Chcete se stát milionářem? Tady je návod!

19.08.2016 15:57 | Ne Ro | Diskuze

Vaši rodičové či prarodičové by se bez pochyb bývali cítili pány světa, kdyby blahého času mládí bývali měli jeden milión amerických dolarů v kapse. Koneckonců být milionářem je stále spojeno s extra výsadami.

Foto: Public Domain

 

Nicméně! Spíše tedy méně než více, a to vzhledem k tomu, že tu máme onu nešťastnou inflaci a spolu s ní skutečnost, že být milionářem dnes je nahony vzdáleno tomu, co to znamenalo být jím před lety. Mít jediný milión amerických dolarů v roce 1966 znamená v přepočtu mít dnešní kupní sílu ve výši přibližně 7,4 miliónů amerických dolarů. Naopak, za dnešní jeden milión dolarů by jste si v roce 1966 bývali mohli koupit služby či zboží v hodnotě "pouhých" 134,4 tisíc tehdejších dolarů.

To tedy není moc optimistický úvod... Útěchou nám budiž, že dosáhnout postavení milionáře je dnes mnohem snazší.

Jak tedy na to?

Zaprvé, začněte se dvěma milióny dolarů, které v tuto chvíli již beztak vlastníte, vhodně je investujte na akciovém trhu a další milión na sebe nenechá dlouho čekat. Víme. Špatný vtip.:-)

 

Nuže, zde je výčet možných, leckdy úspěšných, druhdy neúspěšných pokusů, jak přijít ke svému prvnímu miliónu peněz, nejlépe amerických dolarů.

1. Dědictví. Snadným způsobem, jak svůj první milión získat, je prostě ho po někom zdědit. Obzvláště jste-li líný a klikař k tomu, bude právě tato cesta pro vás zřejmě tou pravou. Wall Street Journal uvádí výsledky výzkumu, z nichž vyplývá, že celé dvě třetiny dětí rodičů poválečné generace, tzv. baby boomers, budou ve středním věku po svých rodičích dědit. Krom toho mnoho z nich od rodičů obdrží dar. Kéž tento dar přijmete s úctou a k těžce vydělaným papírkům svých rodičů budete přistupovat tak, jako byste je vydělali vy sami!

2. Dobrá kombinace. Pokud je štěstěna na vaší straně a vy jste poctivým spořílkem, který je zvyklý dlouze a tvrdě pracovat, tak kápnete na dobrého zaměstnavatele, který bude přesně či alespoň z velké části vaším nárokům odpovídat, tak si budete moci založit nějaké zvýhodněné důchodové připojištění, jakým je za velkou louží, ve Státech třeba takové 401(k). A pokud se vám poštěstí u téhož zaměstnavatele udělat i dobrou kariéru, je vysoce pravděpodobné, že budete do důchodu odcházet s naspořeným miliónem dolarů. No a pokud chcete připsat k miliónu další nulu na konci, investujte pak to všechno do akciových fondů.

3. Rozjezd. Tato cesta představuje jisté riziko, ale dejme tomu, že začnete pracovat u nějaké nové, právě se rozjíždějící společnosti a stanete se posléze pro jejího majitele nepostradatelným natolik, že vám dá malinký, řekněme 1-2% podíl, jen aby vás ve společnosti stůj co stůj udržel a vy jste mu neodešel ke konkurenci. Pakliže se takovéto společnosti, v níž pracujete, bude dlouhodobě dařit, i ten váš malinkatý podíl by jednoho dne mohl sypat sedmimístná čísla.

4. Pomoc. Další možností je začít hned za útlého dětství, nejlépe od kolébky, v čemž vám mohli pomoct vaši rodiče či prarodiče, pakliže se tak již stalo. Dejme tomu, že vám každý den od vašeho narození odkládali 1 USD, tj. za první rok vašeho života jste měl již naspořeno 365 USD, no a pokud takto pokračovali až do vaší dospělosti – dobu dosažení své dospělosti nechť si každý čtenář určí sám – měl jste pěkných pár tisíc do začátku na svém kontě při opouštění rodičovského hnízda.

