Dividendoví aristokrati: nudné akcie vydělávají víc

01.07.2016 | 13:58 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Jak by se Vám líbila investice, která přinese každý rok větší výnos? A bude to s železnou pravidelností opakovat nejméně 25 let v řadě? Něco takového splňuje skupina akcií, které se říká dividendoví aristokrati.

Foto: iphonedigital


Řecké slovo aristos znamená nejlepší a dividendoví aristokrati rozhodně patří mezi prvotřídní akciové tituly. Jsou to firmy, které dlouhodobě dokázaly každý rok navyšovat dividendu bez ohledu na to, že burzami mezitím zatřásla technologická bublina, světová finanční krize nebo propad cen komodit. A nepochybujte o tom, že zvládnou i Brexit.

Takto vynikajících výsledků dosáhly mimo jiné i známé společnosti jako Coca-Cola (firma každoročně zvyšuje dividendu od roku 1962), McDonald’s (1976) nebo Procter&Gamble (dokonce od roku 1956). Takové tituly spojuje i to, že na první pohled mohou působit jako poměrně nudné. Jejich tržby rostou pomalu, nepodnikají v dynamických odvětvích. Ale právě v této předvídatelnosti a spolehlivosti je jejich největší síla.

Rostoucí dividenda znamená neustále se zvyšující výnos z původní investice. V praxi je dividendový výnos takových akcií poměrně stabilní, ale místo toho se dlouhodobě zvyšuje jejich cena. To lze pozorovat například na indexu S&P 500 Dividends Aristocrats, který za posledních 10 let včetně vyplacených dividend přinesl zhodnocení o 175 % (tj. o 10,7 % p.a.). Tržní index S&P 500 přitom za stejné období včetně dividend přinesl průměrný roční růst jen o 7,3 %.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
dividendy, coca-cola company, mcdonald's corp, procter & gamble company

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Lobisty Coca-Coly a dalších výrobců slazených nápojů čeká tvrdá práce, WHO vydala pokyn k útoku na jejich produkty

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala vlády jednotlivých zemí, aby v zájmu boje proti obezitě, cukrovce a zubnímu kazu uvalily zvláštní daň na slazené nápoje. Učinila tak u příležitosti dnešního Světového dne obezity.

Akcie, které dnes přitahují pozornost investorů: Tesla Motors, Mylan, Twitter, Facebook a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.