Chcete být nesmrtelní za 200 tisíc dolarů?

28.04.2016 15:30 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Stále více lidí se chce nechat zamrazit, aby měli šanci na život po smrti. Otázka tedy zní: Přidáte se k nim? V pouštní oblasti arizonského Scottsdale odpočívá 147 mozků a těl zakonzervovaných tekutým dusíkem, aby jednoho dne byly oživeny. Uvádí to televize CNBC.

Foto: Frankula Flickr

 

Ne, to není žádná science fiction. Tisíce lidí z celého světa opravdu vkládají svou důvěru, život i majetek do budoucích příslibů v oblasti kryoniky, tzn. zakonzervování těla nemrznoucí směsí krátce po smrti, a to v naději, že budoucí medicína dokáže zemřelé vrátit zpět.

Max More, CEO společnosti Alcor, uvádí, že před padesáti lety by byl člověk, který přestane dýchat a zastaví se mu srdce, prohlášen za mrtvého. Podle jeho názoru je prohlášení za mrtvého poněkud svévolný krok, neboť každý potřebuje zachránit.

„Záchrana“ začíná v okamžiku, kdy lékař prohlásí pacienta za mrtvého. Tým společnosti Alcor následně připraví ledovou koupel a začne do těla vpravovat 16 různých léčivých přípravků a variací nemrznoucí směsi, dokud teplota těla neklesne poblíž bodu mrazu.

Podle Mora je nejdůležitější rychlost, s jakou se k pacientovi dostanou, a jak rychle zahájí proces chlazení. I proto má společnost své týmy ve Velké Británii, Kanadě nebo Německu a svým členům nabízí slevu 10 000 USD, pokud se rozhodnou legálně zemřít ve Scottsdale, kde pacienta zchladí a připraví na operaci v rekordních 35 minutách.

Pokud si klient zvolí eufemisticky zvanou variantu „Neuro“, smluvní chirurg následně odejme hlavu, v naději, že s pomocí klientovy DNA bude vytvořeno nové tělo, až jednou nadejde čas na rozmrazení. Tato možnost je také mnohem levnější. Za zhruba 80 000 USD je téměř o polovinu nižší než konzervace celého těla, která stojí minimálně 200 000 USD. To není zase tolik, jak se může zdát, jelikož klienti částku uhradí z životního pojištění, dodává More.

Tento obchodní model je v podstatě podobný aktivitám neziskové komunity působící v této oblasti. Michiganský Cryonics Institute nabízí podobnou strukturu plateb, ovšem při mnohem dostupnější ceně 28 000 USD za konzervaci celého těla. Zde se nabízí otázka – proč je cenový rozdíl tak výrazný?

Podle Mora zaujímá jeho společnost velice konzervativní přístup k plánování financování. Z celkových 200 000 USD jde 115 000 USD do svěřeneckého fondu pro péči o pacienty, z něhož by měly být pokryty případné náklady a který je řízen správní radou (z nichž by měl určitý počet mít své blízké v kryokonzervaci). More tvrdí, že ve fondu je v současné době přes 10 milionu dolarů, což vyplývá i z nedávného přiznání pro neziskový sektor.

 

Kdo do toho jde?

Když se More v roce 1986 přestěhoval z Velké Británie do USA, aby v Alcoru řídil školicí aktivity, vedli společnost převážně dobrovolníci a More se stal jejím 67. členem. Nyní má osm zaměstnanců na plný úvazek, více než 1 000 členů a chce zdvojnásobit velikost segmentu péče o pacienta.

Ačkoli Alcor uvádí, že mezi jeho členy jsou i jména, jako je miliardář Peter Thiel nebo hlavní technolog Googlu Ray Kurzweil, byla populární jména již dříve předmětem důkladného zájmu. Společnost se ocitla pod mediální palbou po té, co se bývalý zaměstnanec vyjádřil ve smyslu, že údajně zneužila ostatky basketbalové hvězdy Teda Williamse. Přestože byla žaloba za pomluvu, kterou společnost podala, zamítnuta, snaží se nadále řízení obnovit. I tak členská základna nadále roste.

