Saúdská Arábie chce otevřít zahraničním investicím dříve nevyužívané obory, jako jsou těžba a turistika. Cílem rozsáhlého státního investičního fondu je investovat v zahraničí a vytvořit nové zdroje výnosů, které nahradí petrodolary, jež v současnosti tvoří asi 80 % příjmu Saúdské Arábie. Nedávno oznámená investice 3,5 miliardy dolarů do carsharingové služby Uber přesně charakterizuje radikální odklon od ropy, jehož s Saúdská Arábie snaží dosáhnout. Vysoký růstový potenciál společností zaměřujících se na rostoucí saúdskoarabskou populaci, jako jsou britské firmy Marks & Spencer či Jaguar/Land Rover, signalizuje nové investiční příležitosti.

Saúdská Arábie, k velkému zklamání partnerů ze skupiny OPEC, nadále odmítá zavedení limitu na vývoz ropy v rámci plánu na zvýšení tržního podílu na úkor konkurence, především Íránu. Tento krok je druhou fází saúdskoarabské ekonomické ofenzivy: zaplavením trhu svou ropou způsobili Saúdové propad cen pod úroveň rentability, čímž mnoho jiných producentů přinutili omezit výrobu. Očekává se, že Saúdská Arábie bude v těchto krocích pokračovat až do roku 2020, kdy by podle současných plánů měl začít přinášet první výsledky nově zavedený Národní transformační plán. Důsledky této politiky pod heslem „ožebrač svého souseda“ cítí nejsilněji Rusko. 

Lukoil, který je největší ruskou ropnou společností v soukromém vlastnictví, oznámil, že se jeho zisk v prvním čtvrtletí propadl o 59  % a společnost byla nucena omezit investice. Ředitel Lukoilu Vagit Alekperov odhaduje, že celková ruská produkce ropy poklesne o 2 – 3 %, poprvé po mnoha letech. Současný vývoj na trhu s ropou tak vyústil ve čtyřprocentní propad ruského HDP a 10 % snížení výdajů ve snaze zacpat černou díru ve státním rozpočtu. Rovněž státní ropná společnost Rosneft zaznamenala propad výnosů o 75 %. Není tedy žádným překvapením, že v panelových diskusích na nedávném Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF) často zaznívaly názory, že smrt uhlovodíku je nevyhnutelná.

Tyto mizerné vyhlídky vedly na fóru i k názoru, že by Rusko mělo zavést podobná opatření k ekonomické diverzifikaci jako Saúdská Arábie. Konstantin Babkin, spolupředseda Moskevského ekonomického fóra, konaného na Moskevské státní univerzitě, vyzval ruské představitele ke zvýšení investic do infrastruktury k obnovení růstu produktivity a zamezení propadu vývozu ruských výrobků. Stejně tak první místo předseda parlamentního Výboru pro vzdělání, Oleg Smolin, tvrdí, že je třeba zvýšit výdaje na vzdělání na 5% HDP. V současnosti dosahují méně než 3 %. Smolin varuje, že pokud Rusko nezvýší výdaje na vzdělání, nebudou mít Rusové přístup k dobře placeným pracovním místům, které potřebují, aby snížili ekonomický náskok Západu.

I když Rusko zatím nedokázalo diverzifikovat svou ekonomiku mimo ropu, podniklo alespoň určité kroky k diverzifikaci produkce ropy samotné, poháněné devalvací rublu, která snižuje výrobní náklady. Když Lukoil zjistil, že Rusko nedokáže v ropné válce se Saúdskou Arábií obstát, zaměřil se na protivníka, s nímž své síly změřit může – na Írán. Ruská společnost oznámila plán na obnovení provozu na dvou ropných polích v Íránu, která byla opuštěna v roce 2013 poté, co mezinárodní společenství uvalilo na Teherán sankce kvůli jadernému programu. Na Petrohradském ekonomickém fóru Royal Dutch/Shell podepsal smlouvu s Gazpromem týkající se investic do projektu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v oblasti Baltu, zatímco italská energetická společnost ENI se chystá koupit podíl v Rosneftu. Díky spolupráci s Čínou v oblasti energetiky se dokonce Rusko předehnalo Saúdskou Arábii a stalo největším světovým exportérem ropy do Říše středu, navzdory tomu, že některé nejambicióznější společné plány byly odloženy ze střednědobého na dlouhodobý horizont a jiné projekty jsou méně ziskové, než se zprvu zdálo.

Zatímco ruské vztahy s Čínou a Íránem vadnou, důležitější vazby se Západem uvadají. Na rozdíl od saúdskoarabského korunního prince, jehož ve Spojených státech uvítali s otevřenou náručí, čelí ruští političtí představitelé zákazům cestování, rušení návštěv či dokonce zabavování zahraničního majetku. Přístup Ruska ke kapitálovému financování navíc vyschl kvůli sankcím uvaleným Západem po ruské invazi na Krym. Tyto sankce jsou vážným handicapem, který prakticky znemožňuje plánovanou diverzifikaci.

