Čína ještě není z nejhoršího venku

19.07.2016 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Na první pohled se údaje o čínském růstu ve druhém čtvrtletí jeví povzbudivě, protože hrubý národní produkt stoupl meziročně o 6,7%, od prvního čtvrtletí nedošlo ke změně, je to dokonce nad očekáváním trhu 6,6%.

Foto: Dennis Jarvis

Na sezónně upraveném základu čínská ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 1,8% a předčila medián výhledu 1,6%, zatímco výsledek prvního čtvrtletí byl upraven z 1,1% na 1,2%. Údaje naznačily, že největší světová ekonomika si vedla v první polovině roku dobře a dokonce dokáže získat momentum, což je dobrá zpráva, cíl pro rok 2016 je meziročně 6,5%. V oblasti inflace stoupla jádrová inflace v prvním a druhém čtvrtletí na 2,1% ve srovnání 1,5% v posledním čtvrtletí loňského roku. Deflátor HDP stoupl ve druhém čtvrtletí na 1,80% z předešlých 0,49%, uvolnily se obavy z problémů s deflací.

Celkový obraz ale není tak veselý, protože soukromé investice nadále získávaly sestupné momentum, v červnu stouply meziročně o 2,8% oproti 3,9% v květnu a 23,7% v dubnu. Investice do realit se také zpomalily a naznačují, že vláda bude muset posílit stimuly, pokud bude chtít do konce roku dosáhnout cílového růstu. Oživení táhl především sektor nemovitostí.

Celkově by udržitelné zlepšení výhledu inflace a odliv kapitálu - odhadovaný odliv kapitálu se zvyšuje a koncem května dosáhl 343 miliard dolarů - měly PBoC bránit výrazně uvolnit monetární politiku. Na druhou stranu, vláda bude pokračovat s fiskálními stimuly, aby zmírnila zpomalování ekonomiky. Doufáme ale, že se vláda začne vážně zabývat problémy nevyužité kapacity, protože se zdá, že oddlužení nevnímá jako prioritu.

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
čína, čínská ekonomika, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Čínské devizové rezervy se v říjnu rozpouštěly nejrychleji od začátku roku

Čínské devizové rezervy v říjnu klesaly nejrychlejším tempem od začátku roku a sestoupily na minimum za pět a půl roku. Oznámila to dnes čínská centrální banka.

Čínský jüan posiluje na páru s americkým dolarem, a snižuje tak své největší měsíční ztráty od května

Čínský jüan (CNY) posiluje díky poklesu dolarového indexu poté, co došlo v USA k obnově vyšetřování e-mailové korespondence kandidátky na prezidenta, Hillary Clintonové.

Rozvojové trhy čeká volební volatilita

Poslední předvolební debata skončila a do voleb 8. listopadu se neplánují žádné další akce s oběma kandidáty. Na první pohled se může zdát, že pro finanční trhy to bude klidná plavba.Čti více

Výhled na příští týden v kostce: V pondělí začne vyhodnocování víkendového referenda v Itálii

Příští týden začne ihned v pondělí vyhodnocováním víkendového referenda v Itálii. Jen připomínáme, že Italové budou v referendu schvalovat současnou vládní politiku.

Ilustrační foto

Ozvěny trhu: Akciovým trhům svítí zelená

Pohled analytiků Komerční banky na vývoj akciových trhů v příštím roce.

USA zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron Číňanům

Spojené státy zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron čínskému fondu Fujian Grand Chip Investment Fund.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.