Sedmačtyřicetiletá Elaine Walker je svobodná matka, která pracuje na částečný úvazek jako lektorka na Scottsdale Community College a která se před devíti lety rozhodla, že si u Alcoru nechá zamrazit hlavu, když kouzlo kryoniky na internetu objevila ještě v 90. letech minulého století.

Jelikož tehdy zrovna dokončila školu, připadaly jí náklady zcela nedostupné až do doby, než společnost umožnila zálohové financování prostřednictvím životního pojištění. Na životní pojištění si ukládala 14 dolarů měsíčně, a tak jediné, co jí zbývalo, bylo vyřešit platbu 600 USD za roční členské příspěvky, což se jí podařilo, když si zrušila mobilní telefon.

Nyní říká, že mobilní telefon již má, ale tehdy jí nic jiného nezbývalo. O devět let později si stále dělá starosti, že bude celé další roky šetřit, ovšem s podobou této budoucnosti si už příliš hlavu neláme. Tvrdí, že nechce opět žít proto, že by potřebovala žít navždy nebo stihnout to, co se jí ještě nepodařilo. Prý chce zkrátka jen zažít, jaké to bude.

Dokonce uvedla, že by klidně dala přednost tomu, aby se stala kyborgem na nějaké vzdálené planetě, než aby zemřela na Zemi. Pokud by to prý nebylo spojeno s nějakými extrémními tělesnými bolestmi, zeptala by se kyborga vedle sebe, zda lidstvo ovládlo Mars.

 

Může kryonika fungovat?

V očích zákona není Alcor povinen poskytnout život po smrti. Po zákonném stanovení smrti představuje podle vlády Spojených států všech 147 „pacientů“ Alcoru pouhá těla a orgány věnované vědě v souladu se zákonem o dárcovství orgánů, což znamená, že i když Alcor se svými členy uzavře smlouvu o poskytnutí kryonických služeb, má jen velmi volnou povinnost tak ve skutečnosti učinit.

More řekl CNBC, že by nebylo dobré, když by to celé nedotáhli do konce. V případě potřeby jsou navíc připraveni se i soudit o vlastnictví klientů nebo si dokonce vyžádat soudní příkaz k zastavení pitvy.

Kromě právních překážek spojených se zasahováním do manipulace s pacienty se kryonika musí vypořádat i se zákony vědy.

Futurista a profesor teoretické fyziky na City College of New York Michio Kaku k tomu poznamenal, že pokud dostane vědeckou otázku, musí poskytnout výsledky, které je možné otestovat, reprodukovat i falzifikovat. Kryonika bohužel nic takového nenabízí. Zatímco její zastánci poukazují na úspěšné oplodnění zmrazených embryí in vitro nebo na pokusy s jednoduchými živočichy, Kaku zdůrazňuje, že postrádá lidské důkazy.

Jiní se zmiňují o celkové komplexnosti a neprozkoumaných stránkách fungování lidského mozku. Columbijský neurovědec Ken Miller přirovnal kryoniku k „prodeji lístků na jízdu, na kterou se nedostanete“, zejména vzhledem k existenci více než 100 miliard neuronů, z nichž současná neurověda zatím prozkoumala jen nepatrný zlomek.

Podle Mora ale Alcor neprodává jen naději. Je to šance. Máme-li být spravedliví, před příchodem kryoniky představovaly i vědecké důkazy ohledně života po životě spíše jen naději. A členům, jakými je Elaine Walker a jí podobní, to stačí, aby zaplatili. Elaine tvrdí, že nejvíc je zvědavá na budoucnost a že ve srovnání s nadějí, kterou má, jsou náklady zanedbatelné.

