Chcete být nesmrtelní za 200 tisíc dolarů?

28.04.2016 15:30 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Stále více lidí se chce nechat zamrazit, aby měli šanci na život po smrti. Otázka tedy zní: Přidáte se k nim? V pouštní oblasti arizonského Scottsdale odpočívá 147 mozků a těl zakonzervovaných tekutým dusíkem, aby jednoho dne byly oživeny. Uvádí to televize CNBC.

Foto: Frankula Flickr

 

Ne, to není žádná science fiction. Tisíce lidí z celého světa opravdu vkládají svou důvěru, život i majetek do budoucích příslibů v oblasti kryoniky, tzn. zakonzervování těla nemrznoucí směsí krátce po smrti, a to v naději, že budoucí medicína dokáže zemřelé vrátit zpět.

Max More, CEO společnosti Alcor, uvádí, že před padesáti lety by byl člověk, který přestane dýchat a zastaví se mu srdce, prohlášen za mrtvého. Podle jeho názoru je prohlášení za mrtvého poněkud svévolný krok, neboť každý potřebuje zachránit.

„Záchrana“ začíná v okamžiku, kdy lékař prohlásí pacienta za mrtvého. Tým společnosti Alcor následně připraví ledovou koupel a začne do těla vpravovat 16 různých léčivých přípravků a variací nemrznoucí směsi, dokud teplota těla neklesne poblíž bodu mrazu.

Podle Mora je nejdůležitější rychlost, s jakou se k pacientovi dostanou, a jak rychle zahájí proces chlazení. I proto má společnost své týmy ve Velké Británii, Kanadě nebo Německu a svým členům nabízí slevu 10 000 USD, pokud se rozhodnou legálně zemřít ve Scottsdale, kde pacienta zchladí a připraví na operaci v rekordních 35 minutách.

Pokud si klient zvolí eufemisticky zvanou variantu „Neuro“, smluvní chirurg následně odejme hlavu, v naději, že s pomocí klientovy DNA bude vytvořeno nové tělo, až jednou nadejde čas na rozmrazení. Tato možnost je také mnohem levnější. Za zhruba 80 000 USD je téměř o polovinu nižší než konzervace celého těla, která stojí minimálně 200 000 USD. To není zase tolik, jak se může zdát, jelikož klienti částku uhradí z životního pojištění, dodává More.

Tento obchodní model je v podstatě podobný aktivitám neziskové komunity působící v této oblasti. Michiganský Cryonics Institute nabízí podobnou strukturu plateb, ovšem při mnohem dostupnější ceně 28 000 USD za konzervaci celého těla. Zde se nabízí otázka – proč je cenový rozdíl tak výrazný?

Podle Mora zaujímá jeho společnost velice konzervativní přístup k plánování financování. Z celkových 200 000 USD jde 115 000 USD do svěřeneckého fondu pro péči o pacienty, z něhož by měly být pokryty případné náklady a který je řízen správní radou (z nichž by měl určitý počet mít své blízké v kryokonzervaci). More tvrdí, že ve fondu je v současné době přes 10 milionu dolarů, což vyplývá i z nedávného přiznání pro neziskový sektor.

 

Kdo do toho jde?

Když se More v roce 1986 přestěhoval z Velké Británie do USA, aby v Alcoru řídil školicí aktivity, vedli společnost převážně dobrovolníci a More se stal jejím 67. členem. Nyní má osm zaměstnanců na plný úvazek, více než 1 000 členů a chce zdvojnásobit velikost segmentu péče o pacienta.

Ačkoli Alcor uvádí, že mezi jeho členy jsou i jména, jako je miliardář Peter Thiel nebo hlavní technolog Googlu Ray Kurzweil, byla populární jména již dříve předmětem důkladného zájmu. Společnost se ocitla pod mediální palbou po té, co se bývalý zaměstnanec vyjádřil ve smyslu, že údajně zneužila ostatky basketbalové hvězdy Teda Williamse. Přestože byla žaloba za pomluvu, kterou společnost podala, zamítnuta, snaží se nadále řízení obnovit. I tak členská základna nadále roste.

Sedmačtyřicetiletá Elaine Walker je svobodná matka, která pracuje na částečný úvazek jako lektorka na Scottsdale Community College a která se před devíti lety rozhodla, že si u Alcoru nechá zamrazit hlavu, když kouzlo kryoniky na internetu objevila ještě v 90. letech minulého století.

Jelikož tehdy zrovna dokončila školu, připadaly jí náklady zcela nedostupné až do doby, než společnost umožnila zálohové financování prostřednictvím životního pojištění. Na životní pojištění si ukládala 14 dolarů měsíčně, a tak jediné, co jí zbývalo, bylo vyřešit platbu 600 USD za roční členské příspěvky, což se jí podařilo, když si zrušila mobilní telefon.

Nyní říká, že mobilní telefon již má, ale tehdy jí nic jiného nezbývalo. O devět let později si stále dělá starosti, že bude celé další roky šetřit, ovšem s podobou této budoucnosti si už příliš hlavu neláme. Tvrdí, že nechce opět žít proto, že by potřebovala žít navždy nebo stihnout to, co se jí ještě nepodařilo. Prý chce zkrátka jen zažít, jaké to bude.

Dokonce uvedla, že by klidně dala přednost tomu, aby se stala kyborgem na nějaké vzdálené planetě, než aby zemřela na Zemi. Pokud by to prý nebylo spojeno s nějakými extrémními tělesnými bolestmi, zeptala by se kyborga vedle sebe, zda lidstvo ovládlo Mars.

