Chcete být nesmrtelní za 200 tisíc dolarů?

28.04.2016 15:30 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Stále více lidí se chce nechat zamrazit, aby měli šanci na život po smrti. Otázka tedy zní: Přidáte se k nim? V pouštní oblasti arizonského Scottsdale odpočívá 147 mozků a těl zakonzervovaných tekutým dusíkem, aby jednoho dne byly oživeny. Uvádí to televize CNBC.

Foto: Frankula Flickr

 

Ne, to není žádná science fiction. Tisíce lidí z celého světa opravdu vkládají svou důvěru, život i majetek do budoucích příslibů v oblasti kryoniky, tzn. zakonzervování těla nemrznoucí směsí krátce po smrti, a to v naději, že budoucí medicína dokáže zemřelé vrátit zpět.

Max More, CEO společnosti Alcor, uvádí, že před padesáti lety by byl člověk, který přestane dýchat a zastaví se mu srdce, prohlášen za mrtvého. Podle jeho názoru je prohlášení za mrtvého poněkud svévolný krok, neboť každý potřebuje zachránit.

„Záchrana“ začíná v okamžiku, kdy lékař prohlásí pacienta za mrtvého. Tým společnosti Alcor následně připraví ledovou koupel a začne do těla vpravovat 16 různých léčivých přípravků a variací nemrznoucí směsi, dokud teplota těla neklesne poblíž bodu mrazu.

Podle Mora je nejdůležitější rychlost, s jakou se k pacientovi dostanou, a jak rychle zahájí proces chlazení. I proto má společnost své týmy ve Velké Británii, Kanadě nebo Německu a svým členům nabízí slevu 10 000 USD, pokud se rozhodnou legálně zemřít ve Scottsdale, kde pacienta zchladí a připraví na operaci v rekordních 35 minutách.

Pokud si klient zvolí eufemisticky zvanou variantu „Neuro“, smluvní chirurg následně odejme hlavu, v naději, že s pomocí klientovy DNA bude vytvořeno nové tělo, až jednou nadejde čas na rozmrazení. Tato možnost je také mnohem levnější. Za zhruba 80 000 USD je téměř o polovinu nižší než konzervace celého těla, která stojí minimálně 200 000 USD. To není zase tolik, jak se může zdát, jelikož klienti částku uhradí z životního pojištění, dodává More.

Tento obchodní model je v podstatě podobný aktivitám neziskové komunity působící v této oblasti. Michiganský Cryonics Institute nabízí podobnou strukturu plateb, ovšem při mnohem dostupnější ceně 28 000 USD za konzervaci celého těla. Zde se nabízí otázka – proč je cenový rozdíl tak výrazný?

Podle Mora zaujímá jeho společnost velice konzervativní přístup k plánování financování. Z celkových 200 000 USD jde 115 000 USD do svěřeneckého fondu pro péči o pacienty, z něhož by měly být pokryty případné náklady a který je řízen správní radou (z nichž by měl určitý počet mít své blízké v kryokonzervaci). More tvrdí, že ve fondu je v současné době přes 10 milionu dolarů, což vyplývá i z nedávného přiznání pro neziskový sektor.

 

Kdo do toho jde?

Když se More v roce 1986 přestěhoval z Velké Británie do USA, aby v Alcoru řídil školicí aktivity, vedli společnost převážně dobrovolníci a More se stal jejím 67. členem. Nyní má osm zaměstnanců na plný úvazek, více než 1 000 členů a chce zdvojnásobit velikost segmentu péče o pacienta.

Ačkoli Alcor uvádí, že mezi jeho členy jsou i jména, jako je miliardář Peter Thiel nebo hlavní technolog Googlu Ray Kurzweil, byla populární jména již dříve předmětem důkladného zájmu. Společnost se ocitla pod mediální palbou po té, co se bývalý zaměstnanec vyjádřil ve smyslu, že údajně zneužila ostatky basketbalové hvězdy Teda Williamse. Přestože byla žaloba za pomluvu, kterou společnost podala, zamítnuta, snaží se nadále řízení obnovit. I tak členská základna nadále roste.

Sedmačtyřicetiletá Elaine Walker je svobodná matka, která pracuje na částečný úvazek jako lektorka na Scottsdale Community College a která se před devíti lety rozhodla, že si u Alcoru nechá zamrazit hlavu, když kouzlo kryoniky na internetu objevila ještě v 90. letech minulého století.

Jelikož tehdy zrovna dokončila školu, připadaly jí náklady zcela nedostupné až do doby, než společnost umožnila zálohové financování prostřednictvím životního pojištění. Na životní pojištění si ukládala 14 dolarů měsíčně, a tak jediné, co jí zbývalo, bylo vyřešit platbu 600 USD za roční členské příspěvky, což se jí podařilo, když si zrušila mobilní telefon.

Nyní říká, že mobilní telefon již má, ale tehdy jí nic jiného nezbývalo. O devět let později si stále dělá starosti, že bude celé další roky šetřit, ovšem s podobou této budoucnosti si už příliš hlavu neláme. Tvrdí, že nechce opět žít proto, že by potřebovala žít navždy nebo stihnout to, co se jí ještě nepodařilo. Prý chce zkrátka jen zažít, jaké to bude.

Dokonce uvedla, že by klidně dala přednost tomu, aby se stala kyborgem na nějaké vzdálené planetě, než aby zemřela na Zemi. Pokud by to prý nebylo spojeno s nějakými extrémními tělesnými bolestmi, zeptala by se kyborga vedle sebe, zda lidstvo ovládlo Mars.

 

Může kryonika fungovat?

