Chce-li se Rusko vyhnout ropnému prokletí, musí si vzít ponaučení od Saúdské Arábie

22.06.2016 11:15 | V Z | Diskuze

Když saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán v dubnu poprvé oznámil plán na snížení závislosti království na ropě, mnozí komentátoři byli skeptičtí. Saúdská Arábie podle nich o omezení závislosti na ropě a diverzifikaci ekonomiky mluvila již celé desetiletí. Tempo, s nímž se současné vedení, v čele s  mladým korunním princem, pustilo do realizace ambiciózních plánů, překvapuje, minimálně na papíře, i nejcyničtější pozorovatele.

Foto: Nikita Zasypkyn

Na začátku května saúdskoarabská vláda schválila Národní transformační program, jeho cílem je do roku 2020 ztrojnásobit výnosy z jiných sektorů než z ropy a vytvořit 450 000 pracovních míst v soukromém sektoru. Píše to server Oilprice.

Saúdská Arábie chce otevřít zahraničním investicím dříve nevyužívané obory, jako jsou těžba a turistika. Cílem rozsáhlého státního investičního fondu je investovat v zahraničí a vytvořit nové zdroje výnosů, které nahradí petrodolary, jež v současnosti tvoří asi 80 % příjmu Saúdské Arábie. Nedávno oznámená investice 3,5 miliardy dolarů do carsharingové služby Uber přesně charakterizuje radikální odklon od ropy, jehož s Saúdská Arábie snaží dosáhnout. Vysoký růstový potenciál společností zaměřujících se na rostoucí saúdskoarabskou populaci, jako jsou britské firmy Marks & Spencer či Jaguar/Land Rover, signalizuje nové investiční příležitosti.

Saúdská Arábie, k velkému zklamání partnerů ze skupiny OPEC, nadále odmítá zavedení limitu na vývoz ropy v rámci plánu na zvýšení tržního podílu na úkor konkurence, především Íránu. Tento krok je druhou fází saúdskoarabské ekonomické ofenzivy: zaplavením trhu svou ropou způsobili Saúdové propad cen pod úroveň rentability, čímž mnoho jiných producentů přinutili omezit výrobu. Očekává se, že Saúdská Arábie bude v těchto krocích pokračovat až do roku 2020, kdy by podle současných plánů měl začít přinášet první výsledky nově zavedený Národní transformační plán. Důsledky této politiky pod heslem „ožebrač svého souseda“ cítí nejsilněji Rusko. 

Lukoil, který je největší ruskou ropnou společností v soukromém vlastnictví, oznámil, že se jeho zisk v prvním čtvrtletí propadl o 59  % a společnost byla nucena omezit investice. Ředitel Lukoilu Vagit Alekperov odhaduje, že celková ruská produkce ropy poklesne o 2 – 3 %, poprvé po mnoha letech. Současný vývoj na trhu s ropou tak vyústil ve čtyřprocentní propad ruského HDP a 10 % snížení výdajů ve snaze zacpat černou díru ve státním rozpočtu. Rovněž státní ropná společnost Rosneft zaznamenala propad výnosů o 75 %. Není tedy žádným překvapením, že v panelových diskusích na nedávném Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF) často zaznívaly názory, že smrt uhlovodíku je nevyhnutelná.

Tyto mizerné vyhlídky vedly na fóru i k názoru, že by Rusko mělo zavést podobná opatření k ekonomické diverzifikaci jako Saúdská Arábie. Konstantin Babkin, spolupředseda Moskevského ekonomického fóra, konaného na Moskevské státní univerzitě, vyzval ruské představitele ke zvýšení investic do infrastruktury k obnovení růstu produktivity a zamezení propadu vývozu ruských výrobků. Stejně tak první místo předseda parlamentního Výboru pro vzdělání, Oleg Smolin, tvrdí, že je třeba zvýšit výdaje na vzdělání na 5% HDP. V současnosti dosahují méně než 3 %. Smolin varuje, že pokud Rusko nezvýší výdaje na vzdělání, nebudou mít Rusové přístup k dobře placeným pracovním místům, které potřebují, aby snížili ekonomický náskok Západu.

I když Rusko zatím nedokázalo diverzifikovat svou ekonomiku mimo ropu, podniklo alespoň určité kroky k diverzifikaci produkce ropy samotné, poháněné devalvací rublu, která snižuje výrobní náklady. Když Lukoil zjistil, že Rusko nedokáže v ropné válce se Saúdskou Arábií obstát, zaměřil se na protivníka, s nímž své síly změřit může – na Írán. Ruská společnost oznámila plán na obnovení provozu na dvou ropných polích v Íránu, která byla opuštěna v roce 2013 poté, co mezinárodní společenství uvalilo na Teherán sankce kvůli jadernému programu. Na Petrohradském ekonomickém fóru Royal Dutch/Shell podepsal smlouvu s Gazpromem týkající se investic do projektu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v oblasti Baltu, zatímco italská energetická společnost ENI se chystá koupit podíl v Rosneftu. Díky spolupráci s Čínou v oblasti energetiky se dokonce Rusko předehnalo Saúdskou Arábii a stalo největším světovým exportérem ropy do Říše středu, navzdory tomu, že některé nejambicióznější společné plány byly odloženy ze střednědobého na dlouhodobý horizont a jiné projekty jsou méně ziskové, než se zprvu zdálo.