5. Spoření. V případě spoření je, řekl bych, kruciální, začít s ním co nejdříve. Čím dřív, tím líp. Ať už vám rodiče dají do startu něco či nic, důležité je hlavně vůbec začít spořit a to jakmile začnete pracovat. I zde nám může matematika přinést pěkná čísla, pakliže ovšem v reálu ke spoření skutečně přistoupíme. I když se spořením začneme později, může se vyplatit. Ale začít se spořením v raném věku představuje obrovský náskok. Naneštěstí většina lidí s ním nezačne dřív, než už je stejně příliš pozdě na to, aby z dlouhodobého spoření naplno těžila.

6. Vlastní byznys. Rozjet vlastní byznys může znamenat totální zúročení vložených prostředků z dlouhodobého či celoživotního hlediska. Je to ovšem cesta trnitá a nejistá. Ostatně, naprostá většina nových obchodů do dvou let krachuje (80 %). Některým přeživším se však vede poměrně dobře. Někdy to může trvat i mnoho let, než se začne vložená investice konečně vracet. Často bývá rozjezd byznysu spojen nejen s počátečními vloženými finančními prostředky, ale také s dlouhými hodinami přesčasů a vložené námahy. A čas vám nikdo nevrátí. Pro případ, že by se vám snad tento způsob zdál jednoduchý, je třeba si uvědomit, že takováto investice se leckdy může začít vracet třeba až po 30 letech soustavné dřiny.

7. Investice. V případě investice, alespoň tedy nějaké té mimořádně dobré, je třeba mít výjimečně šťastnou ruku. Povím vám kratičký příběh jedné ženy, která investovala 10 tisíc amerických dolarů do akcií společnosti Microsoft, když společnost v polovině 80. let vstoupila na akciový trh. Víte proč to udělala? Sama říkala, že počítače jí nezajímají, a dokonce ani žádný nevlastnila. Denně při své cestě do zaměstnání totiž projížděla kolem kanceláře společnosti Microsoft a dočetla se někde o příběhu, jak tato společnost začínala. Ten se jí líbil, no a tak si její akcie koupila. Dnes už je tato dáma dávno za vodou. Či pravděpodobně někde na pláži u vody, kterou pozoruje třeba ze svého přepychového pobřežního sídla. Tato žena zkrátka nikterak k rozvoji dané společnosti nepřispěla. Měla však štěstí. Stála při ní Fortuna.

8. Výhra v loterii. Tento výčet možností by dozajista nebyl úplný, nebýt zmínky o výhře v loterii. Návod je snadný: Prostě utraťte pár kaček za los a vyhrajte. Větší výhra je sice vysoce nepravděpodobná, leč možná. Námaha de facto žádná a při nezbytné dávce štěstí zisk téměř okamžitý. V souvislosti s výhrou v loterii rozhodně stojí za zmínku výzkumy, jež ukazují, že lidé, kteří vyhráli velikou sumu peněz v loterii, ve většině případů o peníze v průběhu relativně krátké doby opět přicházejí. To je dáno tím, že výherci bývají sotvakdy navyklí na dobré hospodaření s penězi či jsou jen výjimečně dobrými investory. No s náhlou velkou výhrou roste ruku v ruce i velké pokušení takto nabyté peníze utratit.

 

Nejdůležitější proto nejen zde, ale obecně, je ne k milionu přijít, ale udržet si ho a nechat ho pracovat za vás. Proto se z praktických důvodů jeví lepší, si ke svému prvnímu milionu raději přijít pomaleji a záměrně. Jak vidno, všechny výše uvedené možnosti nás dovedly až sem.

 

9. Nudná cesta. Je-li vaším cílem mít 1 milión dolarů, je pravděpodobně nejlepší spolehnout se na smělé spoření plus na citlivé investování v průběhu dlouhých desetiletí. To vyžaduje mnoho trpělivosti, jisté návyky a určitý způsob chování. Ostatně, vždyť naprostá většina investorů se primárně nepokouší o to stát se boháči. Prostě se jen snaží nashromáždit dostatek peněz na to, aby mohli závěr svých životů strávit v poklidu a za relativně dobrého zajištění.

 

Tři nejdůležitější rady závěrem:

1. Dejte sami sobě závazek, že si budete 10-20 % vašeho příjmu pravidelně odkládat na spoření.

2. Je důležité mít takovou investiční strategii, která se v akciové části vašeho portfolia minimálně vyrovná celkovému výkonu širšího indexu.

