Wells Fargo zklamala. Warren Buffett má v oblibě už jiné finanční akcie

22.09.2016 13:01 | V Z | Diskuze

Na trhu se množí spekulace, že některé kroky, které legendární investor v poslední době podniká, že se chystá vstoupit do významné investiční banky.

Foto: thetaxhaven

Chystá se Warren Buffett investovat do banky JPMorgan Chase, když jeho pravá ruka Todd Combs, byl jmenovám do představenstva JPMorgan Chase? 

Warren Buffett od odhalení skandálu v s falešnými účty v bance Wells Fargo mlčel, dokonce i poté, kdy senátorka Elizabeth Warrenová vyzvala ředitele v průběhu senátní diskuse v úterý ředitele banky Wells Fargo Johna Strumpfa k okamžité rezignaci. V úterý večer Buffett uvedl pro Fox Business Network, že o Wells Fargu, prezidentských volbách a dalších tématech promluví až v listopadu.

Minulý týden vyšlo najevo, že zaměstnanci Wells Fargo tajně vytvořili od roku 2011 miliony neautorizovaných bankovních účtů a účtů ke kreditním kartám bez vědomí či souhlasu „údajných“ klientů. Banka kvůli tomu propustila v průběhu posledních let 5300 zaměstnanců.

Zatímco drama ve Wells Fargu pokračuje, mezi analytiky se objevují spekulace, že se Warren Buffett chystá investovat do jednoho z jeho hlavních konkurentů.

V úterý ráno, právě v okamžiku, kdy se Stumpf připravoval na „grilování“ ze strany Warrenové a jejích kolegů ze senátního výboru pro bankovnictví, oznámila investiční banka JPMorgan Chase, že se členem jejího představenstva stane jeden z hlavních Buffettových mužů, Todd Combs.

Buffettova Berkshire Hathaway přitom v JPMorgan Chase zatím nevlastní žádný podíl. Buffett sám však nešetří slovy chvály pro ředitele JPMorgan Jamieho Dimona.

V roce 2013, kdy byla JPMorgan Chase udělena vysoká pokuta v souvislosti s vysoce ztrátovými transakcemi provedenými „londýnskou velrybou“, obchodníkem Bruno Iksilem, dokonce Buffett přirovnal Dimona pro CNBC k legendárnímu baseballovému hráči Babe Rothovi.

Buffett prohlásil, že Dimon dokáže dávat stále nové rány, stejně jako Babe Ruth dokázal v průběhu jediné sezóny skórovat 60 homerunů. (Podle mnohých je spojitost mezi baseballovým úderem a finančním podvodem nejasná.)

Buffett a Dimon se rovněž na začátku letošního roku připojili ke skupině ředitelů velkých firem, kteří vyzvali k vyššímu využívání selského rozumu ve firemní správě.

Dimon v úterý pochválil Combse v tiskové zprávě uvádějící, že jde o mimořádného vůdce, investora a myslitele, s hlubokým porozuměním pro finance a byznys. Podle Dimona Combs pro banku „bude přínosem díky svém moudrosti a dobrému úsudku.“

Jsou všechny tyto komplimenty známkou, že se Berkshire chystá investovat do JPMorgan Chase? A případně snížit svůj podíl ve Wells Fargo? To není zcela jasné.

Wells Fargo stále patří k nejoblíbenějším titulům Warrena Buffetta. Berkshire Hathaway vlastní téměř 480 milionů akcií této firmy a Buffett osobně drž další více než dva miliony kusů.

Buffett je přitom otevřeným fanouškem finančního sektoru. Berkshire drží podíly např. ve společnostech American Express, U.S. Bancor, Goldman Sachs, Visa, Bank of New York Mellon, M&T Bank a MasterCard.

Berkshire rovněž vlastní opční listy v Bank of America v hodnotě 5 miliard dolarů. Pokud by se je rozhodl vykonat, stal by se okamžitě jedním z nejvýznamnějších akcionářů.

Buffett si přitom ponechal významné podíly ve finančním sektoru i poté, co jím v posledních letech zmítaly obrovské skandály a musel čelit zhoubnému vlivu nízkých (či dokonce nulových) úrokových sazeb po celém světě.

Problémy, které pronásledují Wells Fargo, přitom hned tak nezmizí. A jsou v mnoha ohledech horší než neprůhledné finanční machinace, které byly odhaleny v předchozích letech. Současný skandál s falešnými účty je pro běžné spotřebitele lépe představitelný a pro reputaci banky o to horší.

Proto se množí hlasy vyzývající Buffetta, aby se k situaci vyjádřil již nyní a ne až po volbách.

Zdroj:money.cnn, redakce

Podobná témata
warren buffett, berkshire hathaway, jp morgan chase & co, wells fargo & company

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Osm nejbohatších lidí společně vlastní tolik majetku jako chudší polovina lidstva

Osm nejbohatších lidí vlastní stejný majetek jako chudší polovina světové populace, tedy 3,6 miliardy lidí. Uvedla to dnes nezisková organizace Oxfam, která závěry své analýzy vydává před zahájením Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

JPMorgan zvýšil rating pro indonéské akcie

Investiční banka JPMorgan (NYSE:JPM) zvýšila svůj rating pro indonéské akcie z Underweight na Neutral a částečně tak zvrátila svůj krok z listopadu minulého roku.

Banka Wells Fargo již tradičně hlásí pokles čtvrtletních zisků

Čistý zisk americké banky Wells Fargo ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl o 6,4 procenta na 4,87 miliardy dolarů (124 miliard Kč).

Ilustrační obrázek

JP Morgan ohlásila změnu podílu v Komerční bance

Dle regulatorního hlášení pro ČNB skupina JPMorgan Chase & Co. držela k 10. lednu 2017 podíl v Komerční bance ve výši 1,01 %.

JPMorgan Chase překonal svými výsledky očekávání analytiků

JPMorgan Chase (NYSE:JPM) vykázal ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku EPS v hodnotě 1,71 USD a překonal tak očekávání analytiků o 27 centů.Čti více

Je víno luxusní produkt, nebo spotřební potravina?

Jeden gram láhve Petrus 1946 stojí víc, než jeden gram zlata. Na druhé straně spektra si můžete koupit láhev španělského vína, které je levnější, než voda o stejném objemu. Pro Benjamina Franklina bylo víno důkazem boží lásky k lidem, pro mnoho jiných je to jen zkvašená šťáva z hroznů.

Adobe Systems v rámci nového programu zpětně odkoupí své akcie v hodnotě 2,5 miliardy USD

Nový program zpětného odkupu akcií Adobe Systems (ADBE) poběží podle společnosti do konce roku 2019.

Společnost Facebook si oblíbila Paříž. Otevře zde svou startupovou garáž

Americká sociální síť Facebook zřídí v Paříži svůj první inkubátor pro začínající firmy, tzv. startupy.

Automobilka General Motors letos investuje do výroby, finančních služeb a technologií v USA 3,9 miliardy USD

Americká automobilka General Motors Co. investuje do závodů ve Spojených státech v letošním roce další jednu miliardu dolarů (25,2 miliardy Kč) a přesune část výroby součástek z Mexika do Spojených států. Loni automobilka oznámila, že v USA investuje 2,9 miliardy USD.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.