Credit Suisse: Akcie Eldorado Gold vzrostou až o 60 %

13.09.2016 11:27 | V Z | Diskuze

Zlatu i firmám těžícím zlato se v roce 2016 mimořádně daří. Cena zlata od začátku roku prudce vzrostla. Překvapením je, jak málo analytiků, investorů či ekonomů nárůst výkonnosti zlata předvídalo.

Foto: Harvey Barrison

Na konci roku 2015 se většina burzovních analytiků a fundamentálních investorů obávala, že cena zlata opět spadne hluboko pod 1 000 dolarů za trojskou unci. Namísto toho však od začátku roku vzrostla o téměř 25 % a v současnosti přesahuje 1 300 dolarů.

Největším překvapením však je, že výkonnost akcií mnoha těžařských společností překonala výkonnost širšího trhu. Hodnota některých titulů vzrostla dvojnásobně, jiných dokonce trojnásobně. Eldorado Gold Corporation od začátku roku vzrostla o 18 %, včetně poměrně výrazného sestupu minulý pátek. Tato míra růstu přesahuje průměr trhu, ale v rámci sektoru zlata jde o výrazný podprůměr. Pokud se analytici Credit Suisse ve své nejnovější zprávě nemýlí, nabízí akcie Eldorado růstový potenciál až 60 %.

V červnu analytici z 247wallstreet napsali, že Eldorado je jednou z pěti společností v oboru těžby zlata, jejíž akcie jsou v současnosti obchodovány za cenu nižší, než je jejich účetní hodnota. V srpnu pak titulu udělila velmi vysoké hodnocení investiční a finanční společnost Goldman Sachs, která svými hodnoceními občas dokáže ovlivnit vývoj na akciovém trhu. V tu dobu však již cena akcií byla vyšší a dosahovala 4,05 dolaru za kus.

Autorkou aktuální zprávy přisuzující Eldorado Gold Corporation vysoký růstový potenciál je analytička Credit Suisse Anita Soniová, která monitoruje vzácné kovy pro Eldorado z kanadského Toronta. Soniová zvýšila rating akcií z Neutral na Outperform a cílovou cenu z 5,00 dolarů za kus na 5,50 dolaru.

Podle Soniové společnost nabízí vysokou míru transparentnosti, atraktivní růstový potenciál a její akcie jsou v současnosti levné. Analytička vychází z informací získaných na setkání s investory v pondělí 7. září. V pondělí Soniová napsala:

"Rozhodli jsme se zvýšit rating společnosti Eldorado Gold z důvodu vyjasnění jejího dlouhodobého výhledu, atraktivnímu poměru ceny a čistého jmění a klesajícímu vlivu negativního vývoje v Turecku. Cílovou cenu titulu jsme zvýšili v souvislosti se zvýšeným odhadem hodnoty čistého jmění o 4 % na 4,92 dolarů za akcii z předchozích 4,71 dolarů díky nárůstu hodnoty dolů Skouries, Perama a TZ, částečně kompenzované propadem hodnoty dolů Efemcukuru a Olympias.

Náš cíl pro poměr ceny a čistého jmění (P/NAV) byl zvýšen na 1,3 z předchozích 1,0, díky zvýšenému růstovému odhadu. Životnost dolů v roce 2017 je odhadována na 31 let. Odhad zisku na akcii (EPS) pro roky je odhadován na 0,18 dolarů, v porovnání s předchozími 23 centy (2017) a 30 centy (2018)."

K dalším významným faktorům patří prodej čínských aktiv za 600 milionů dolarů, zahájení produkce v dolu Olympias II na začátku roku 2017, získání povolení pro lesní práce v oblasti Kisladag ke konci roku 2016, dokončení inženýrských prací na dole Skouries v polovině roku 2017, výsledky studie proveditelnost pro důl Skouries a další podrobnosti ohledně připravovaného projektu Olympias III.

Credit Suisse se domnívá, že cena akcií lépe odráží rizika, jimž Eldorado čelí v Turecku. Tato rizika podle společnosti ještě poleví. Tento vývoj pravděpodobně stál za nižší výkonností titulu v porovnání s ostatními společnostmi z oboru od 15. července.

Soniová uvádí, že ačkoliv turecký prezident Erdogan pokračuje v čistkách a krocích proti údajným organizátorům neúspěšného puče, jeho kroky nemají vliv na zahraniční investice v Turecku a výjimečný stav, vyhlášený na tři měsíce, bude odvolán 21. října.