V očích zákona není Alcor povinen poskytnout život po smrti. Po zákonném stanovení smrti představuje podle vlády Spojených států všech 147 „pacientů“ Alcoru pouhá těla a orgány věnované vědě v souladu se zákonem o dárcovství orgánů, což znamená, že i když Alcor se svými členy uzavře smlouvu o poskytnutí kryonických služeb, má jen velmi volnou povinnost tak ve skutečnosti učinit.

More řekl CNBC, že by nebylo dobré, když by to celé nedotáhli do konce. V případě potřeby jsou navíc připraveni se i soudit o vlastnictví klientů nebo si dokonce vyžádat soudní příkaz k zastavení pitvy.

Kromě právních překážek spojených se zasahováním do manipulace s pacienty se kryonika musí vypořádat i se zákony vědy.

Futurista a profesor teoretické fyziky na City College of New York Michio Kaku k tomu poznamenal, že pokud dostane vědeckou otázku, musí poskytnout výsledky, které je možné otestovat, reprodukovat i falzifikovat. Kryonika bohužel nic takového nenabízí. Zatímco její zastánci poukazují na úspěšné oplodnění zmrazených embryí in vitro nebo na pokusy s jednoduchými živočichy, Kaku zdůrazňuje, že postrádá lidské důkazy.

Jiní se zmiňují o celkové komplexnosti a neprozkoumaných stránkách fungování lidského mozku. Columbijský neurovědec Ken Miller přirovnal kryoniku k „prodeji lístků na jízdu, na kterou se nedostanete“, zejména vzhledem k existenci více než 100 miliard neuronů, z nichž současná neurověda zatím prozkoumala jen nepatrný zlomek.

Podle Mora ale Alcor neprodává jen naději. Je to šance. Máme-li být spravedliví, před příchodem kryoniky představovaly i vědecké důkazy ohledně života po životě spíše jen naději. A členům, jakými je Elaine Walker a jí podobní, to stačí, aby zaplatili. Elaine tvrdí, že nejvíc je zvědavá na budoucnost a že ve srovnání s nadějí, kterou má, jsou náklady zanedbatelné.

 

Zdroj:cnbc, redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Hologic kupuje výrobce produktů pro estetickou medicínu, Cynosure za více jak 42 miliard korun

Přední světový vývojář, výrobce a dodavatel diagnostických produktů, lékařských zobrazovacích systémům a chirurgických produktů Hologic Inc. koupí za 1,65 miliardy USD (42,2 miliardy Kč) společnost zaměřenou na produkty estetické medicíny Cynosure Inc.

Řada nemocnic nakupuje léky a zdravotnický materiál za několikamilionové sumy bez veřejné soutěže

Sedm zdravotnických zařízení nakoupilo v posledním půl roce léky a zdravotnický materiál za více než půl miliardy korun bez soutěže. Vyplývá to ze zjištění sdružení EconLab a Oživení.

Návštěvu plastického chirurga v Albánii klienti často zaplatí vlastním zdravím

Žena se strnulou tváří si rukou zakrývá absces, který ji hyzdí. Stala se obětí estetické chirurgie v Albánii, praktikované v legislativním vakuu, které lékaře v této balkánské zemi znepokojuje.

České společnosti mají dobrou šanci uspět na ománském trhu, tvrdí představitelé ministerstva zahraničí

Snaha o restrukturalizaci ekonomiky otevírá českým firmám příležitosti na ománském trhu.

Češi v nákladech na svou zdravotní péči tápou

Většina lidí neví, kolik stojí zdravotní péče a kolik za ni jejich pojišťovna platí. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými pojištěnci v lednu udělala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Ilustrační foto

Některé nemocnice zaplatí za dodané léky méně, než kolik naúčtují pojišťovnám

Mnohé nemocnice v Česku zřejmě využívají praxi takzvaných zpětných bonusů, kdy při určitém objemu nákupu zboží dostanou od firem část ceny zpět. Pojišťovně ale nemocnice vykážou plnou částku a peníze navíc zůstanou v rozpočtu nemocnice. Vyplývá to ze smluv, které nemocnice uveřejnily v centrálním registru smluv.Čti více

Tesla vykázala za Q4 nižší než očekávaný zisk, pozitivně však překvapila na straně tržeb

Společnost Tesla dnes reportovala své hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku a zveřejnila také informace k produkci Modelu 3 či stavbě dalších továren Gigafactory.

Warren Buffett nakupuje akcie aerolinií, na obzoru se však možná rýsuje i plnohodnotná akvizice

Analytici Morgan Stanley i Cowen Group se domnívají, že Warren Buffett může v tomto roce překvapit trhy akvizicí jedné z leteckých společností operujících v USA.

Airbus platí za svůj „prvotní hřích“ těžkou daň. Žádá u evropských vlád prominutí miliardových penále

Společnost Airbus jedná s představiteli několika evropských vlád o prominutí penále za zpoždění v dodávkách armádního transportního letounu A400M.

Změny v daňové oblasti navrhované ČSSD by výrazně dopadly také na lékaře a ostatní zdravotnický personál

Sociální demokracie by svým návrhem na zavedení vyšších daňových sazeb pro lidi s vyššími výdělky zřejmě více zdanila nemocniční lékaře, kterým v minulých letech opakovaně přidávala.

Ilustrační obrázek

Nejzajímavější akcie na dnešní den: Toll Brothers, Pfizer, Garmin, Saudi Aramco a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA: TOL, DISH, SIX, TRCO, FSLR a další.

ABB zřejmě odepíše 100 milionů dolarů v důsledku defraudace ve své jihokorejské pobočce

Švýcarská strojírenská skupina ABB zřejmě odepíše 100 milionů dolarů (přes 2,5 miliardy Kč) v důsledku defraudace ve své jihokorejské pobočce.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.