ČNB letos pravděpodobně ukončí kurzový závazek

04.01.2016 09:35 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Česká koruna setrvala proti euru v posledních dnech loňského roku na silných úrovních. Její kurz se nevzdálil od hranice závazku České národní banky 27,00 CZK/EUR. Za celý rok 2015 si česká měna vůči euru připsala 2,5 % díky dobrým fundamentům i přípravám investorů na ukončení kurzového závazku ČNB. Česká ekonomika loni výrazně vzrostla (za celý rok předpokládáme 4,4 %) na základě nízkých cen ropy, přílivu peněz z fondů EU, uvolněné měnové i fiskální politiky a cyklického oživení domácí poptávky.

Foto: Public Domain

 

 

V letošním roce by měla ekonomická expanze pokračovat, i když nižším tempem, když se jednorázové faktory z loňského roku vyčerpají. I tak by ale mělo české hospodářství přidat solidních 2,8 % díky nadále rostoucí domácí poptávce. Růst by postupně měla i inflace, která by na konci roku měla dosáhnout 2% inflačního cíle. I vzdálenější výhled (pro rok 2017) je příznivý, což by se mělo promítnout do změny měnové politiky ČNB. Předpokládáme, že centrální banka v Q3 16 oznámí konec režimu kurzového závazku (za čímž bude stát hlavně změna v bankovní radě). Kurz koruny by až do tohoto rozhodnutí měl zůstat těsně nad hladinou 27 CZK/EUR, poté očekáváme posílení české měny k úrovni 26 CZK/EUR – proti výraznější apreciaci by pravděpodobně centrální banka zasáhla.

Tento týden je kalendář nabitý i v České republice. Dnes se dočkáme prosincového indikátoru PMI, který by podle našeho odhadu měl poklesnout o 1 bod na 53,1 bodu; i tak zůstane pevně v pásmu rostoucí aktivity v průmyslu. Ministerstvo financí zveřejní výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci loňského roku. Na základě příznivých údajů z října a listopadu předpokládáme, že schodek státní kasy dosáhne 50 mld. CZK (MF uvádělo v Q4 15 odhad 70 mld. CZK). Pátek přinese podle našich odhadů příznivá data o listopadovém průmyslu (očekáváme +6,3 % y/y), stavebnictví (+2,7 %) a zahraničním obchodě (přebytek 13,6 mld. CZK). Koruna by tak z fundamentálního pohledu měla zůstat na silných úrovních.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, eur/czk, euro - společná evropská měna, czk - česká koruna

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

Dnešní zasedání ECB mělo za následek oslabení eura

Evropská měna smazala počáteční zisky a k americkému dolaru klesá o více než jedno procento.

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.Čti více

Stříbrné mince American Eagle s letošním datem jsou vyprodány, zlaté mince míří k rekordu

Prodej stříbrných mincí American Eagle s letošním datem klesl z loňského rekordu o 20 procent na nejnižší hodnotu za čtyři roky a letošní zásoby jsou již vyprodány, uvedla americká mincovna.

Ilustrační foto

Co se očekává od dnešního setkání kartelu OPEC s nečleny?

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dnes ve Vídni setkají se zástupci nečlenských zemí, aby dokončili jednání o globální dohodě na omezení těžby. Podle agentury Reuters půjde o první takovéto setkání od roku 2002.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: ECB, růst bankovního sektoru v Evropě, rekordy amerických akciových indexů

Uplynulý týden se investoři soustředili především na zasedání ECB a další vývoj programu QE.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.