Co byste měli vědět o soudním sporu mezi společnostmi Gilead a Merck

11.03.2016 | 12:27 | V Z | Diskuze

Společnosti Gilead Science a Merck & Co. se v pondělí opět setkaly u soudu, kde se pokoušejí vyřešit svůj spor ohledně platnosti patentů společnosti Merck & Co. č. 499 a 712, které přípravky Sovaldi a Harvoni pro léčbu žloutenky typu C společnosti Gilead narušily. Uvádí to server Benzinga.

Foto: Public Domain

 

Analytici společnosti Jefferies provedli rozsáhlou analýzu dokumentů, které byly předloženy při soudním slyšení i přepisů samotného jednání, a zmínili několik základních problémů, jimž je třeba věnovat pozornost, i „možný vliv negativního verdiktu“ na společnost Gilead. Podle analytiků má společnost Merck slušnou šanci, že soudní spor vyhraje, ale dopad rozsudku na Gilead bude „poměrně mírný“.

 

Klíčové detaily

V průběhu první fáze soudního procesu poskytne Gilead své argumenty, proč jsou tvrzení Mercku nepravdivá. Většina argumentace se točí kolem otázky, zda společnost Merck skutečně vynalezla předmět svých patentů nebo zda společnost Merck získala tyto informace důvěrně od společnosti Pharmasset předtím, než ji koupil Gilead.

Pokud Merck uspěje s faktickými důkazy a bude zahájeno řízení o stanovení vzniklé škody, zásadním krokem před samotným soudním procesem budou analýzy vzniklých škod provedené oběma společnostmi, na základě nichž soudce stanoví nárok na kompenzaci škod, vysvětluje zpráva společnosti Jefferies.

 

Možný vliv

Analytici se zabývali i možným vlivem soudního řízení na společnost Gilead. Podle nejhoršího scénáře analytické firmy Jefferies by Merck získal 10 % z prodejů přípravku Sovaldi a Harvoni v USA. „Toto rozhodnutí by se vztahovalo retroaktivně na čisté tržby z amerického trhu a finanční kompenzace by dosáhla asi 2,3 miliardy dolarů. Stejné licenční poplatky by se vztahovaly i na veškeré budoucí prodeje na americkém trhu. Naše hodnocení diskontovaných peněžních toků (DCF) společnosti Gilead by ovlivnilo ve výši 3,20 dolarů (3,2 %),“ uvádějí analytici. Realističtější scénář předpokládá průběžný licenční poplatek ve výši nižších jednotek procent (např. 3,5 %). Kompenzace škod dosahující asi 800 milionů dolarů by snížila DCF hodnocení o 1,50 dolaru (1,5 %), namísto 3,2 % při desetiprocentním poplatku.

Analytická společnost Jefferies udělila akciím Gilead rating „Hold“ a stanovila cílovou cenu ve výši 100 dolarů za kus.

Zdroj:BNZG, Redakce

Podobná témata
analýzy, zdravotnictví, průmysl, soud, usa, akcie, věda a výzkum, podnik a byznys, sovaldi, harvoni, merck and co inc, gilead sciences inc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Akcie U.S. Steel jsou pro investory, kteří mají pro strach uděláno

Podle prestižního investičního týdeníku Barron's by akcie U.S. Steel mohly do jednoho roku posílit až o 50 % a představují dobrou volbu pro odvážnější investory.

Předpověď vývoje hodnoty indexu S&P 500 do konce roku 2016

Analytická předpověď vývoje hodnot indexu S&P 500 do konce roku 2016.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.