Zatímco ruské vztahy s Čínou a Íránem vadnou, důležitější vazby se Západem uvadají. Na rozdíl od saúdskoarabského korunního prince, jehož ve Spojených státech uvítali s otevřenou náručí, čelí ruští političtí představitelé zákazům cestování, rušení návštěv či dokonce zabavování zahraničního majetku. Přístup Ruska ke kapitálovému financování navíc vyschl kvůli sankcím uvaleným Západem po ruské invazi na Krym. Tyto sankce jsou vážným handicapem, který prakticky znemožňuje plánovanou diverzifikaci.

Rusko má tedy mnohem menší manévrovací prostor pro opatření směřující ke snížení závislosti na ropě. Pokud chce situaci zlepšit, musí změnit svou mezinárodní politiku, jinak mu hrozí, že je potopí stejné energetické prokletí, které v minulosti zničilo Sovětský svaz. Podle analýzy Jegora Gajdara, architekta ruského přechodu k tržní ekonomice za vlády Borise Jelcina, na počátku pádu Sovětského svazu stálo rozhodnutí Saúdské Arábie z roku 1985 zvýšit výrobu a stlačit cenu ropy směrem dolů. Tento krok vedl k propadu příjmů Sovětského svazu a ztrátě globálního vlivu.

Zdá se, že se Rusko z minulosti nepoučilo, protože má Saúdská Arábie opět navrch a prostřednictvím ropy ovlivňuje dění nejen v Íránu, ale i v Rusku. Stejně jako v minulosti je Moskva velmi špatně připravena tomuto nebezpečí čelit.

Zdroj:Oilprice, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Cena ropy prudce vzrostla. Americké ropné firmy si fixují budoucí ceny

Americké ropné společnosti, které jsou pod tlakem svých věřitelů, fixují vyšší ceny ropy prodejem kontraktů v příštích letech.

Cena ropy brent se v podvečer drží mírně v plusu

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 2,3 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o 3,3 milionu barelů.

Mexiko: Oslabení pesa nekončí

Mexické peso stále zápasí, protože spadlo z 15 peso za dolar na začátku roku před několika dny nad 19. Přetrvávající nízké ceny ropy přispěly k oslabení měny, protože ropa přináší malé zisky. Je ale také pravda, že za posledních dvanáct let klesl podíl vlády na výnosech z této komodity o třetinu z 34% na 20%. Jsme pevně přesvědčeni, že to nemá žádný zřejmý důvod.

Rusové těží ropu v rekordním tempu

Těžba ropy v Rusku v loňském roce stoupla na nové postsovětské maximum. Za celý rok 2015 se těžba ropy zvýšila na 10,73 milionu barelů denně z 10,58 milionu barelů denně v roce 2014. K růstu přispěly hlavně malé a středně velké energetické společnosti, které zvyšovaly těžbu navzdory poklesu cen ropy. Těžba plynu se však snížila o 0,8 procenta na 635,3 miliardy metrů krychlových. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo energetiky. Rusko je největším těžařem ropy na světě.Čti více

Útoky vyděračů na majitele telefonů s operačním systémem Android jsou celosvětově na vzestupu

Počet útoků vyděračských programů na mobilní zařízení s operačním systémem Android se loni zvýšil o 50 procent a dosáhl dosud nejvyšší úrovně.

Ilustrační foto

Euro se stalo před patnácti lety jedinou měnou pro prvních 12 států Evropské měnové unie

Před patnácti lety, 1. března 2002, se ve 12 zemích Evropské měnové unie (EMU) stalo jedinou měnou euro, které bylo do oběhu uvedeno 1. ledna 2002 a po dva měsíce se používalo současně s národními měnami.

Reuters: Saúdská Arábie chce údajně letos dostat cenu ropy na 60 USD za barel

Podle několika zdrojů působících v ropném průmyslu je cílem Saúdské Arábie, aby se cena ropy letos vyšplhala na zhruba 60 USD za barel.

Šéf Samsungu čelí obvinění z korupce a zpronevěry

Jihokorejský zvláštní státní zástupce v úterý oznámil, že v souvislosti s politickým skandálem v zemi obviní ředitele Samsung Group Jay Y. Leea a čtyři další vedoucí pracovníky skupiny z podplácení a zpronevěry.

Ilustrační obrázek

Tvorba vlastního AOS (7) – Ochrana proti opakovaným příkazům

V minulém díle jsme již posunuli program do fáze, kdy dokáže provádět obchodní pokyny dle námi zvolených pravidel. Ke správné funkčnosti je však stále třeba kód trochu vyladit. Pojďme se podívat jak.

Podle BHP Billiton dojde v roce 2017 k vyvážení trhu s ropou

Podle viceprezidenta společnosti BHP Billiton Ltd. (BHP.AU) Michiela Hoverse se trh s ropou letos normalizuje a poptávka po ropě, ropném kondenzátu, zemním plynu a biopalivech koncem roku převýší nabídku a vyrovná tím stav globálních zásob.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.