Chcete se stát milionářem? Tady je návod!

19.08.2016 15:57 | Ne Ro | Diskuze

Vaši rodičové či prarodičové by se bez pochyb bývali cítili pány světa, kdyby blahého času mládí bývali měli jeden milión amerických dolarů v kapse. Koneckonců být milionářem je stále spojeno s extra výsadami.

Foto: Public Domain

 

Nicméně! Spíše tedy méně než více, a to vzhledem k tomu, že tu máme onu nešťastnou inflaci a spolu s ní skutečnost, že být milionářem dnes je nahony vzdáleno tomu, co to znamenalo být jím před lety. Mít jediný milión amerických dolarů v roce 1966 znamená v přepočtu mít dnešní kupní sílu ve výši přibližně 7,4 miliónů amerických dolarů. Naopak, za dnešní jeden milión dolarů by jste si v roce 1966 bývali mohli koupit služby či zboží v hodnotě "pouhých" 134,4 tisíc tehdejších dolarů.

To tedy není moc optimistický úvod... Útěchou nám budiž, že dosáhnout postavení milionáře je dnes mnohem snazší.

Jak tedy na to?

Zaprvé, začněte se dvěma milióny dolarů, které v tuto chvíli již beztak vlastníte, vhodně je investujte na akciovém trhu a další milión na sebe nenechá dlouho čekat. Víme. Špatný vtip.:-)

 

Nuže, zde je výčet možných, leckdy úspěšných, druhdy neúspěšných pokusů, jak přijít ke svému prvnímu miliónu peněz, nejlépe amerických dolarů.

1. Dědictví. Snadným způsobem, jak svůj první milión získat, je prostě ho po někom zdědit. Obzvláště jste-li líný a klikař k tomu, bude právě tato cesta pro vás zřejmě tou pravou. Wall Street Journal uvádí výsledky výzkumu, z nichž vyplývá, že celé dvě třetiny dětí rodičů poválečné generace, tzv. baby boomers, budou ve středním věku po svých rodičích dědit. Krom toho mnoho z nich od rodičů obdrží dar. Kéž tento dar přijmete s úctou a k těžce vydělaným papírkům svých rodičů budete přistupovat tak, jako byste je vydělali vy sami!

2. Dobrá kombinace. Pokud je štěstěna na vaší straně a vy jste poctivým spořílkem, který je zvyklý dlouze a tvrdě pracovat, tak kápnete na dobrého zaměstnavatele, který bude přesně či alespoň z velké části vaším nárokům odpovídat, tak si budete moci založit nějaké zvýhodněné důchodové připojištění, jakým je za velkou louží, ve Státech třeba takové 401(k). A pokud se vám poštěstí u téhož zaměstnavatele udělat i dobrou kariéru, je vysoce pravděpodobné, že budete do důchodu odcházet s naspořeným miliónem dolarů. No a pokud chcete připsat k miliónu další nulu na konci, investujte pak to všechno do akciových fondů.

3. Rozjezd. Tato cesta představuje jisté riziko, ale dejme tomu, že začnete pracovat u nějaké nové, právě se rozjíždějící společnosti a stanete se posléze pro jejího majitele nepostradatelným natolik, že vám dá malinký, řekněme 1-2% podíl, jen aby vás ve společnosti stůj co stůj udržel a vy jste mu neodešel ke konkurenci. Pakliže se takovéto společnosti, v níž pracujete, bude dlouhodobě dařit, i ten váš malinkatý podíl by jednoho dne mohl sypat sedmimístná čísla.

4. Pomoc. Další možností je začít hned za útlého dětství, nejlépe od kolébky, v čemž vám mohli pomoct vaši rodiče či prarodiče, pakliže se tak již stalo. Dejme tomu, že vám každý den od vašeho narození odkládali 1 USD, tj. za první rok vašeho života jste měl již naspořeno 365 USD, no a pokud takto pokračovali až do vaší dospělosti – dobu dosažení své dospělosti nechť si každý čtenář určí sám – měl jste pěkných pár tisíc do začátku na svém kontě při opouštění rodičovského hnízda.

