Čínský průmyslový PMI překvapivě roste na téměř dvouleté maximum

01.09.2016 | 08:29 | fa ra | Diskuze

Záplavu dnešních PMI průmyslové aktivity za srpen zahájilo v noci zveřejnění nečekaně vysokého čínského čísla.

Foto: AK Rockefeller

Ukazatele za eurozónu i Německo a Francii by měly být potvrzeny na předchozích rychlých odhadech a podtrhnout rezistenci těchto ekonomik vůči brexitu. Z šoku po zveřejnění výsledku referenda a červencovém poklesu obdobného indikátoru ve Velké Británii se pro srpen již předpokládá korekce. Naopak již publikované regionální indexy naznačují, že americký ISM si pohorší. Přes nabitý kalendář ale bude trh USD/EUR zřejmě ve vyčkávacím módu. Zítřejší statistiky z amerického trhu práce za srpen budou totiž důležitější.

Z domova se po špatném červencovém průmyslovém PMI dočkáme za srpen zlepšení. Ministra financí pak potěší další velmi dobré číslo o hospodaření státního rozpočtu ke konci srpna.

Eurozóna potvrdí svou rezistenci vůči brexitu

Finální publikování evropských PMI ze zpracovatelského průmyslu by se nemělo nijak zásadně lišit od již dříve publikovaných rychlých odhadů. Za eurozónu by mělo být potvrzeno číslo 51,9 bodu. Takovýto výsledek je konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,4 % q/q a jednoznačně ukazuje na dosavadní rezistenci evropského hospodářství vůči výsledku britského referenda. Mírný pokles pak očekáváme u Španělska, italský PMI by měl stagnovat.

Americký ekonomický kalendář přinese finální čísla o vývoji produktivity a jednotkových nákladů na práci za Q2 16. Očekáváme potvrzení na předchozích číslech a tedy nulový dopad do trhů. Jako každý čtvrtek se dočkáme týdenních statistik o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Před zítřejšími statistikami ze srpnového trhu práce by měla dnešní čísla jenom podpořit relativně optimistická očekávání. Naopak tomu bude u srpnového ISM indexu průmyslové aktivity v USA. Dosud zveřejněné regionální indexy totiž spíše zklamávaly.

Euro vůči dolaru včera ve výsledu žádný znatelný trend nezformovalo. Ekonomický kalendář totiž jednoznačné impulsy neposkytl. Z Evropy jsme se na jedné straně dočkali celkem solidních dat z německého trhu práce i za celou eurozónu, na straně druhé se nenaplnila inflační očekávání. A o mnoho lepší to nebylo ani na západní straně Atlantického oceánu. Předskokan pátečních statistik ze srpnového trhu práce v podobě ADP reportu ukázal na 177 tisíc nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru. To je výsledek odpovídající tržnímu očekávání. Zklamání pak přinesla srpnová statistika PMI indexu průmyslové aktivity z okolí Chicaga, které bylo vykompenzováno vyššími probíhajícími prodeji na trhu nemovitostí.

Dobrá zpráva přišla dnes v noci z Číny. I když se očekávalo, že se PMI z průmyslu udrží druhý měsíc v řadě pod padesátibodovou hranicí indikující snižování aktivity v tomto sektoru, byl ve skutečnosti vykázán nejlepší výsledek za poslední téměř dva roky. Červencový pokles tak byl pouze dočasný a zřejmě souvisel se záplavami v Číně. I když bylo zlepšení zaznamenáno prakticky ve všech složkách, příslibem je zejména silný vzestup složky monitorující nové objednávky, a to hlavně domácí. Dnešní statistika tak ukazuje, že vývoj čínské ekonomiky prozatím zůstává stabilní, což je příznivá zpráva pro americké i evropské hospodářství a samozřejmě i pro stabilitu finančních trhů.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čína, ekonomika, pmi

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Prezidentka FEDu, Janet Yellenová dnes naznačila pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb

Překvapivě pomalé tempo ekonomického zotavení v USA je důvodem opatrnosti FEDu v otázce zvyšování úrokových sazeb, uvedla dnes prezidentka FEDu, Janet Yellenová.

Analytici z Deutsche Bank předpokládají, že čínský jüan následkem zesilujícího odlivu kapitálu oslabí o 17 procent

Jüan oslabí o 17 % v průběhu následujících dvou let. Úsilí vlády uklidnit trh s bydlením, uvolněná měnová politika a vyšší zápůjční náklady USA vyvolávají odliv kapitálu ze země, uvádí analytici z Deutsche Bank AG.

Zápis z jednání FEDu ukazuje na rozpolcenost jeho členů v otázce zvyšování úrokových sazeb

Podle zápisu z jednání Federálního výboru pro volný trh (FOMC) se zdá, že rozhodnutí nezvyšovat v září úrokové sazby prošlo hlasováním jen velmi těsně.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.