 

Může kryonika fungovat?

V očích zákona není Alcor povinen poskytnout život po smrti. Po zákonném stanovení smrti představuje podle vlády Spojených států všech 147 „pacientů“ Alcoru pouhá těla a orgány věnované vědě v souladu se zákonem o dárcovství orgánů, což znamená, že i když Alcor se svými členy uzavře smlouvu o poskytnutí kryonických služeb, má jen velmi volnou povinnost tak ve skutečnosti učinit.

More řekl CNBC, že by nebylo dobré, když by to celé nedotáhli do konce. V případě potřeby jsou navíc připraveni se i soudit o vlastnictví klientů nebo si dokonce vyžádat soudní příkaz k zastavení pitvy.

Kromě právních překážek spojených se zasahováním do manipulace s pacienty se kryonika musí vypořádat i se zákony vědy.

Futurista a profesor teoretické fyziky na City College of New York Michio Kaku k tomu poznamenal, že pokud dostane vědeckou otázku, musí poskytnout výsledky, které je možné otestovat, reprodukovat i falzifikovat. Kryonika bohužel nic takového nenabízí. Zatímco její zastánci poukazují na úspěšné oplodnění zmrazených embryí in vitro nebo na pokusy s jednoduchými živočichy, Kaku zdůrazňuje, že postrádá lidské důkazy.

Jiní se zmiňují o celkové komplexnosti a neprozkoumaných stránkách fungování lidského mozku. Columbijský neurovědec Ken Miller přirovnal kryoniku k „prodeji lístků na jízdu, na kterou se nedostanete“, zejména vzhledem k existenci více než 100 miliard neuronů, z nichž současná neurověda zatím prozkoumala jen nepatrný zlomek.

Podle Mora ale Alcor neprodává jen naději. Je to šance. Máme-li být spravedliví, před příchodem kryoniky představovaly i vědecké důkazy ohledně života po životě spíše jen naději. A členům, jakými je Elaine Walker a jí podobní, to stačí, aby zaplatili. Elaine tvrdí, že nejvíc je zvědavá na budoucnost a že ve srovnání s nadějí, kterou má, jsou náklady zanedbatelné.

 

Zdroj:cnbc, redakce

Podobná témata
zdravotní péče, zdravotnictví, podniky a byznys, alcor, sci-fi

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Lék na nesmrtelnost? Protilátka ochrání mozek proti stárnutí a vlivu staré krve

Stará krev má na tělo silný vliv, poškozuje orgány a přispívá k celkovému stárnutí organismu. Vědci nyní objevili protilátku, která tělo proti tomuto vlivu chrání. Testy prokázaly, že tato protilátka zabraňuje stárnutí mozku u myší, píše server New Scientist.

Chytré hodinky poznají, že onemocníte dřív než vy

Čtení z ruky a okultní diagnóza nemoci na dálku se začínají třást o práci, protože nyní nastupují chytré hodinky.

Trump varoval některé podniky a vzal si na paškál i Obamacare

Donald Trump varoval firmy před překládáním výroby mimo USA, že by se na ně mohla záhy vztahovat speciální daň.

Rakovina, výnosný obchod se strachem

Rakovina je těžkou životní zkouškou pro každého, který jí onemocnění, zároveň je však pro farmaceutické společnosti výnosným byznysem. Strach a vysoké zisky jsou pevně svázány především v USA, kde je cesta mnoha lidí ke kvalitní zdravotní péči a drahým lékům mnohdy složitá.

Ilustrační foto

Analytici z Forbes představují biotechnologické trendy na rok 2017

Pravděpodobnost jasně hovoří proti invenci. Přesto však, dokonce i v těch případech, kdy selžou, povede se startupům tu a tam poskytnout vodítko, kudy se medicína ubírá či záhy ubírat může.

Crowdfunding zřejmě nenabízí to nejlepší řešení pro úhradu dluhu za zdravotní péči

Podle finančního serveru NerdWallet není varianta skupinového financování, tzv. crowdfundingu, tím nejlepším řešením při splácení účtů za lékařské ošetření.Čti více
Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: Čekání na Trumpa, ECB, výsledková sezóna

Celý týden se nesl ve znamení vyčkávání na páteční inaugurační projev Donalda Trumpa. V průběhu týdne se investoři pak zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu.

Americké akcie v den nástupu nového prezidenta USA mírně posílily

Americké akciové trhy v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků.

Čínské společnosti zvyšují své investice do hollywoodské filmové produkce

Hollywoodské filmové studio Paramount Pictures z mediální skupiny Viacom přijme od dvou čínských filmových společnosti Shanghai Film Group (SFG) a Huahua Media miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč).

Investiční doporučení a cílová cena pro akcie IBM podle analytiků Morgan Stanley a Barclays

Akcie IBM dnes po zveřejnění čtvrtletních výsledků přitahují pozornost analytiků včetně těch z Barclays a Morgan Stanley

Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků. Akcie prudce klesají

Společnost Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků Opdivo a Yervoy na rakovinu plic.

Podle Goldman Sachs ještě není kombinace léků Opdivo/Yervoy pro léčbu rakoviny plic mrtvá, akcie Bristol-Myers klesly o 7%

Akcie Bristol-Myers Squibb (NYSE:BMY) před obchodováním klesly o 7% kvůli včerejšímu oznámení firmy, že nepožádá o zrychlený souhlas s užitím kombinace léků Opdivo (nivolumab) a Yervoy (ipilimumab) pro léčbu rakoviny plic.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.