5. Spoření. V případě spoření je, řekl bych, kruciální, začít s ním co nejdříve. Čím dřív, tím líp. Ať už vám rodiče dají do startu něco či nic, důležité je hlavně vůbec začít spořit a to jakmile začnete pracovat. I zde nám může matematika přinést pěkná čísla, pakliže ovšem v reálu ke spoření skutečně přistoupíme. I když se spořením začneme později, může se vyplatit. Ale začít se spořením v raném věku představuje obrovský náskok. Naneštěstí většina lidí s ním nezačne dřív, než už je stejně příliš pozdě na to, aby z dlouhodobého spoření naplno těžila.

6. Vlastní byznys. Rozjet vlastní byznys může znamenat totální zúročení vložených prostředků z dlouhodobého či celoživotního hlediska. Je to ovšem cesta trnitá a nejistá. Ostatně, naprostá většina nových obchodů do dvou let krachuje (80 %). Některým přeživším se však vede poměrně dobře. Někdy to může trvat i mnoho let, než se začne vložená investice konečně vracet. Často bývá rozjezd byznysu spojen nejen s počátečními vloženými finančními prostředky, ale také s dlouhými hodinami přesčasů a vložené námahy. A čas vám nikdo nevrátí. Pro případ, že by se vám snad tento způsob zdál jednoduchý, je třeba si uvědomit, že takováto investice se leckdy může začít vracet třeba až po 30 letech soustavné dřiny.

7. Investice. V případě investice, alespoň tedy nějaké té mimořádně dobré, je třeba mít výjimečně šťastnou ruku. Povím vám kratičký příběh jedné ženy, která investovala 10 tisíc amerických dolarů do akcií společnosti Microsoft, když společnost v polovině 80. let vstoupila na akciový trh. Víte proč to udělala? Sama říkala, že počítače jí nezajímají, a dokonce ani žádný nevlastnila. Denně při své cestě do zaměstnání totiž projížděla kolem kanceláře společnosti Microsoft a dočetla se někde o příběhu, jak tato společnost začínala. Ten se jí líbil, no a tak si její akcie koupila. Dnes už je tato dáma dávno za vodou. Či pravděpodobně někde na pláži u vody, kterou pozoruje třeba ze svého přepychového pobřežního sídla. Tato žena zkrátka nikterak k rozvoji dané společnosti nepřispěla. Měla však štěstí. Stála při ní Fortuna.

8. Výhra v loterii. Tento výčet možností by dozajista nebyl úplný, nebýt zmínky o výhře v loterii. Návod je snadný: Prostě utraťte pár kaček za los a vyhrajte. Větší výhra je sice vysoce nepravděpodobná, leč možná. Námaha de facto žádná a při nezbytné dávce štěstí zisk téměř okamžitý. V souvislosti s výhrou v loterii rozhodně stojí za zmínku výzkumy, jež ukazují, že lidé, kteří vyhráli velikou sumu peněz v loterii, ve většině případů o peníze v průběhu relativně krátké doby opět přicházejí. To je dáno tím, že výherci bývají sotvakdy navyklí na dobré hospodaření s penězi či jsou jen výjimečně dobrými investory. No s náhlou velkou výhrou roste ruku v ruce i velké pokušení takto nabyté peníze utratit.

 

Nejdůležitější proto nejen zde, ale obecně, je ne k milionu přijít, ale udržet si ho a nechat ho pracovat za vás. Proto se z praktických důvodů jeví lepší, si ke svému prvnímu milionu raději přijít pomaleji a záměrně. Jak vidno, všechny výše uvedené možnosti nás dovedly až sem.

 

9. Nudná cesta. Je-li vaším cílem mít 1 milión dolarů, je pravděpodobně nejlepší spolehnout se na smělé spoření plus na citlivé investování v průběhu dlouhých desetiletí. To vyžaduje mnoho trpělivosti, jisté návyky a určitý způsob chování. Ostatně, vždyť naprostá většina investorů se primárně nepokouší o to stát se boháči. Prostě se jen snaží nashromáždit dostatek peněz na to, aby mohli závěr svých životů strávit v poklidu a za relativně dobrého zajištění.