3. Mějte distribuční strategii, která bude znamenat brát si méně v době kdy trh klesá a více v době kdy trh stoupá.

Zní-li vám tyto rady až příliš nudně, vaše smůla. Právě jsem vám totiž řekl tutovku, která by vám mohla přinést úspěch. Koneckonců, vždyť i ve sportu jde především o to, zažívat pravidelný příjemný pocit z pěkné hry s dobrými přáteli, spíše než o to, za každou cenu se na úkor všeho a všech snažit dostat na olympiádu.

 

Zdroj:MW, Redakce

Podobná témata
osobní finance, investiční strategie, spoření, investování, důchod

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Odhalené pojistné podvody loni opět překročily miliardu korun

U řady pojišťoven šlo o rekordní částku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Nadále sice převládají podvody v pojištění aut, výrazně ale roste jejich počet v úrazovém pojištění. Nejvíce případů bylo tradičně v Praze.

Ilustrační foto

Objem nových hypoték vzrostl v roce 2016 o 22 procent na rekordních 225 miliard korun

Loňský výsledek odhadla Hypoteční banka, která je jedničkou českého hypotečního trhu. Úrokové sazby spadly v listopadu na historicky nejnižší úroveň 1,77 procenta. Průměrná úroková sazba za rok 2016 činila 2,12 procenta.

Ilustrační foto

Objem úvěrů dosáhl ke konci listopadu 2,99 bilionu korun, zájem byl hlavně o hypotéky

Objem bankovních úvěrů stoupl ke konci listopadu na 2,99 bilionu Kč, což byl meziroční růst o 6,4 procenta. Úvěry domácnostem vzrostly o osm procent na 1,32 bilionu Kč, úvěry podnikům o 6,8 procenta na více než bilion.

Ilustrační foto

Lidé "darovali" 1,78 miliardy korun - nevyzvedli si peníze z vkladních knížek a teď už je pozdě

Na anonymních vkladních knížkách České spořitelny, jejichž výplata skončila definitivně s rokem 2016, zůstalo 1,78 miliardy Kč. Počet nevyzvednutých vkladů činil 2,456 milionu.

Koupit, nebo pronajmout vůz? Operativní leasing nabírá na popularitě

Pouze jezdit a o nic ohledně vozu, s výjimkou nákupu benzínu, se nestarat? Taková možnost láká čím dál více „obyčejných“ řidičů, kteří místo nákupu vozu volí operativní leasing a vůz si tak pouze bezstarostně pronajímají. Co takový operativní leasing pro fyzickou osobu znamená, komu se vyplatí a jaká je nabídka na trhu?

Nákup auta: raději finanční leasing či úvěr?

Rádi byste si pořídili nový automobil, ale nemáte k dispozici dostatek finančních prostředků? Nákup můžete financovat běžným úvěrem, nebo zvolit finanční leasing. Která z možností je pro vás vhodnější?Čti více

Prodeje značky Cadillac v Číně by mohly i letos růst dvojciferným tempem

Prudký růst prodejů vozů značky Cadillac (General Motors Co.) v Číně by letos mohl pokračovat, i když poněkud pomalejším tempem než loni.

OPEC očekává v roce 2017 cenovou stabilitu

Podle generálního tajemníka Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammeda Barkinda dojde v letošním roce ke stabilizaci trhu s ropou.

BlackRock zvýšila podíl v Moneta Money Bank nad 5 procent

Největší investiční skupina světa BlackRock dále zasekává drápky do titulů obchodovaných na pražské burze.

Ilustrační foto

Trump bude mít radost: Hyundai plánuje posílit své investice v USA

Jihokorejská automobilová skupina Hyundai Motor Group hodlá v příštích pěti letech zvýšit investice ve Spojených státech o polovinu na 3,1 miliardy dolarů (zhruba 79 miliard Kč).

Na frankfurtské burze se dnes nejvíce daří společnosti Lufthansa. Akcie posilují o 4,8%

Na frankfurtské burze se dnes nejvíce daří společnosti Lufthansa (LHA), po zprávách o chystané kapitálové účasti aerolinek Etihad (SAE) na německém přepravci. 

Provident očekává hospodaření v souladu s očekáváním

Po dobrých výsledcích za poslední čtvrtletí loňského roku společnost Provident Financial PLC (PFG.LN) očekává, že by výsledky za celý rok 2016 měly být v souladu s očekáváním trhu.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.