ČNB letos pravděpodobně ukončí kurzový závazek

04.01.2016 | 09:35 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Česká koruna setrvala proti euru v posledních dnech loňského roku na silných úrovních. Její kurz se nevzdálil od hranice závazku České národní banky 27,00 CZK/EUR. Za celý rok 2015 si česká měna vůči euru připsala 2,5 % díky dobrým fundamentům i přípravám investorů na ukončení kurzového závazku ČNB. Česká ekonomika loni výrazně vzrostla (za celý rok předpokládáme 4,4 %) na základě nízkých cen ropy, přílivu peněz z fondů EU, uvolněné měnové i fiskální politiky a cyklického oživení domácí poptávky.

Foto: Public Domain

 

 

V letošním roce by měla ekonomická expanze pokračovat, i když nižším tempem, když se jednorázové faktory z loňského roku vyčerpají. I tak by ale mělo české hospodářství přidat solidních 2,8 % díky nadále rostoucí domácí poptávce. Růst by postupně měla i inflace, která by na konci roku měla dosáhnout 2% inflačního cíle. I vzdálenější výhled (pro rok 2017) je příznivý, což by se mělo promítnout do změny měnové politiky ČNB. Předpokládáme, že centrální banka v Q3 16 oznámí konec režimu kurzového závazku (za čímž bude stát hlavně změna v bankovní radě). Kurz koruny by až do tohoto rozhodnutí měl zůstat těsně nad hladinou 27 CZK/EUR, poté očekáváme posílení české měny k úrovni 26 CZK/EUR – proti výraznější apreciaci by pravděpodobně centrální banka zasáhla.

Tento týden je kalendář nabitý i v České republice. Dnes se dočkáme prosincového indikátoru PMI, který by podle našeho odhadu měl poklesnout o 1 bod na 53,1 bodu; i tak zůstane pevně v pásmu rostoucí aktivity v průmyslu. Ministerstvo financí zveřejní výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci loňského roku. Na základě příznivých údajů z října a listopadu předpokládáme, že schodek státní kasy dosáhne 50 mld. CZK (MF uvádělo v Q4 15 odhad 70 mld. CZK). Pátek přinese podle našich odhadů příznivá data o listopadovém průmyslu (očekáváme +6,3 % y/y), stavebnictví (+2,7 %) a zahraničním obchodě (přebytek 13,6 mld. CZK). Koruna by tak z fundamentálního pohledu měla zůstat na silných úrovních.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, česká koruna, eur/czk, euro - společná evropská měna

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Česká národní banka varuje před aktivitami společnosti CTB Online

Upozornění na aktivity společností CTB Online Ltd, CTB Payments Ltd a DAO Processing LTD, které v ČR nabízí možnost obchodování s měnovými páry a komoditami bez patřičného oprávnění.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.