ČR: rekordní hospodaření státního rozpočtu, zlepšení nálady v průmyslu

01.09.2016 | 08:32 | fa ra | Diskuze

Středoevropský kalendář dnes přinese indexy PMI hodnotící srpnovou aktivitu v průmyslovém sektoru.

Foto: Web4Trader

 

Zatímco maďarský by měl zaznamenat pokles z červencových téměř 54 bodů, polský a český by měl ukázat na zlepšení. Domníváme se, že červencový pád českého indexu pod úroveň 50 bodů, tedy do oblasti snižující se aktivity, byl dán kombinací několika jednorázových faktorů. Průmyslovou aktivitu negativně ovlivnily bezesporu červencové svátky a s tím související nižší počet pracovních dnů. Do toho měly významné podniky jako například Škoda Auto celozávodní dovolené. A v neposlední řadě zavládla nervozita z výsledku britského referenda. Domníváme se, že tyto faktory by již v srpnu působit neměly a index by se měl vrátit bezpečně nad padesátibodovou hodnotu. Že se české ekonomice daří, by pak měla potvrdit odpoledne publikovaná data o výsledku hospodaření státního rozpočtu ke konci srpna. Opět očekáváme nejlepší výsledek za osmý měsíc roku v historii ČR. Rostoucí ekonomika se promítá do vyšších příjmů státního rozpočtu. Pro odpoutání se kurzu CZK/EUR od úrovně kurzového závazku tedy ani dnes nebude žádný fundamentální důvod.

Na středoevropských devizových trzích se včera jednoznačný trend neprosazoval. Česká koruna nadále zůstává v samotné blízkosti kurzového závazku, i když včera bylo patrné opadnutí tlaků na jeho testování. Kurz CZK/EUR se nepatrně posunul, o jeden haléř ke 27,03 CZK/EUR. Maďarský forint měl během včerejšího dopoledne tendenci ztrácet, v odpoledních hodinách se nakonec vrátil k ranním kotacím. Nejúspěšnější měnou regionu byl včera polský zlotý, který si vůči euru polepšil o zhruba třetinu procenta. Pomohla mu srpnová inflační čísla. Ta navzdory očekávání ukázala nepatrné zmírnění deflačních tlaků.

Domácí měnový přehled potvrdil, že česká ekonomika roste a bankovní sektor tomuto růstu nebrání. Peněžní agregát M3 sice zaznamenal zpomalení meziročního růstu na 9,3 % z červnových 9,7 %, nicméně po celý letošní rok se dynamika drží nad devíti procenty. Nejvýznamnější protipoložku agregátu M3 představují úvěry poskytnuté soukromému sektoru. Ty rostly v červenci meziročním tepem 8,7 %. Bankovní sektor tak svou úvěrovou aktivitou pomáhá stimulovat hospodářský růst. Roste objem úvěrů poskytnutých korporátní sféře i domácnostem. U nich se ze zhruba tří čtvrtin jedná o úvěry související s bydlením. Rostoucí ekonomika a zvýšená výdělková schopnost a tedy lepší finanční situace firem i domácností se promítá do dalšího snižování podílů úvěrů v selhání. U domácností se tento podíl v červnu snížil na 3,5 %, v květnu 2013 přitom činil 5,3 %. U firemních úvěrů došlo k poklesu podílu úvěrů v selhání z 9 % v prosinci 2010 na aktuálních 5 %.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
ekonomika, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.

Prezidentka FEDu, Janet Yellenová dnes naznačila pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb

Překvapivě pomalé tempo ekonomického zotavení v USA je důvodem opatrnosti FEDu v otázce zvyšování úrokových sazeb, uvedla dnes prezidentka FEDu, Janet Yellenová.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.