Chcete být nesmrtelní za 200 tisíc dolarů?

28.04.2016 15:30 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Stále více lidí se chce nechat zamrazit, aby měli šanci na život po smrti. Otázka tedy zní: Přidáte se k nim? V pouštní oblasti arizonského Scottsdale odpočívá 147 mozků a těl zakonzervovaných tekutým dusíkem, aby jednoho dne byly oživeny. Uvádí to televize CNBC.

Foto: Frankula Flickr

 

Ne, to není žádná science fiction. Tisíce lidí z celého světa opravdu vkládají svou důvěru, život i majetek do budoucích příslibů v oblasti kryoniky, tzn. zakonzervování těla nemrznoucí směsí krátce po smrti, a to v naději, že budoucí medicína dokáže zemřelé vrátit zpět.

Max More, CEO společnosti Alcor, uvádí, že před padesáti lety by byl člověk, který přestane dýchat a zastaví se mu srdce, prohlášen za mrtvého. Podle jeho názoru je prohlášení za mrtvého poněkud svévolný krok, neboť každý potřebuje zachránit.

„Záchrana“ začíná v okamžiku, kdy lékař prohlásí pacienta za mrtvého. Tým společnosti Alcor následně připraví ledovou koupel a začne do těla vpravovat 16 různých léčivých přípravků a variací nemrznoucí směsi, dokud teplota těla neklesne poblíž bodu mrazu.

Podle Mora je nejdůležitější rychlost, s jakou se k pacientovi dostanou, a jak rychle zahájí proces chlazení. I proto má společnost své týmy ve Velké Británii, Kanadě nebo Německu a svým členům nabízí slevu 10 000 USD, pokud se rozhodnou legálně zemřít ve Scottsdale, kde pacienta zchladí a připraví na operaci v rekordních 35 minutách.

Pokud si klient zvolí eufemisticky zvanou variantu „Neuro“, smluvní chirurg následně odejme hlavu, v naději, že s pomocí klientovy DNA bude vytvořeno nové tělo, až jednou nadejde čas na rozmrazení. Tato možnost je také mnohem levnější. Za zhruba 80 000 USD je téměř o polovinu nižší než konzervace celého těla, která stojí minimálně 200 000 USD. To není zase tolik, jak se může zdát, jelikož klienti částku uhradí z životního pojištění, dodává More.

Tento obchodní model je v podstatě podobný aktivitám neziskové komunity působící v této oblasti. Michiganský Cryonics Institute nabízí podobnou strukturu plateb, ovšem při mnohem dostupnější ceně 28 000 USD za konzervaci celého těla. Zde se nabízí otázka – proč je cenový rozdíl tak výrazný?

Podle Mora zaujímá jeho společnost velice konzervativní přístup k plánování financování. Z celkových 200 000 USD jde 115 000 USD do svěřeneckého fondu pro péči o pacienty, z něhož by měly být pokryty případné náklady a který je řízen správní radou (z nichž by měl určitý počet mít své blízké v kryokonzervaci). More tvrdí, že ve fondu je v současné době přes 10 milionu dolarů, což vyplývá i z nedávného přiznání pro neziskový sektor.

 

Kdo do toho jde?

Když se More v roce 1986 přestěhoval z Velké Británie do USA, aby v Alcoru řídil školicí aktivity, vedli společnost převážně dobrovolníci a More se stal jejím 67. členem. Nyní má osm zaměstnanců na plný úvazek, více než 1 000 členů a chce zdvojnásobit velikost segmentu péče o pacienta.

Ačkoli Alcor uvádí, že mezi jeho členy jsou i jména, jako je miliardář Peter Thiel nebo hlavní technolog Googlu Ray Kurzweil, byla populární jména již dříve předmětem důkladného zájmu. Společnost se ocitla pod mediální palbou po té, co se bývalý zaměstnanec vyjádřil ve smyslu, že údajně zneužila ostatky basketbalové hvězdy Teda Williamse. Přestože byla žaloba za pomluvu, kterou společnost podala, zamítnuta, snaží se nadále řízení obnovit. I tak členská základna nadále roste.

Sedmačtyřicetiletá Elaine Walker je svobodná matka, která pracuje na částečný úvazek jako lektorka na Scottsdale Community College a která se před devíti lety rozhodla, že si u Alcoru nechá zamrazit hlavu, když kouzlo kryoniky na internetu objevila ještě v 90. letech minulého století.

Jelikož tehdy zrovna dokončila školu, připadaly jí náklady zcela nedostupné až do doby, než společnost umožnila zálohové financování prostřednictvím životního pojištění. Na životní pojištění si ukládala 14 dolarů měsíčně, a tak jediné, co jí zbývalo, bylo vyřešit platbu 600 USD za roční členské příspěvky, což se jí podařilo, když si zrušila mobilní telefon.

Nyní říká, že mobilní telefon již má, ale tehdy jí nic jiného nezbývalo. O devět let později si stále dělá starosti, že bude celé další roky šetřit, ovšem s podobou této budoucnosti si už příliš hlavu neláme. Tvrdí, že nechce opět žít proto, že by potřebovala žít navždy nebo stihnout to, co se jí ještě nepodařilo. Prý chce zkrátka jen zažít, jaké to bude.

Dokonce uvedla, že by klidně dala přednost tomu, aby se stala kyborgem na nějaké vzdálené planetě, než aby zemřela na Zemi. Pokud by to prý nebylo spojeno s nějakými extrémními tělesnými bolestmi, zeptala by se kyborga vedle sebe, zda lidstvo ovládlo Mars.

