ČNB v komorní atmosféře změnu neprovede

26.09.2016 | 08:29 | fa ra | Diskuze

Nadcházející týden bude ve středoevropském regionu zajímavý zejména ve druhé polovině.

Foto: Web4Trader

Dnes sice budou zveřejněny indikátory důvěry z domácí ekonomiky, které v srpnu v souhrnném vyjádření dosáhly nejvyšší úrovně od února a i v září by mohly přidávat, pozornost bude ale směřovat ke čtvrtečnímu zasedání ČNB. Na tom se sejdou pouze čtyři centrální bankéři, když chybět budou V. Benda, M. Hampl a P. Řežábek. I to je jeden z důvodů, proč neočekáváme žádnou změnu nastavení měnové politiky ale ani změnu v očekávání bankovní rady ohledně načasování konce exitu. Dalším důvodem je absence nové prognózy. Navíc se víceméně plní předpoklady z poslední prognózy, jejíž rizika bankovní rada považovala za neutrální. Ke změnám v očekávání exitu by mohlo dojít na listopadovém zasedání.

Na úplném konci týdne ještě bude zveřejněn třetí odhad HDP za druhé čtvrtletí a statistický úřad také publikuje sektorové účty. Ve druhém čtvrtletí překvapil zejména zahraniční obchod, který dosáhnul rekordního přebytku a vytáhnul tak mezičtvrtletní růst na 0,9 % q/q, což v meziročním vyjádření znamená zvýšení o 2,6 % y/y.

V regionu si ještě pozornost zaslouží předběžný odhad polské inflace. Ta se již dva roky drží v záporných hodnotách, když srpnu dosáhla -0,8 % y/y.

Situace na korunových forwardech se stabilizuje

Kurz koruny se další týden držel přilepený k hranici kurzového závazku, zatímco jednoroční forwardový kurz pokračoval v mírném oslabování a týden zakončil poblíž úrovně 26,82 CZK/EUR. Zhodnocovaly i další měny v regionu. Polský zlotý přidal 0,5 % a týden zakončil v blízkosti hodnoty 4,29 PLN/EUR, když mu hned ze začátku týdne pomohla dobrá data z reálné ekonomiky. Posílení o 0,85 % zaznamenal v druhé polovině týdne maďarský forint. V jeho první polovině zasedala maďarská centrální banka, která ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, kurzy měn, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Česká národní banka varuje před aktivitami společnosti CTB Online

Upozornění na aktivity společností CTB Online Ltd, CTB Payments Ltd a DAO Processing LTD, které v ČR nabízí možnost obchodování s měnovými páry a komoditami bez patřičného oprávnění.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.