Co dál čeká Skotsko a Severní Irsko?

28.06.2016 | 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Výsledek brexitu byl poněkud nečekaný a určitě zaskočil finanční trhy. Bookmakeři, jejichž odhady se včera přikláněly spíš k výsledku „setrvat“, změnili odhady hned při zveřejnění prvních výsledků během noci. Důsledky této historické události zůstanou ještě nějakou dobu nepoznané, především pro Velkou Británii, kde včerejší hlasování možná spustilo rozpad.

Foto: North Charleston

Skotsko znovu sní o nezávislosti

Anglie hlasovala pro odchod z unie s nečekaně vysokým výsledkem. Ve Skotsku se očekávalo, že pro „setrvání“ bude hlasovat 62% - 38%. Skotští představitelé volali po setrvání v Evropské unii a nyní se pokusí zorganizovat další referendum, aby se stali suverénním nezávislým státem. Skotská ministerská předsedkyně Alex Salmondová, která je ve funkci od roku 2014, se nyní zřejmě postaví do čela skotských snah o nezávislost.

 

 

Možná dojde na sjednocení Irska

Severní Irsko také hlasovalo pro setrvání v EU většinou od 56% do 44%. Je možné, že se znovu vrátí na stůl idea sjednocení země. Vůdce levicového křídla strany Sinn Féin prohlásil, že celý ostrov by měl hlasovat o sjednocení. Tato nabídka je přitažlivá a umožnila by Severnímu Irsku setrvání v Evropské unii.

 

Finanční bouře ještě nekončí

Šokové vlny na finančních trzích z našeho pohledu ještě zdaleka nekončí, toto je teprve začátek. Libra by měla s dalším vývojem dál strádat. Proti dolaru ztratila zatím 7%. Je důležité nezapomínat, že jakékoli další prohlášení během dvou let vyjednávání o odchodu, tuto měnu zasáhne.

Swissquote

 

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
velká británie, irsko, brexit, skotsko, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Rozvojové trhy čeká volební volatilita

Poslední předvolební debata skončila a do voleb 8. listopadu se neplánují žádné další akce s oběma kandidáty. Na první pohled se může zdát, že pro finanční trhy to bude klidná plavba.

Bez překvapení: Kanadská banka drží sazby beze změny

Minulý týden to finanční trhy pochopily správně. Kanadská banka si vybrala status quo zachováním sazeb na 0,50%. To ale neznamená, že centrální banka se vrátila na jestřábí stranu.

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlilČti více

Zlaté mince ČR, část pátá: Královský hrad Bezděz

Česká národní banka (ČNB) vydala zlatou pamětní minci s motivem královského hradu Bezděz. Je druhou z desetidílného cyklu, který je věnovaný významným českým a moravským hradům.

Nigerijská vláda bude jednat s povstalci o ukončení útoků na ropnou infrastrukturu

Ukončit útoky povstalců na ropnou infrastrukturu bude cílem dalšího jednání, které začne 31. října mezi nigerijskou vládou a představiteli komunit a ozbrojenců z oblasti delty Nigeru.

Twitter ohlásil výsledky hospodaření ve třetím čtvrtletí

(Aktualizováno v 15:02) Twitter (NYSE:TWTR) ohlásil výsledky hospodaření za Q3: zisk na akcii byl $0,13, čímž překonal očekávání analytiků o $0,04.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.