Data v tomto týdnu dále potvrdí dobrou kondici ekonomiky

07.12.2015 08:32 | Redakce Web4Trader | Diskuze

V první polovině minulého týdne, přesněji až do čtvrtka odpoledne, se z pohledu kurzového vývoje české měny vůči euru v podstatě nic nezměnilo. Kurz po celý týden na mezibankovním trhu osciloval v úzkém pásmu mezi 27,02 až 27,05 CZK/EUR.

Foto: Public Domain

 

Situace se změnila po vyhlášení výsledků zasedání Rady guvernérů ECB. Zklamání z toho, že uvolnění měnové politiky eurozóny nedosáhlo úrovně, které trhy očekávaly, znamenalo prudké posílení eura vůči dolaru, ale i regionálním měnám. Koruna tak ve čtvrtek vůči euru ztratila asi 0,2 %. Tento pohyb byl ovšem v pátek kompletně vymazán a koruna se v pátek odpoledne obchodovala už zase na úrovni 27,02 CZK/EUR. Toto nebyl případ ani polského zlotého ani maďarského forintu. Obě měny také ve čtvrtek zaznamenaly ztráty vůči euru, které ovšem přetrvávaly i v pátek. Polský zlotý byl tak asi o 0,7 % slabší než jeho čtvrteční otvírací hodnota. Maďarský forint byl slabší asi o procento vůči čtvrteční otvírací hodnotě. Jeho vývoj během týden byl ovšem mnohem volatilnější ve srovnání s ostatními regionálními měnami.

Vývoj kurzu koruny vůči euru tak potvrzuje vysokou dynamiku českého hospodářství taženou domácí poptávkou. Další důkaz pro toto hodnocení v pátek zveřejnil ČSÚ, který vydal údaje o maloobchodních tržbách v říjnu. Ty vzrostly o 1 % meziměsíčně, a v meziroční dynamice se zvýšily o 6,8 %. Jsou to nad očekávání dobré výsledky, ale stejně důležité je i to, že se na tomto růstu se podílely jak nespecializovaní prodejci, tak i specializované obchody ve většině odvětví. Obecně se daří i prodejům aut a jejich opravám. Rostou také tržby za potravinářské, i nepotravinářské zboží a pohonné hmoty.

 

Vysoký růst maloobchodních tržeb není překvapením v kontextu v pátek zveřejněných údajů o průměrné mzdě za třetí čtvrtletí, která v nominálním vyjádření vzrostla o 3,8 % y/y a v celém hospodářství tedy dosáhla 26 072 Kč. Dynamika reálných mezd pak při relativně nízké inflaci dosáhla 3,4 % y/y. Rostoucí mzdy dodávají spotřebitelům chuť utrácet, což je vidět právě na výše zmíněných tržbách v maloobchodě.

 

Státní rozpočet z dobrého ekonomického vývoje také profituje, když se schodek v listopadu prohloubil pouze o 0,5 mld. korun. I přes růst neinvestičních transferů je schodek historicky nejlepší nejen kvůli přílivu peněz z fondů, ale i díky růstu daňových příjmů.

 

V tomto týdnu bychom měli obdržet další sérii dat, která potvrdí růstovou trajektorii české ekonomiky. Průmyslová výroba bude sice dále tlumena výpadkem produkce v litvínovské rafinerii a stále odpojenými třemi bloky v Dukovanské jaderné elektrárně. Na druhou stranu produkce automobilů v říjnu rostla dvouciferným tempem a bude tak kompenzovat dopad těchto negativních vlivů. Očekáváme, že produkce vzroste o 1,7 % y/y.

 

Obchodní bilance zaznamená přebytek 16,3 mld. CZK především díky exportně orientovanému průmyslu. Podíl nezaměstnaných osob v listopadu podle našich odhadů stagnoval na 5,9 % i přes nepříznivé sezónní faktory. Po očištění by se míra nezaměstnanosti měla posunout o desetinu procentního bodu níže. Ovšem ani stále příznivější vývoj na trhu práce a tím rostoucí domácí poptávka by neměla převážit deflační tlaky plynoucí z dovozních cen. Jádrové ceny rostou totiž pouze nepatrně a celková inflace tak dosáhne -0,2 % m/m. V meziročním srovnání by měla díky efektu statistické základny 0,1 pb. přidat na 0,3 %.

 

Celkově tak nebude ani v tomto týdnu důvod pro to, aby se kurz koruny vůči euru výrazněji odpoutal od hladiny kurzového závazku.

Zdroj:KB

Podobná témata
ecb, fed, kurzy měn, česká koruna, státní rozpočet, obchodní bilance, maloobchodní tržby, usd - americký dolar, euro - společná evropská měna

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související
Ilustrační foto

Německá inflace: ECB jásá, inflace v říjnu rostla více, než se čekalo, a ocitla se nejvýše za dva roky

Podle údajů harmonizovaných s výpočty Evropské unie se spotřebitelské ceny v říjnu ve srovnání se stejným měsícem loni zvýšily o 0,7 procenta, což byl nejvyšší údaj od října 2014. V září vzrostly o půl procenta.

Maďarská nezaměstnanost na historicky nejnižší hodnotě

Kalendář ekonomických událostí je v Česku a Polsku úplně prázdný. V Maďarsku bude zveřejněn další vývoj nezaměstnanosti.Čti více
Ilustrační foto

Amazon svede boj o čínský trh s Alibabou a JD.com

Amazon.com (AMZN) vstoupí na čínský trh. O podíl na trhu tak bude bojovat se zavedenými značkami jakými jsou např. Alibaba (BABA) či JD.com.

Ilustrační foto

Volkswagen bude muset rušit desetitisíce míst, pokud chce uspět na trhu s vozy na elektrický pohon

Německá automobilka Volkswagen bude muset v příštích letech kvůli většímu zaměření na vozy s elektrickým pohonem zrušit desetitisíce pracovních míst. Uvedl to podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung personální ředitel Volkswagenu Karlheinz Blessing.

Ilustrační foto

Evropská komise se rozhodla umožnit ruské společnosti Gazprom větší využívání plynovodu OPAL v Německu

Firma tak bude moci dodávat do Evropy více plynu a vyhnout se trase přes Ukrajinu, napsala agentura Reuters.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.