Dividendová sezóna zmírnila tlak na kurzový závazek

14.06.2016 08:15 | fa ra | Diskuze

Středoevropské devizové trhy se s novým týdnem dostaly pod mírný výprodejní tlak. Nejvýrazněji oslabil polský zlotý, který odepsal více než půl procenta. Ztráty maďarského forintu se vešly do čtvrt procenta. Tradičně nejstabilnější měnou regionu byla česká koruna, když tady bylo patrné opadnutí tlaků na testování kurzového závazku.

Foto: Web4Trader

 

I na devizové trhy se postupně začíná vkrádat obava z výsledku referenta o setrvání Velké Británie v Evropské unii, které se uskuteční v příštím týdnu. Pod tlakem jsou primárně akciové trhy, na devizových trzích je samozřejmě v nemilosti britská libra. Ze středoevropských měn by v případě „Brexitu“ byly nejzranitelnější právě polský zlotý a maďarský forint. Polské měně pak včera neprospěla ani v podstatě verbální intervence centrálních bankéřů (J. Zyzynski, G. Ancyparowicz), kteří nevyloučili další uvolnění měnových podmínek a snížení úrokových sazeb, pokud zůstane investiční aktivita slabá.

Ve prospěch snížení tlaků na český kurzový závazek vyzněla včerejší statistika dubnové platební bilance. Připomeňme, že duben byl ve znamení poměrně nevýrazné intervenční aktivity, když ČNB nakoupila na trhu eura pouze v objemu necelých 400 mil. EUR. Jak totiž ukázala dubnová statistika běžného účtu platební bilance, dividendová sezóna byla v plném proudu, což se projevilo ve výrazném prohloubení schodku bilance primárních důchodů. Jenom během dubna odplynulo na dividendách téměř 28 mld. CZK. Ovšem díky excelentnímu výsledku zahraničního obchodu vykázal celý běžný účet aktivum ve výši 0,9 mld. CZK. Výsledek nakonec výrazně zaostal za průměrným tržním očekáváním ve výši +15,0 mld. CZK. Na finančním účtu příznivě překvapil příliv přímých zahraničních investic ve výši 27,3 mld. CZK.

Přebytek na běžném účtu bude i ve zbytku druhého čtvrtletí brzdit dividendová sezóna. Odliv dividend budou kompenzovat silné přebytky zahraničního obchodu, který těží z rostoucí poptávky po autech v eurozóně a stále nízkých cen komodit. I přes vyplácené dividendy ale nemá koruna tendenci výrazně oslabovat. Od hladiny kurzového závazku by ji tak mohl dostat pouze velký šok v zahraničí. Takovým by mohlo být odhlasování odchodu Velké Británie z EU. Referendum o této otázce se bude konat příští čtvrtek.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.

Ilustrační foto

Trhy vyčkávají na zasedání ECB

Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný.

Ilustrační foto

Dopad výsledku italského referenda na finanční trhy byl omezený

Po včerejším dni, kdy trhy ještě reagovaly na víkendové politické události, se dnes vrátíme k ekonomickému kalendáři. Již publikované americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby jsou příslibem pro další silný růst podnikových objednávek.Čti více

Ruský stát prodal čtvrtinový podíl ve své největší ropné společnosti Kataru a Glencore

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů (264 miliard Kč), sdělil dnes Kreml.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.