 

Tři nejdůležitější rady závěrem:

1. Dejte sami sobě závazek, že si budete 10-20 % vašeho příjmu pravidelně odkládat na spoření.

2. Je důležité mít takovou investiční strategii, která se v akciové části vašeho portfolia minimálně vyrovná celkovému výkonu širšího indexu.

3. Mějte distribuční strategii, která bude znamenat brát si méně v době kdy trh klesá a více v době kdy trh stoupá.

Zní-li vám tyto rady až příliš nudně, vaše smůla. Právě jsem vám totiž řekl tutovku, která by vám mohla přinést úspěch. Koneckonců, vždyť i ve sportu jde především o to, zažívat pravidelný příjemný pocit z pěkné hry s dobrými přáteli, spíše než o to, za každou cenu se na úkor všeho a všech snažit dostat na olympiádu.

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

VIDEO: problematika P2P (peer-to-peer)

Co jsou to peer-to-peer platformy? Jak fungují peer-to-peer společnosti? Je výhodné si přes tyto společnosti půjčit peníze nebo by měl člověk raději zůstat u klasických bank? A co investoři - vyplatí se jim podstoupit dané investiční riziko? Odpovědi jsme hledali u investičního managera společnosti Finlord, Borise Tomčiaka.

Ilustrační obrázek

38 způsobů jak vydělat peníze navíc

Pokud se rovnou nechystáte změnit své zaměstnání za lukrativnější či požadovat zvýšení platu, potom namísto osekávání výdajů je vhodnějším přístupem hledání nových zdrojů příjmu. Zde přinášíme pro inspiraci několik tipů, jak získat peníze navíc.

Ministerstvo financí loni našlo nedostatky u penzijního připojištění v 1935 případech

Ministerstvo financí loni zkontrolovalo 5371 smluv o stavebním spoření a úvěrech ze stavebního spoření a 2226 smluv o penzijním připojištění.

Charles Schwab spouští hybridní roboporadenskou službu

Brokerská firma Charles Schwab Corp (SCHW.N) dnes spustila novou službu, která v sobě spojuje technologie pro automatickou správu investic a služby nabízené skutečnými poradci.

Ilustrační obrázek

Vývoj stavebního spoření v grafech a číslech

Stavební spoření je v České republice již dlouhá léta velmi populárním produktem. Jaký je však přesný vývoj v posledních letech a jakým směrem se ubírá trend? Prohlédněte si podrobné statistiky.

Ilustrační obrázek

Daň z nabytí nemovitosti, zpřísněná doporučení ČNB a další důvody, proč bude těžší dostat hypotéku

V posledních letech zažívá český hypoteční trh bezprecedentní boom způsobený především rekordně nízkými úrokovými sazbami. Změny z konce minulého roku, společně s opatřeními, která teprve přijdou, však dostupnost hypotečních úvěrů značně omezí.Čti více

Ropné pole u pobřeží Mexika může představovat i více jak odhadovaných 800 milionů barelů ropy, tvrdí CEO Eni

Výkonný ředitel Eni, Claudio Descalzi dnes oznámil, že nedávno objevené ropné pole u pobřeží Mexika může představovat více jak dříve odhadovaných 800 milionů barelů ropy.

Americké akcie dnes uzavřely smíšeně, dolar však posiloval

Americký akciový index Dow Jones dnes kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající dva indexy však rostly, hlavně díky energetickému sektoru a firmám Vertex Pharmaceuticals a Amazon.com.

Duke Energy žaluje pojišťovací společnosti kvůli nákladům za odstranění uhelného popelu

Společnost Duke Energy (DUK) oznámila, že žaluje v Severní Karolíně více jak dvacet pojišťovacích společností kvůli odmítnutí nákladů za odstranění popela vzniklého spalováním uhlí.

Agnico-Eagle má dobrou pozici profitovat z býčího cyklu na investičním zlatu

Analytici JPMorgan se ve své poslední zprávě blíže zaměřili na akcie těžební společnosti Agnico-Eagle.

Akcie Snap posilují po oznámení dohody o přenosech ze zimních olympijských her

Akcie Snap dnes oslabovaly po negativních investičních doporučeních analytiků Odeon a Barclays o 4 %, v několika okamžicích se však situace otočila poté, co společnost oznámila dohodu s NBCUniversal.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.