Rusko má tedy mnohem menší manévrovací prostor pro opatření směřující ke snížení závislosti na ropě. Pokud chce situaci zlepšit, musí změnit svou mezinárodní politiku, jinak mu hrozí, že je potopí stejné energetické prokletí, které v minulosti zničilo Sovětský svaz. Podle analýzy Jegora Gajdara, architekta ruského přechodu k tržní ekonomice za vlády Borise Jelcina, na počátku pádu Sovětského svazu stálo rozhodnutí Saúdské Arábie z roku 1985 zvýšit výrobu a stlačit cenu ropy směrem dolů. Tento krok vedl k propadu příjmů Sovětského svazu a ztrátě globálního vlivu.

Zdá se, že se Rusko z minulosti nepoučilo, protože má Saúdská Arábie opět navrch a prostřednictvím ropy ovlivňuje dění nejen v Íránu, ale i v Rusku. Stejně jako v minulosti je Moskva velmi špatně připravena tomuto nebezpečí čelit.

Zdroj:Oilprice, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Těžařům ropy v Americe nepomůže k zisku zřejmě ani cena 45 dolarů za barel

Těžařům ropy v Americe nepomůže k zisku zřejmě ani cena 45 dolarů za barel. Tvrdí to analytici, kteří to dokládají situací z tohoto týdne: od pondělí tam v energetickém sektoru zkrachovaly hned tři podniky. Od začátku loňského roku vyhlásilo v Severní Americe bankrot už 130 firem z řad producentů ropy a zemního plynu i firem, které jim poskytují servis. Jejich dluh dosáhl téměř 44 miliard USD (1,1 bilionu Kč), uvedla společnost Haynes & Boone.

BP: Ceny ropy se v nadcházejících 3 letech budou pohybovat okolo 60 dolarů za barel

Ropná společnost BP PLC (BP.LN) odhaduje, že ceny ropy se v nadcházejících třech letech budou pohybovat okolo 60 dolarů za barel s tím, že nabídka bude nadále převyšovat poptávku, uvedl v úterý ředitel BP pro Blízký východ Michael Townshend.

Ruská ekonomika v loňském roce téměř zastavila svůj pád

Pokles ruské ekonomiky se v loňském roce téměř zastavil, hrubý domácí produkt (HDP) klesl pouze o 0,2 procenta, Vyplývá to z dnešních údajů ruského statistického úřadu.

Cena ropy dnes dále oslabuje. OPEC nedokáže snížit přesycenost trhu, obávají se obchodníci

Ceny ropy na světových trzích dál klesají, za posledních sedm dní už pošesté. Dolů je tlačí hlavně pochybnosti, zda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude schopna zajistit snížení zásob suroviny.

Pokles cen ropy snížil zájem o luxusní zboží na Blízkém východě

Na první pohled to nevypadá, že by peněženky lidí v rijádském obchodním centru Centria byly méně plné. Je všední den odpoledne a ženy se zakrytou tváří se procházejí chodbami a přesouvají se mezi obchody, jako Dior a Burberry. Ale již nenakupují tak, jak loni, říká manažer obchodu Gucci v obchodním centru Muhammad Fahmáví.

Total S.A. vykázala za první čtvrtletí růst zisku o 56 %

Francouzské energetické společnosti Total se meziročně zvýšil čistý čtvrtletní zisk o 56 procent na 2,6 miliardy dolarů (64,6 miliardy Kč).Čti více

Aramco: Dohoda o omezení těžby zrychlila dosažení rovnováhy na trhu

Výkonný ředitel saudskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amin Nasser řekl reportérům deníku Financial Times, že přechod z ropy na čistější paliva bude „dlouhý a komplexní“ proces, což znamená, že poptávka po ropě zůstane v čase zvyšujících se globálních energetických požadavků silná.

Ilustrační foto

Čínské akcie za sebou mají nejhorší měsíc od začátku letošního roku

Za jejich dubnovým poklesem stálo znepokojení z přísnějšího přístupu regulátorů k rizikovějším transakcím i přetrvávající obavy ohledně růstu čínské ekonomiky.

Ilustrační foto

Bývalí manažeři Olympusu musí zaplatit 13 miliard jako odškodné za účetní podvody

Skupina bývalých vedoucích pracovníků japonské společnosti Olympus musí firmě zaplatit odškodné 58,8 miliardy jenů (zhruba 13 miliard Kč) za účetní podvod, který se dostal na světlo v roce 2011.

Ilustrační foto

Barclays i RBS překonaly odhady analytiků

Britská bankovní společnost Barclays v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobila hrubý zisk na 1,7 miliardy liber (54,4 miliardy Kč). Konkurenční společnost Royal Bank of Scotland (RBS) ve stejném období vydělala 259 milionů liber, vykázala tak první čtvrtletní zisk od roku 2015.

Sony se vzpamatovává ze škod po zemětřesení, očekává růst zisku o 73,2%

Společnost Sony Corp v pátek oznámila, že ve finančním roce končícím v březnu 2018 očekává růst provozního zisku o 73,2%. Provozní zisk firmy by měl meziročně vzrůst z částky 288,7 miliardy japonských jenů až na 500 miliard (4,5 miliardy dolarů).

Ilustrační foto

UBS vykázala růst zisku o 79 procent, překonala očekávání analytiků

Čistý zisk největší švýcarské banky UBS v prvním čtvrtletí vzrostl o 79 procent na 1,3 miliardy švýcarských franků (32,5 miliardy Kč), zejména díky solidním výsledkům v oblasti investičního bankovnictví a správy majetku, oznámila dnes firma.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.