 

Zdroj:cnbc, redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
bílé krviny

Vakcíny „na míru“ skýtají novou naději pro pacienty trpící rakovinou

Rakovina může mít mnoho podob, vyvinout univerzální lék je proto značně obtížné ne-li rovnou nemožné. Pacienti jsou často nuceni podstupovat sérii zdraví poškozujících terapií předtím, než některá z nich má pozitivní účinky. Nové personalizované vakcíny mohou představovat řešení, tvrdí vědci z Dana-Farber Cancer Institute.

Republikání v USA se znovu pokusí protlačit nový zákon o zdravotní péči

Podle plátku Washington Post se Republikánská strana v USA v sobotu pokusí dopilovat návrh zákona, který se týká zdravotní péče.

Jezdit do práce na kole snižuje riziko vzniku rakoviny

Dejte mi dostatek financí a vědecky vám podložím prospěšnost čehokoli! Ale teď vážně: Nová vědecká studie (pravděpodobně taktéž bicyklujících vědců) z University of Glasgow prý dokládá zdravotní prospěšnost každodenního dojíždění do práce na kole. Posuďte sami:

Ilustrační foto

Zdravotní pojišťovny by mohly mít díky novému zákonu zájem i o starší a chronicky nemocné pojištěnce

Zdravotní pojišťovny budou asi dostávat více peněz na chronické pacienty. Novelu, která to předpokládá, dnes schválil Senát hlasy 65 ze 66 přítomných členů. Pokud předlohu podepíše prezident, změny v přerozdělování peněz budou platit od příštího roku.

Ilustrační obrázek

Čím zdravější ekonomika, tím nemocnější lidé? Češi jsou na celosvětovém indexu zdraví na 30. místě

Letošní celosvětový žebříček zdraví populace, Bloomberg Global Health Index ovládla Itálie, přestože její ekonomika celá desetiletí stagnuje a mladí lidé zde jen s obtížemi hledají pracovní uplatnění. Češi uzavírají třetí desítku zemí. 

Objevil se první ETF, který dovoluje Američanům legálně investovat do trávy

Pro Američany z USA to bylo doposud poměrně složité až nemožné, pokud chtěli legálním způsobem investovat do světově se rozvíjejícího byznysu s marihuanou. Sklidit úrodu palic mnohým z nich nyní umožní nový online ETF z akciové burzy v Torontu.Čti více

J&T Banka: Unipetrol: Projekce výsledků za 1Q17

Unipetrol oznámí výsledky za 1Q17 ve čtvrtek 27. dubna před otevřením trhu.

Roční obrat fitness center v Česku je zhruba tři miliardy korun

ČTK to řekl Karel Jarušek z předsednictva České komory fitness. Zařízení je kolem tisícovky a každoročně přibývají, uvedla na dnešní konferenci komory její prezidentka Jana Havrdová.

Skvělá účinnost léčiva na hepatitidu od Gilead

Léčivo na léčbu hepatitidy typu B a C s názvem Harvoni (ledipasvir/sofosbuvir) od farmaceutické společnosti Gilead Sciences, Inc. (GILD) podává skvělé výsledky v rámci střední fáze klinického testování.

Investiční doporučení a cílová cena pro akcie BMW podle analytiků SocGen, JPMorgan, Independent, Deutsche Bank a dalších...

Celá řada analytických týmů se dnes vydala investiční doporučení a cílové ceny pro akcie bavorské automobilky BMW.

Módní řetězec Bebe Stores zavře všechny obchody

Problémy zmítaný maloobchodník s oděvy Bebe Stores Inc (BEBE.O) v pátek oznámil, že do konce května zavře všechny své obchody.

Honeywell svými výsledky potěšil analytiky

Společnost Honeywell (NYSE:HON) vykázala v prvním čtvrtletí tohoto roku výnos na akcii v hodnotě 1,71 USD, což překonalo očekávání analytiků o devět centů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.