Analýza zmiňuje další čtyři faktor podporující růst. Produkce dolu Kisladag vzroste na 20 metrických tun za rok. Olympias II zvýší dodávky o 72 000 uncí za rok. Důl Skouries I, jehož otevření je naplánováno na rok 2019, by měl podle očekávání dodat asi 141 000 uncí ročně. Důl Tocantinzinho (jehož otevření se rovněž předpokládá v roce 2019) by měl poskytnout dalších 170 000 uncí za rok.

Credit Suisse se domnívá, že Eldorado disponuje dostatečnou hotovostí a úvěrovou kapacitou k zachování úrovně hotovosti a financování růstových plánů do roku 2020 za předpokladu, že cena zlata dosáhne nejméně 1 300 dolarů za unci. Analytici se domnívají, že Eldorado bude potřebovat nefinancovat 195 milionů dolarů z celkových splatných dluhů ve výši 600 milionů dolarů. Dokonce i pokud by cena zlata dosahovala jen 1 100 dolarů za unci, odložení splátek po roce 2017 by zvýšilo nutnost refinancování jen na asi 218 milionů dolarů. Naproti tomu free cash flow zůstane podle odhadů do roku 2020 negativní kvůli rostoucím kapitálovým výdajům.

Zdroj:24/7 WS, redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Analytici z Goldman Sachs očekávají, že cena zlata v příštích měsících poroste k 1400 USD

Zlato neobnovilo svá předlistopadová maxima z důvodu špatné předpověditelnosti Trumpovy politiky během prvních sto dní od jeho usednutí do prezidentského křesla. A někteří z investorů pochybují, zdali k tomu v dohledné době vůbec dojde.

Tabulky ukazují, že obchodníci nevěří, že by se Le Penová mohla stát prezidentkou

Trhy v pondělí snížily své zajištění proti vítězství Marine Le Pen ve francouzských prezidentských volbách. Podle obchodníků výsledek prvního kola snížil možnost, že by Le Penová mohla volby vyhrát a snažit se opustit eurozónu.

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,15 % na 20547,76 bodech

Index S&P -0,3 % na 2348,70 bodech. Index Nasdaq -0,11 % na 5910,52 bodech.

Swissquote: technická analýza pro zlato 21.4.2017

Zlato oslabilo poblíž hodinové rezistence na 1295 (max 18/04/2017), Naznačilo vzestup prodejních tlaků.

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,85 % na 20578,71 bodech

Index S&P +0,76 % na 2355,84 bodech. Index Nasdaq +0,92 % na 5916,78 bodech.Čti více
Ilustrační foto

Chtěli byste masku Dartha Vadera ze zlata? Připravte si 34 milionů korun

U známého japonského klenotníka Ginzy Tanaky bude příští týden ke koupi maska zlosyna z filmové ságy Hvězdné války Dartha Vadera vyrobená z pravého zlata.

Ilustrační foto

Příští týden bude zkrácený, zájem vyvolá zasedání Fedu, hospodářské výsledky a politický vývoj ve Francii

První květnový týden bude ve většině Evropy zkrácený o pondělní Svátek práce. Investoři budou sledovat středeční Fed, pokračující výsledkovou sezónu a na průzkumy před víkendovým druhým kolem prezidentských voleb ve Francii.

Ilustrační foto

Konkurent Uberu, čínský Didi, je miláčkem investorů

Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing Technology získal od investorů 5,5 miliardy USD (135,4 miliardy Kč). Peníze chce použít na globální expanzi a rozvoj technologie umělé inteligence.

Ilustrační foto

Největší bankovní bankrot od finanční krize: First NBC Bank šla ke dnu

Americké úřady v pátek rozhodly o uzavření finančního ústavu First NBC Bank, náklady na její očištění se odhadují na jednu miliardu USD (24,6 miliardy Kč).

Ilustrační foto

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily

K poklesu přispěla slabá zpráva o růstu americké ekonomiky. Za celý měsíc však všechny tři indexy díky příznivým hospodářským výsledkům vzrostly.

Ilustrační foto

Uplynulý týden byl ovlivněn prezidentskými volbami ve Francii, zasedáním ECB a výsledkovou sezónou

První kolo prezidentských voleb ve Francii, kde do druhého kola (7.5.) postoupili Macron a Le Penová,  přijaly trhy pozitivně. Trh již zaceňuje finální výhru umírněného Macrona a bylo to znát především na evropských bankovních titulech.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.