Dividendoví aristokrati: nudné akcie vydělávají víc

01.07.2016 13:58 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Jak by se Vám líbila investice, která přinese každý rok větší výnos? A bude to s železnou pravidelností opakovat nejméně 25 let v řadě? Něco takového splňuje skupina akcií, které se říká dividendoví aristokrati.

Foto: iphonedigital


Řecké slovo aristos znamená nejlepší a dividendoví aristokrati rozhodně patří mezi prvotřídní akciové tituly. Jsou to firmy, které dlouhodobě dokázaly každý rok navyšovat dividendu bez ohledu na to, že burzami mezitím zatřásla technologická bublina, světová finanční krize nebo propad cen komodit. A nepochybujte o tom, že zvládnou i Brexit.

Takto vynikajících výsledků dosáhly mimo jiné i známé společnosti jako Coca-Cola (firma každoročně zvyšuje dividendu od roku 1962), McDonald’s (1976) nebo Procter&Gamble (dokonce od roku 1956). Takové tituly spojuje i to, že na první pohled mohou působit jako poměrně nudné. Jejich tržby rostou pomalu, nepodnikají v dynamických odvětvích. Ale právě v této předvídatelnosti a spolehlivosti je jejich největší síla.

Rostoucí dividenda znamená neustále se zvyšující výnos z původní investice. V praxi je dividendový výnos takových akcií poměrně stabilní, ale místo toho se dlouhodobě zvyšuje jejich cena. To lze pozorovat například na indexu S&P 500 Dividends Aristocrats, který za posledních 10 let včetně vyplacených dividend přinesl zhodnocení o 175 % (tj. o 10,7 % p.a.). Tržní index S&P 500 přitom za stejné období včetně dividend přinesl průměrný roční růst jen o 7,3 %.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
dividendy, coca-cola company, mcdonald's corp, procter & gamble company

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.