 

Může kryonika fungovat?

V očích zákona není Alcor povinen poskytnout život po smrti. Po zákonném stanovení smrti představuje podle vlády Spojených států všech 147 „pacientů“ Alcoru pouhá těla a orgány věnované vědě v souladu se zákonem o dárcovství orgánů, což znamená, že i když Alcor se svými členy uzavře smlouvu o poskytnutí kryonických služeb, má jen velmi volnou povinnost tak ve skutečnosti učinit.

More řekl CNBC, že by nebylo dobré, když by to celé nedotáhli do konce. V případě potřeby jsou navíc připraveni se i soudit o vlastnictví klientů nebo si dokonce vyžádat soudní příkaz k zastavení pitvy.

Kromě právních překážek spojených se zasahováním do manipulace s pacienty se kryonika musí vypořádat i se zákony vědy.

Futurista a profesor teoretické fyziky na City College of New York Michio Kaku k tomu poznamenal, že pokud dostane vědeckou otázku, musí poskytnout výsledky, které je možné otestovat, reprodukovat i falzifikovat. Kryonika bohužel nic takového nenabízí. Zatímco její zastánci poukazují na úspěšné oplodnění zmrazených embryí in vitro nebo na pokusy s jednoduchými živočichy, Kaku zdůrazňuje, že postrádá lidské důkazy.

Jiní se zmiňují o celkové komplexnosti a neprozkoumaných stránkách fungování lidského mozku. Columbijský neurovědec Ken Miller přirovnal kryoniku k „prodeji lístků na jízdu, na kterou se nedostanete“, zejména vzhledem k existenci více než 100 miliard neuronů, z nichž současná neurověda zatím prozkoumala jen nepatrný zlomek.

Podle Mora ale Alcor neprodává jen naději. Je to šance. Máme-li být spravedliví, před příchodem kryoniky představovaly i vědecké důkazy ohledně života po životě spíše jen naději. A členům, jakými je Elaine Walker a jí podobní, to stačí, aby zaplatili. Elaine tvrdí, že nejvíc je zvědavá na budoucnost a že ve srovnání s nadějí, kterou má, jsou náklady zanedbatelné.

 

Zdroj:cnbc, redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

Americký vynálezce: Za deset let bude běžné transplantovat lidem orgány vypěstované z jejich vlastních buněk

Za deset let bude běžné transplantovat lidem orgány vypěstované z jejich vlastních buněk, je přesvědčen americký vynálezce, spisovatel a futurolog Ray Kurzweil.

USA: Pro schválení zákona o zdravotní péči není dostatek hlasů

Mluvčí Sněmovny reprezentantů USA, Paul Ryan, jde informovat prezidenta do Bílého domu.

Ministerstvo vypsalo výběrové řízení na leteckou záchranku

Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo nové výběrové řízení na provozovatele letecké záchranné služby ze základny v Ústí nad Labem.

Vláda nesouhlasí k elektronizaci zdravotnictví

Nesouhlasné stanovisko vlády dostali zákonodárci k předloze skupiny poslanců hnutí ANO, jež by měla v praxi umožnit vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě.

Akcie provozovatelů nemocnic v USA oslabují v reakci na Trumpovy pokroky ve zrušení Obamacare

Podle předsedy Sněmovny reprezentantů, Paula Ryana, prezident Trump uspěl ve snaze přesvědčit republikánské reprezentanty o potřebě zrušení zákona o dostupné zdravotní péči jinak známého jako Obamacare.

Biotechnologické akcie pod tlakem poté, co Trump znovu kritizoval vysoké ceny léčiv

Zdá se, že trhy přestávají být do té míry citlivé k prohlášením Donalda Trumpa jako dříve, jistá reakce na jeho dnešní kritiku vysoké ceny léčiv je však stále patrná.Čti více
Ilustrační foto

Tesco zaplatí za účetní podvody čtyři miliardy korun

Největší britská maloobchodní společnost Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber (4,03 miliardy Kč) za účetní podvod, informuje agentura Reuters.

Ilustrační foto

American Airlines se dohodla s čínskou China Southern Airlines na koupi podílu

Americká letecká společnost American Airlines Group koupí podíl v největších čínských aerolinkách China Southern Airlines. Stane se tak druhým americkým přepravcem, který bude vlastnit část čínské letecké společnosti.

Ilustrační foto

Šéfové BMW a Daimleru věří v dlouhodobý růst automobilového sektoru

Celosvětový prodej automobilů bude podle ředitelů německých automobilek Daimler a BMW nadále pokračovat v růstu, a to navzdory stoupajícímu zájmu o systémy pro sdílení vozů. Informovala o tom agentura DPA.

Ilustrační foto

Největší ruská banka Sberbank se stahuje z ukrajinského trhu

Největší ruská bankovní společnost Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi skupině investorů, která zahrnuje podniky z Lotyšska a Běloruska. Oznámila to firma. Nezveřejnila však prodejní cenu.

Elon Musk spouští nový startup

Elon Musk opět stál u spuštění nového startupu, tentokrát pod názvem Neuralink.

Akcie HTG Molecular Diagnostics lapají po dechu po 350% rally

Po výrazné rally z posledního týdne se zdá, že akcie HTG Molecular Diagnostics Inc. prozatím narazily na svůj strop.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.